Truva Linux Topluluklar Gezegeni

May 29, 2017

getGNU Programlama

Qt 5.9.0 RC2 duyuruldu

İlk sürüm adayı 24 Mayıs 2017‘de duyurulan Qt 5.9.0’ın ikinci sürüm adayı, Jani Heikkinen tarafından duyuruldu. Bunun 5.9.0 sürümü için son sürüm adayı olduğu belirtilirken, RC1’den bu yana yalnızca bir hata düzeltmesi ile gelen sürümün çeşitli grafik mimarisi geliştirmeleri içerdiği ifade ediliyor. Qt 5.9.0’daki özellikler hakkında bilgi edinmek isteyenlerin Qt 5.9 yeni özellikler ve Qt belgeler sayfasının inceleyebilecekleri söyleniyor. Qt’nin daha esnek ve kullanımı kolay bir yazılım haline getirilmeye çalışıldığı ifade edilirken; kullanıcıların Qt Project mailing lists aracılığıyla e-posta gönderebileceğini ve IRC aracılığıyla kendileriyle iletişim kurabileceği hatırlatılarak, kullanıcıların sürüm hakkındaki görüşlerini bildirmelerinin beklendiği belirtiliyor. Qt 5.9.0 RC2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

KDE masaüstü ortamı ve pek çok açık kaynak kodlu ve ticari amaçlı yazılımın Qt ile geliştirilmesi Nokia’nın da ilgisine çekmiş ve 2008 yılında Trolltech’i 104 Milyon Euro karşılığında satın almıştır. Qt; özellikle KDE masaüstü ortamının bu araç takımını kullanması ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Değerli bir geliştirme ortamı olan Qt, C++ ile ilişkili olsa da Python, Ruby, PHP, Perl, Pascal, C# ve Java ile de kullanılabilmektedir. Dikkatleri ilk kez KDE masaüstü ortamının bu araç takımını kullanması ile çeken Qt’nin ilk sürümleri özgür olmayan bir lisansla dağıtılmış, GNU/Linux gibi özgür bir işletim sisteminin en popüler masaüstü ortamının özgür olmayan bir araç takımını kullanması doğallıkla hoş karşılanmamıştır. Buna tepki olarak GTK+ kullanarak GNOME masaüstü geliştirilmeye başlanmıştır. Ayrıca, Harmony denen ve Qt’ye benzeyen bir araç takımı da geliştirilmeye başlanmıştır. Trolltech, bu tepkilere karşı Qt’yi QPL denen, GPL benzeri bir lisansla yayınlamış, ancak, özgür yazılım savunucuları Trolltech’e Qt’yi GPL lisanslı olarak dağıtmasını dayatmıştır. Dördüncü sürümle birlikte Windows için de GPL lisansıyla dağıtılmaya başlanan Qt; Trolltech firmasının Nokia tarafından satın alınmasından sonra, 4.5 sürümünden itibaren LGPL lisansı altında dağıtmaya başlanmıştır. Nokia Qt platformunu cep telefonları için zengin görselliğe sahip uygulamalar geliştirilmesi amacı ile Nokia yazılım geliştirici topluluğuna tanıtır. Günümüzde Qt C++ geliştirilen herhangi bir uygulamada kullanılabileceği gibi, cep telefonu ve gömülü sistemlerde kullanılmaktadır. Qt masa üstü ve sunucu ortamlarında Unix, Linux, Mac OS ve Windows işletim sistemlerini desteklemektedir. Qt C++ ile geliştirme yapmak için Qt SDK ile gelen Qt Creator kullanılabileceği gibi, Eclipse, Visual Studio yada Mac Os X üzerinde XCode kullanılabilir. Qt 5.9.0 RC2 edinmek için;

by filozof at May 29, 2017 08:37 PM

Parabola GNU/Linux-libre 2017.05.28 çıktı

FSF‘nin yalnızca özgür yazılım kullanan ve öneren GNU/Linux dağıtımları listesinde yer alan basit bir paket ve sistem yönetimini önceleyen Arch tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı olan Parabola’nın 2017.05.28 sürümü çıktı. Resmi duyurusu henüz yapılmamış olan sürüme ait paketler, indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. Bir live CD olarak gelen yeni sürüm, görme engelli kullanıcılar için hazırlanmış bir kalıbı da içeriyor. Live CD’nin yeni bir sistem kurmak ya da kurtarma CD’si olarak kullanılabileceği belirtilirken, sistemin varsayılan olarak PCR’e (Parabola topluluk deposu) dayalı olarak geldiği ifade ediliyor. i686 ve x86_64 mimarilere uygun kalıpların yansılarda yerini aldığı belirtilirken, Linux-libre 4.11.3_gnu-1 üzerine yapılandırılan sistemin vlc 2.2.6-1, Samba 4.6.4-1, Cmake 3.8.1-1, Deluge 1.3.15+2+g38d7b7cdf-1, Krita     3.1.4-1, Wine 2.9-1 gibi güncel yazılımlarla geldiği söyleniyor. Parabola GNU/Linux-libre 2017.05.28 hakkında bilgi edinmek için en son güncellemeler sayfasını inceleyebilirsiniz.


Parabola GNU/Linux-libre 2017.05.28 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 29, 2017 05:34 PM

Kernel 4.12-rc3 duyuruldu


Linux çekirdeği resmi sitesi: https://www.kernel.org
Geliştirme & kararsız çekirdek:
Resim4.12-rc3 2017-05-29
Linus Torvalds’ın duyurusu.

by filozof at May 29, 2017 04:32 AM

May 28, 2017

getGNU GNU/Linux

Peppermint 8 duyuruldu

Lubuntu tabanlı, hızlı ve sistem kaynaklarını zahmetsizce kullanabilmeyi hedefleyen hafif bir GNU/Linux masaüstü dağıtımı olan Peppermint OS‘un 8 sürümü, Mark Greaves tarafından duyuruldu. Halen 16.04 kod tabanına dayandığı belirtilen sistemin, geliştirilmiş bir oyun deneyimi için Mesa 17.0.2 ile birlikte geldiği belirtiliyor. 4.8 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem, artık bir ‘OEM Install’ seçeneği içeriyor ve artık varsayılan olarak Chromium web tarayıcısına geri dönüldüğü ifade ediliyor. Pluma metin editörünün xed ile değiştirildiği belirtilirken, sisteme NFS ve exFAT desteğinin eklendiği söyleniyor. Peppermint 8 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Peppermint 8 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 28, 2017 09:30 PM

GNOME masaüstü ortamının 3.25.2 sürümü duyuruldu

GNOME projesince geliştirilen GNOME masaüstü ortamının 3.25.2 sürümü, Javier Jardón tarafından duyuruldu. GNOME 3.26 serisinin ikinci geliştirme sürümü olan 3.25.2’nin Eylül ayında çıkarılması planlanan 3.26 kararlı sürümünden önceki son test sürümü olduğunu söyleyen Jardón; bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlattı. Modern grafik donanım özelliklerinden yararlanan yazılımın, görsel olarak çekici ve kullanım  deneyimi kolay bir arayüz sağlamayı amaçladığı ifade edilirken, kaynağından GNOME Shell’i inşa etmekle ilgilenen varsa, komut dosyası kullanarak sürüm kontrolünün önerildiği belirtildi. GNU/Linux üzerinde ekran için yeni nesil teknoloji Wayland’ın çoklu dokunmatik yüzey hareketleri gibi yeni işlevlere sahip olarak sunulduğu GNOME 3.25.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNOME 3.25.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 28, 2017 12:00 PM

May 27, 2017

getGNU GNU/Linux

Debian Installer Stretch RC 4 duyuruldu

Üçüncü sürüm adayı 10 Nisan 2017‘de duyurulan Debian GNU/Linux’un 8.0 Jessie sürümünün duyurulmasıyla test sürümü makamını ondan devralan Debian versiyonu Stretch’in dördüncü sürüm adayı, Cyril Brulebois tarafından duyuruldu. Debian Installer ekibinin, Debian 9 Stretch için dördüncü sürüm adayını duyurmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Brulebois; öncelikli olarak bir dizi paketin güncellendiğini belirtti. Linux çekirdeği sürümünün 4.9.0-2’den 4.9.0-3’e güncellendiğini belirten Brulebois; DHCP tarafından sağlanan ana makine adı olarak saklanan NTP sunucu adı işleme probleminin giderildiğini ifade etti. Sistemin 75 dile destek verdiğini söyleyen Brulebois; bunlardan 21’inin tam olarak çevrildiğini belirtti. Brulebois; hataları bulmak ve Installer’i geliştirmek için kullanıcının yardımına ihtiyaçları olduğunu, Installer’in denenmesini ve izlenimlerin rapor edilmesini beklediklerini hatırlattı. Debian Installer Stretch RC 4 hakkında geniş bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Debian Installer Stretch RC 4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 27, 2017 05:44 PM

phpMyAdmin 4.7.1 duyuruldu

Web üzerinden MySQL yönetimini idare etmek üzere tasarlanmış ve PHP ile yazılmış bir özgür yazılım aracı olan phpMyAdmin‘in 4.7.1 sürümü duyuruldu. Yeni özellikler, hata düzeltmeleri ve güvenlik düzeltmeleri içeren düzenli bir bakım sürümü olarak duyurulan yeni sürüm, aynı zamanda pek çok geliştirme içeriyor. Başlıca kullanım amacı internet üzerinden MySQL veritabanı yönetimi olan, bununla birlikte veritabanı oluşturma ve silme; tablo ekleme, değiştirme, silme; alan ekleme, değiştirme, silme; SQL sorguları çalıştırma; kullanıcıları, yetkileri ve alan anahtarlarını yönetme gibi pek çok işlevi yerine getiren açık kaynak kodlu ve özgür yazılım phpMyAdmin; halen 72 farklı dili destekliyor. 1998 yılında, Peter Kuppelwieser’in yazmış olduğu MySQL-Webadmin’den esinlenerek PHP tabanlı bir MySQL arayüzü geliştirmeye başlayan Tobias Ratschiller’in zaman darlığı gerekçesiyle 2000 yılında bu projeyi ve özgün yazarı olduğu diğer projeyi (phpAdsNew) yarıda bırakmasının ardından büyük bir kullanıcı ve geliştirici kitlesinin ilgisini kazanan phpMyAdmin, popüler bir PHP uygulaması olmuştu. phpMyAdmin 4.7.1 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Pek çok GNU/Linux dağıtımında kullanılan ürüne destek için Marc Delisle, Loïc Chapeaux ve Olivier Müller’den oluşan bir grup geliştirici 2001 yılında SourceForge‘de phpMyAdmin Projesini oluşturup, geliştirme işini üstlendiler. phpMyAdmin projesi; Olivier Müller, Marc Delisle, Alexander M. Turek, Michal Čihař ve Garvin Hicking tarafından yürütülmektedir. phpMyAdmin 4.7.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 27, 2017 10:42 AM

May 26, 2017

getGNU GNU/Linux

Debian 9.0 Stretch’in 17 Haziran’da çıkarılması planlanıyor

Debian sürüm ekibi, Debian 9.0 Stretch’in 17 Haziran 2017’de çıkarılmasının planlandığını bildirdi. Bunun için, şu an sürüdürülmekte olan çeşitli hata düzeltme ve diğer bakım işlemlerinin tamamlanması gerekiyor. Bu arada, sürümü test eden kullanıcıların izlenimlerini ve tespit ettikleri hataları bildirmelerinin beklendiği ifade ediliyor.

 

Konuya ilişkin ayrıntılı bilgi edinmek için Niels tarafından gönderilen bildiriyi inceleyebilirsiniz.

by filozof at May 26, 2017 11:39 PM

LibreELEC 8.0.2 duyuruldu

Televizyon ve uzaktan kumanda ile kullanım için GNU/Linux, OSX, Windows, iOS ve Android yüklü aygıtlarda 10 metreye kadar bir kullanıcı arayüzü üzerinden özgür ve açık kaynak kodlu (GPL) bir medya oynatıcı olarak işlev gören Kodi‘nin “Krypton” kod adlı 17.3 sürümü ile kullanıma sunulan LibreELEC 8.0.2 duyuruldu. Güncel Kodi’yi içeren ve Ve popüler donanımları çalıştırmak üzere yapılandırılan ve OpenELEC projesinin bir evrimi olarak ifade edilen LibreELEC; x86 masaüstü bilgisayarlarda, Raspberry Pi cihazlarda, ODroid ve WeTek bilgisayarlarda çalışıyor. 4.9.29 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sisteme, RPi/RPi2 üzerinde GPIO_SYSFS için destek eklenmiş bulunuyor. LibreELEC 8.0.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusu incelenebilir.

LibreELEC 8.0.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 26, 2017 11:11 PM

KDevelop 5.1.1 çıktı

Unix benzeri işletim sistemleri için KDE SC masaüstü ortamına tümleşik özgür bir geliştirme ortamı olan KDevelop’un 5.1.1 final sürümü çıktı ve indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. Henüz sürüm duyurusu yayımlanmamış olan yeni sürüm, pek çok yeni özellikle geliyor. Ancak, henüz final sürüm duyurusu haberler sayfasına düşmediği için sürüm hakkında ayrıntılı bilgi edinmek imkanı bulunmuyor. Alternatif bir hata ayıklayıcı olarak LLDB’yi kullanmayı mümkün kılan yazılımda, C/C++ kodu için Cppcheck’in iyi bilinen bir statik analiz aracı olduğu ifade ediliyor. Yalnız C++ ve C için değil, PHP ve Python gibi diller için de önemli bir alternatif olan KDevelop, herhangi bir derleyici içermiyor, çalıştırılabilir kod üretmek için GCC gibi harici derleyicileri kullanıyor. Ada, Bash, C, C++, Fortran, Java, Pascal, Perl, PHP, Python ve Ruby gibi pek çok programlama dilini destekleyen KDevelop; GNU Genel Kamu Lisansı altında yayımlanan özgür bir yazılım.

KDevelop 5.1.1’i resmi KDE yansılarından edinebilirsiniz.

by filozof at May 26, 2017 10:30 PM

SQLite 3.19.2 duyuruldu

3.19.1 sürümü yalnızca iki gün önce, 24 Mayıs 2017‘de duyurulan en yaygın SQL veritabanı motoru olan SQLite, 3.19.2 sürümüne güncellendi. Kullanıcıların, yazılımı çeşitli değişiklikler ve hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürüme yükseltmelerinin önemli olduğu ifade ediliyor. Mozilla, Bloomberg, Oracle, Adobe, Symbian gibi SQLite Konsorsiyum üyeleri tarafından kısmen desteklenen SQLite, kaynak kodları halka açık bir yazılım. SQLite, gömülü bir SQL veritabanı motoru. Diğer SQL veritabanlarının aksine, SQLite, ayrı bir sunucu işlemi yapmıyor. SQLite okuyor ve doğrudan sıradan disk dosyalarına yazıyor. SQLite 3.19.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

SQLite 3.19.2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 26, 2017 06:13 PM

Krita 3.1.4 duyuruldu

Aslında bir Calligra Suite’in bileşeni olan grafik düzenleme yazılımı ve dijital sanatçılara yönelik bir çizim uygulaması olan Krita’nın 3.1.4 final sürümü duyuruldu. Krita 3.1.4’ü duyurmaktan gurur duyduklarını ifade eden geliştirici ekip, yeni sürümde pek çok hata düzeltmesi ve bazı güzel yeni özellikler olduğunu belirtti. Alfa, beta ve sürüm adayı gibi test sürümlerini test eden herkese teşekkür edildiği bildirilirken, çeviriler üzerinde çalışan ve Ubuntu Lime PPA depolarının bakımını üstlenenlere de teşekkür edildiği ifade edildi. Genel Kamu Lisansı ile dağıtılan yazılımın ismi, İsveççe iki sözcüğün birleşiminden (crayon ve rita) oluşmuştur. Crayon Türkçe’de renkli kalem, rita ise çizmek anlamına gelir. KOffice ofis yazılım takımının 1.4.0 sürümünün bir bileşeni olarak, ilk kez 21 Haziran 2005’te yayınlanan Krita; 2006 aKademy en iyi program ödülünü kazanmıştır. Krita’ya Mayıs 2014’te, DistroWatch.com tarfından 240.00 € bağış yapılmıştı. Krita hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için projenin SSS sayfası ziyaret edilebilir. Krita 3.1.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Krita 3.1.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 26, 2017 09:59 AM

Wine 2.9 duyuruldu

Wine’in yeni geliştirme sürümü 2.9, Alexandre Julliard tarafından duyuruldu. Direct3D için çeşitli gölgelendirici iyileştirmelerle gelen yeni sürüm, yüksek DPI ayarları için pek çok düzeltme içeriyor. Çeşitli hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürüm, RegEdit’de kullanıcı arabirimi geliştirmeleri içeriyor. Bu arada, Can Taşan dostumuzun belirttiğine göre “Wine artık tam Türkçe desteği içeriyor ve Türk lirasının simgesi de yazılıma eklenmiş bulunuyor.Half-Life 2′den Counter-Strike ve WoW’a pek çok ilgi çekici oyunun GNU/Linux sistemde oynanabilmesini olanaklı kılan Wine’ın yeni geliştirme sürümü 2.9 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Wine 2.9 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 26, 2017 09:53 AM

WordPress 4.8 RC duyuruldu

Beta 2 sürümü 23 Mayıs 2017‘de duyurulan açık kaynak kodlu ve GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslı dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden (CMS) biri olan WordPress’in 4.8  sürümünün sürüm adayı, Mel Choyce tarafından duyuruldu. Daha sezgisel bir gezinti olanağı sağlayan yeni bir TinyMCE ile geliştirilmiş bir görsel editör deneyimi sunulduğunu ifade eden Choyce; sürüm adayını duyurmaktan memnun olduğunu, ancak, bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlatarak, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmelerini rica etti. Sürümü test etmek isteyen kullanıcıların WordPress Beta Tester eklentisini kullanılabileceklerini ifade eden Choyce; yazılımın İngilizce dışında 100’den fazla dile çevrilebildiğini sözlerine ekledi. WordPress 4.8 RC hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

WordPress 4.8 RC edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 26, 2017 09:31 AM

Manjaro 17.0.2-pre4 duyuruldu

“Gellivara” kod adlı Manjaro 17.0.2’nin dördüncü önizleme sürümü, Philip Muller tarafından duyuruldu. Sürümün XFCE, KDE ve Gnome masaüstü ortamlarıyla ve x86_64 ISO kalıpları olarak kullanıma sunulduğunu söyleyen Muller; sistemin Manjaro’nun en yeni araçlarıyla daha güçlü, olgun ve zengin özelliklere sahip olarak geldiğini belirtti. Xorg-Stack 1.19 ve Mesa 17.1’e dayalı olarak gelen sistemin 4.9 LTS 4.9 LTS Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığını belirten Muller; üçüncü önizleme sürümünden bu yana KDE framework ve uygulamalarının, GNOME paketlerinin güncellendiğini ve Grub 2.02’nin kullanıldığını ifade etti. Muller; KDE Plasma 5.9.5 ve KDE-Apps 17.04 ile gelen sistemin en yeni 4.11 Linux çekirdeğine kadar destek verdiğini söyledi. Manjaro 17.0.2-pre4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Manjaro 17.0.2-pre4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 26, 2017 09:19 AM

May 25, 2017

getGNU GNU/Linux

Devuan GNU+Linux 1.0.0 duyuruldu

İkinci sürüm adayı 5 Mayıs 2017‘de duyurulan, 2015 yılında Debian GNU/Linux’tan çatallanarak oluşturulan ve ana hedefi bir Debian türevi sağlamak olan Devuan GNU+Linux’un 1.0.0 sürümünün final sürümü duyuruldu. Devuan dağıtımının ilk kararlı sürümünü açıklamaktan mutlu olduklarını belirten geliştirici ekip, Debian’da systemd paketi ile kullanıma sunulan sistem yerine SysV init yazılımı ile gelen bir sisteme dikkat çekiyor. Bunun bir uzun süreli destek (LTS) sürümü olduğu hatırlatıldı. Systemd bağımlılıkları ve init sistemi olmaksızın bir Debian türevi sağlamayı amaçlayan dağıtım, varsayılan masaüstü ortamı olarak Xfce ile kullanıma sunuluyor. Devuan’ zaten kullananlar için  en son sürümü edinmenin en basit yolunun apt-get update && apt-get upgrade komutlarını çalıştırmak olacağı belirtiliyor. ARM desteği geliştirilen sistem raspi1, raspi2, raspi3, chromeacer, chromeveyron, cubieboard2, cubietruck, lime2, micro, N900, odroidxu gibi 29 farklı ARM platformu için temel SD kart kalıplarını sunuyor. Devuan GNU+Linux 1.0.0 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Devuan GNU+Linux 1.0.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 25, 2017 09:41 PM

OpenSSL’in 1.1.0f sürümü duyuruldu

OpenSSL‘in çeşitli hataları giderilen ve kimi güvenlik düzeltmeleri gerçekleştirilen 1.1.0f sürümü duyuruldu. OpenSSL’in 1.1.0f sürümü hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz. Güvenliği geliştirmek için çaba harcayan ticari, geniş özellikli ve açık kaynak kodlu, iletim seviyesi güvenliği (TLS v1) protokollerini uygulayan, çok güçlü genel amaçlı bir şifreleme kütüphanesi olan OpenSSL projesi; dünyada iletişim ve OpenSSL araçlarını geliştirmek için interneti kullanan gönüllüler topluluğu tarafından yönetiliyor. OpenSSL, Eric A. Young ve Tim J. Hudson tarafından geliştirilen mükemmel SSLeay kütüphanesi temellidir. OpenSSL aracı, sizin alıp ticari ve ticari olmayan özel amaçlarınız için kullanmakta özgür olduğunuz, Apache tarzı lisans ile lisanslanmış bir yazılımdır. Çoğu yazara göre, açık kaynak kodlu yazılımlarla güvenli bir Unix sunucu kurmak için temeldir; mod_ssl, OpenSSH ve şifreli veri işlemeyi sağlayan ürünler gibi bütün ürünler buna ihtiyaç duyarlar. Hatırlanacağı gibi Nisan 2014‘te OpenSSL’de tespit edilen çok ciddi bir güvenlik açığı “Heartbleed Bug” güvenlik şirketi Codenomicun tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştı.

OpenSSL’in 1.1.0f edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 25, 2017 06:30 PM

Mageia 6 RC duyuruldu

6 Sta2 sürümü 6 Mart 2017‘de duyurulan Mageia’nın 6. sürümünün yeni geliştirme versiyonu 6 RC, Donald Stewart tarafından duyuruldu. 2010 yılında Mandriva Linux’tan çatallanan GNU/Linux dağıtımı Mageia’nın 6 no’lu sürümüne bir adım daha yaklaşıldığını belirten Stewart; bu yeni geliştirme sürümünü duyurmaktan gurur duyduklarını söyledi.  Mageia’ya yeni ve heyecan verici eklemeler yapıldığını söyleyen Stewart; büyük masaüstleri için büyük güncellemelerin söz konusu olduğunu ifade etti. QA ekibinin ve paketleyicilerin birçok paket çakışmasını bildirerek ve onararak yükseltme sürecinde oldukça zaman harcadıklarını söyleyen Stewart; bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlattı. Mageia 6 RC hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Mageia 6 RC edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 25, 2017 05:35 PM

Alpine Linux 3.6.0 duyuruldu

x86 yönlendiriciler, güvenlik duvarları, VPN, VoIP kutuları ve sunucular için tasarlanan ve gelişmiş bir topluluğa hitap eden Alpine Linux‘un yeni sürümü 3.6.0, Natanael Copa tarafından duyuruldu. Sunucuları, yönlendiricileri ve güvenlik duvarlarını çalıştırmak için çok uygun, minimal bir sistem olan Alpine Linux’un yeni sürümü; PHP 7.1, LLVM 4.0 ve GNU Compiler 6.3, Go 1.8, Python 3.6, LuaJIT 2.1beta3, nginx 1.12, Ruby 2.4, Rust 1.17.0, Cargo 0.18.0, GHC 8.0.2, Julia 0.5.2 gibi güncel paketler içeriyor. Alpine Linux 3.6.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Alpine Linux 3.6.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 25, 2017 04:34 PM

Mesa 17.1.1 duyuruldu

Mesa‘nın yeni sürümü 17.1.1’in final sürümü, Emil Velikov tarafından duyuruldu. GLVND GLX kütüphanesinin artık driconf tarafından kullanılan glXGetDriverConfig’in işini üstlendiğini belirten Velikov; GBM modülü için bir hata düzeltmesinin söz konusu olduğunu ve EGL’de hata kontrolü sırasında eglMakeCurrent için bir rahatlamanın işlerlik kazandığını söyledi. Velikov; I965 ve ANV’nin DXT1 ve BC1 formatında düzeltmelerin söz konusu olduğunu ifade ediyor. Mesa 17.1.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Mesa 17.1.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 25, 2017 04:12 PM

Kodi 17.3 duyuruldu

17.2 sürümü yalnızca birkaç gün önce, 21 Mayıs 2017‘de duyurulan televizyon ve uzaktan kumanda ile kullanım için GNU/Linux, OSX, Windows, iOS ve Android yüklü aygıtlarda 10 metreye kadar bir kullanıcı arayüzü üzerinden özgür ve açık kaynak kodlu (GPL) bir medya oynatıcı olarak işlev gören Kodi‘nin “Krypton” kod adlı 17.3 sürümü duyuruldu. PVR gibi bazı eklentilerin ardından ortaya çıkan paketleme sorunu ile Ubuntu 14.04’te mevcut GCC 4.8 derleyicisiyle yaşanan bir sorun nedeniyle böyle bir sürüm çıkartılmak durumunda kalındığı belirtildi. Söz konusu problemleri gideren Kodi 17.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Kodi 17.3 Krypton edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 25, 2017 03:53 PM

Enlightenment 0.21.8 duyuruldu

GNU/Linux, X11 ve diğerleri için hafif bir pencere yöneticisi olan Enlightenment, 0.21.7 sürümüne güncellendi. Bunun bir hata düzeltme ve kararlılık sürümü olduğu belirtilirken, son sürümden bu yana bildirilen çeşitli hataların düzeltildiği ifade edildi.  Enlightenment, telefonlar gibi küçük mobil aygıtlarda da kullanılıyor. Enlightenment; X11 ve GNU/Linux için yalın, hızlı, modüler ve genişletilebilir bir masaüstü yöneticisi. Kullanıcının masaüstünde veya dizüstünde gereksinim duyacağı şeyleri sağlayan bir “masaüstü kabuğu” olarak sınıflandırılmış ama bir bütün uygulamalar dizisi değil. Enlightenment ve EFL kimi platformları destekliyor: GNU/Linux temel platform olmak üzere; FreeBSD ile BSD’ler, Solaris, MacOS X, Windows (XP, Vista, 7 vb.) ve daha fazlası. Enlightenment 0.21.8 hakkında daha fazla bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Enlightenment 0.21.8 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 25, 2017 03:39 PM

VLC Media Player 2.2.6 çıktı

Tam adı VideoLAN Client Media Player olan açık kaynak kodlu çoklu ortam yürütücüsü VLC Media Player’in 2.2.6 sürümü çıktı. Henüz resmi duyurusu yapılmamış olan sürüm, indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. VLC Media Player 2.2 serisinin altıncı güncellemesi olduğu belirtilen yeni sürümün, çeşitli düzeltmeler içerdiği, çeşitli güvenlik iyileştirmelerinin söz konusu olduğu ifade ediliyor. Başta MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DiVX, MP3, OGG, WAV, ASF, WMV, WMA, H.264 olmak üzere pek çok ses ve video formatını destekleyen yazılım; internet üzerinden yayın yapan sunucuların aktardığı tüm formatları oynatmakla kalmıyor; bir sunucudan video indirirken önizleme yapma olanağı da sunuyor. Bilindiği gibi, VLC Media Player’i diğer ortam yürütücülerinden ayıran özellikler, pek çok dosya formatına verdiği destekle sınırlı değil. VLC Media Player ile indirilmesi yarım kalmış bir ses veya video dosyasının önizlemesi dahi mümkün olabiliyor. Üstelik, izlenen dosya, arkaplan görüntüsü olarak da izlenebiliyor. Programın, ekran görüntüsü alma özelliği olduğunu ayrıca hatırlatalım. Güçlü codec özelliğiyle dikkat çeken VLC Media Player, yüksek kaliteli görüntü (HD) ile 7+1 ses özelliği ve altyazı desteğine de sahip. HD çözücü için GPU hızlandırma gibi kimi büyüleyici özellikler içeren VLC Media Player’in nimetlerinden hem Nvidia, hem de ATI Radeon kart sahipleri yararlanabiliyorlar.

VLC Media Player 2.2.5 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

VLC Media Player’in özellikleri hakkında fikir edinmek için aşağıdaki verileri inceleyebilirsiniz.

by filozof at May 25, 2017 03:29 PM

May 24, 2017

getGNU Programlama

SQLite 3.19.1 duyuruldu

3.19.0 sürümü yalnızca iki gün önce, 22 Mayıs 2017‘de duyurulan en yaygın SQL veritabanı motoru olan SQLite, 3.19.1 sürümüne güncellendi. Kullanıcıların, yazılımı çeşitli değişiklikler ve hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürüme yükseltmelerinin önemli olduğu ifade ediliyor. Mozilla, Bloomberg, Oracle, Adobe, Symbian gibi SQLite Konsorsiyum üyeleri tarafından kısmen desteklenen SQLite, kaynak kodları halka açık bir yazılım. SQLite, gömülü bir SQL veritabanı motoru. Diğer SQL veritabanlarının aksine, SQLite, ayrı bir sunucu işlemi yapmıyor. SQLite okuyor ve doğrudan sıradan disk dosyalarına yazıyor. SQLite 3.19.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

SQLite 3.19.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 24, 2017 05:35 PM

Qt 5.9.0 RC duyuruldu

Dördüncü beta sürümü 16 Mayıs 2017‘de duyurulan Qt 5.9’un sürüm adayı, Jani Heikkinen tarafından duyuruldu. Qt 5.9.0 RC’nin duyurulmasından mutluluk duyulduğu ifade edilirken, Qt 5.9.0 final sürümününbuy ay içinde, çok yakında çıkarılmasının planlandığı hatırlatıldı. Qt 5.9’daki özellikler hakkında bilgi edinmek isteyenlerin Qt 5.9 yeni özellikler ve Qt belgeler sayfasının inceleyebilecekleri söyleniyor. Qt’nin daha esnek ve kullanımı kolay bir yazılım haline getirilmeye çalışıldığı ifade edilirken; kullanıcıların Qt Project mailing lists aracılığıyla e-posta gönderebileceğini ve IRC aracılığıyla kendileriyle iletişim kurabileceği hatırlatılarak, kullanıcıların sürüm hakkındaki görüşlerini bildirmelerinin beklendiği belirtiliyor. Qt 5.9.0 RC hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

KDE masaüstü ortamı ve pek çok açık kaynak kodlu ve ticari amaçlı yazılımın Qt ile geliştirilmesi Nokia’nın da ilgisine çekmiş ve 2008 yılında Trolltech’i 104 Milyon Euro karşılığında satın almıştır. Qt; özellikle KDE masaüstü ortamının bu araç takımını kullanması ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Değerli bir geliştirme ortamı olan Qt, C++ ile ilişkili olsa da Python, Ruby, PHP, Perl, Pascal, C# ve Java ile de kullanılabilmektedir. Dikkatleri ilk kez KDE masaüstü ortamının bu araç takımını kullanması ile çeken Qt’nin ilk sürümleri özgür olmayan bir lisansla dağıtılmış, GNU/Linux gibi özgür bir işletim sisteminin en popüler masaüstü ortamının özgür olmayan bir araç takımını kullanması doğallıkla hoş karşılanmamıştır. Buna tepki olarak GTK+ kullanarak GNOME masaüstü geliştirilmeye başlanmıştır. Ayrıca, Harmony denen ve Qt’ye benzeyen bir araç takımı da geliştirilmeye başlanmıştır. Trolltech, bu tepkilere karşı Qt’yi QPL denen, GPL benzeri bir lisansla yayınlamış, ancak, özgür yazılım savunucuları Trolltech’e Qt’yi GPL lisanslı olarak dağıtmasını dayatmıştır. Dördüncü sürümle birlikte Windows için de GPL lisansıyla dağıtılmaya başlanan Qt; Trolltech firmasının Nokia tarafından satın alınmasından sonra, 4.5 sürümünden itibaren LGPL lisansı altında dağıtmaya başlanmıştır. Nokia Qt platformunu cep telefonları için zengin görselliğe sahip uygulamalar geliştirilmesi amacı ile Nokia yazılım geliştirici topluluğuna tanıtır. Günümüzde Qt C++ geliştirilen herhangi bir uygulamada kullanılabileceği gibi, cep telefonu ve gömülü sistemlerde kullanılmaktadır. Qt masa üstü ve sunucu ortamlarında Unix, Linux, Mac OS ve Windows işletim sistemlerini desteklemektedir. Qt C++ ile geliştirme yapmak için Qt SDK ile gelen Qt Creator kullanılabileceği gibi, Eclipse, Visual Studio yada Mac Os X üzerinde XCode kullanılabilir. Qt 5.9.0 RC edinmek için;

by filozof at May 24, 2017 01:49 PM

Qt Creator 4.3.0 duyuruldu

Sürüm adayı 9 Mayıs 2017‘de duyurulan oldukça basit arayüzü ve yetenekleriyle pek çok kişinin vazgeçilmezi bir ide olan Qt Creator’un 4.3 sürüm adayı, Eike Ziller tarafından duyuruldu. Qt Creator 4.3.0 final sürümü duyurdukları için mutlu olduklarını söyleyen Ziller; yazılımın deneyimli Qt geliştiricilerinin verimliliğini artırdığını ifade etti. Ziller; C++, QML ve ECMAscript desteği ile kullanıma sunulan kod editörünü içeren yeni sürümün kaynak kodun yeniden yapılandırılması için destek verdiğini söyledi. Ziller; yapılan iyileştirmelerin ayrıntılı biçimde değişiklikler sayfasında bulunabileceğini söyledi. Bilindiği gibi, genellikle GUI programları geliştirmek için kullanılsa da gelişmiş kütüphanesi GUI bileşenlerinin dışında pek çok araç içeren ve bir grafiksel kullanıcı arayüzü geliştirme araç takımı olan Qt; en çok kullanılan masaüstü ve gömülü platformları desteklemektedir. Daha çok KDE ve Unity 8 ile kullanılan Qt’nin ilk sürümleri özgür olmayan bir lisansla dağıtılmış, GNU/Linux gibi özgür bir işletim sisteminin en popüler masaüstü ortamının özgür olmayan bir araç takımını kullanması doğallıkla hoş karşılanmamıştır. Qt masa üstü ve sunucu ortamlarında Unix, GNU/Linux, Mac OS ve Windows işletim sistemlerini desteklemektedir. Qt C++ ile geliştirme yapmak için Qt SDK ile gelen Qt Creator kullanılabileceği gibi, Eclipse, Visual Studio yada Mac Os X üzerinde XCode kullanılabilir. Qt Creator 4.3.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Qt Creator 4.3.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 24, 2017 01:34 PM

Samba 4.6.4 duyuruldu

İnternet protokolü üzerinden dosya ve yazıcı paylaşımı için Microsoft tarafından geliştirilmiş olan SMB/CIFS protokollerini kullanan GPLv3 lisanslı sunucu yazılımı Samba’nın 4.6.4 sürümü duyuruldu. Samba 4.6 serisinin en son kararlı sürümü olan sürümün çeşitli hata düzeltmeleri içerdiği bildiriliyor. Unix ve GNU/Linux sistemler ile Windows arasında dosya ve yazıcı paylaşımını olanaklı kılan Samba; 1992 yılından bu yana DOS, Windows, OS/2, GNU/Linux gibi çeşitli platformları destekliyor. Samba 4.6.4 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Samba 4.6.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 24, 2017 01:21 PM

May 23, 2017

getGNU Çoklu Ortam

Kodi 17.2 duyuruldu

Televizyon ve uzaktan kumanda ile kullanım için GNU/Linux, OSX, Windows, iOS ve Android yüklü aygıtlarda 10 metreye kadar bir kullanıcı arayüzü üzerinden özgür ve açık kaynak kodlu (GPL) bir medya oynatıcı olarak işlev gören Kodi‘nin “Krypton” kod adlı 17.2 sürümü duyuruldu. Bunun küçük bir hata düzeltme ve güvenlik sürümü olduğu belirtilirken, sürümü kullananlardan gelecek geri bildirimlerin beklendiği ifade ediliyor. Çeşitli PVR düzeltmeleriyle gelen yazılıma Windows için RTMP giriş eklentisinin eklendiği hatırlatılıyor. Kodi 17.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Kodi 17.2 Krypton edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 23, 2017 10:51 PM

Clonezilla live 2.5.1-36 duyuruldu

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın Live versiyonunun yeni test sürümü 2.5.1-36, Steven Shiau tarafından duyuruldu. Debian Sid depolarıyla 23 Mayıs 2017 tarihi itibariyle senkronize edilen sistemin iptables paketiyle geldiği hatırlatılıyor. Sistem içerisinde clonezilla 3.27.3-drbl1 sürümüne güncelleştirilmiş bulunuyor. Shiau; kullanıcıların sistemlerini çeşitli hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürüme yükseltmelerinin önemli olduğunu belirtti. Clonezilla live 2.5.1-36 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Bunun dışında, Clonezilla’nın Türkçe dil desteği olmamasının kalıcı hasarlar yaratabileceğini düşünen Ömer Yıldız tarafından Türkçeye çevrilmeye başlandığını haber vermiştik. Artık yazılımın Türkçe versiyonlarını indirme şansına da sahip olduğunuzu unutmamalısınız. Ömer Yıldız’ın yaptıklarını burada bulabilirsiniz.

Clonezilla live 2.5.1-36 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 23, 2017 10:30 PM

MariaDB’nin 10.2.6 sürümü duyuruldu

İlişkisel veritabanı sistemi olan MySQL’in kaynak kodundan türeyen ve GNU Genel Kamu Lisansı altında kullanıma sunulan MariaDB’nin 10.2.6 sürümü duyuruldu. MariaDB 10.2.6 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notları ve değişiklikler sayfası incelenebilir. Güvenlik, yüksek kullanılabilirlik ve ölçeklenebilirlik özellikleriyle gelen yazılımın, daha fazla işlevsellik sunmaya çaba gösterdiği belirtildi. Bilindiği gibi yazılımın MariaDB ve MariaDB Galera Cluster olmak üzere iki versiyonu bulunuyor. MySQL’in yaratıcısı olan Monty Widenius; kızının adı My’ı yazılıma isim olarak vermişti. Oracle MySQL’in topluluk geliştirme modelinden uzaklaşınca, Monty Widenius MySQL’in kodunu çatallayıp yeni bir yazılıma yönelince, bu kez ikinci kızının adı olan Maria’yı isim olarak seçti ve MariaDB ortaya çıktı. MySQL ile bire bir yer değiştirebilen MariaDB, pek çok kütüphane kodlarının ortak olması nedeniyle tüm MySQL komutlarını tanır ve MySQL arayüz metotlarını destekler.

Genel Kamu Lisansı’na (GPL) sahip özgür bir yazılım olarak sunulan yazılımı GPL’in kısıtladığı alanlarda kullanmak isteyenler ayrı bir lisansla satın alabiliyor. MySQL ile aynı komutları, aynı arayüzleri, aynı kitaplıkları ve API’leri içeren MariaDB; MySQL ile özellik açısından birebir uyumludur. Dağıtımların çoğu hâlâ resmi olarak MySQL’i desteklerken, yeni ek özellikler ve geliştirmeler yapılan MariaDB’nin ayrıca kurulması gerekiyor. MariaDB 10.2.6 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 23, 2017 07:50 PM

Parabola GNU/Linux-libre 2017.05.20 çıktı

FSF‘nin yalnızca özgür yazılım kullanan ve öneren GNU/Linux dağıtımları listesinde yer alan basit bir paket ve sistem yönetimini önceleyen Arch tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı olan Parabola’nın 2017.05.20 sürümü çıktı. Resmi duyurusu henüz yapılmamış olan sürüme ait paketler, indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. Bir live CD olarak gelen yeni sürüm, görme engelli kullanıcılar için hazırlanmış bir kalıbı da içeriyor. Live CD’nin yeni bir sistem kurmak ya da kurtarma CD’si olarak kullanılabileceği belirtilirken, sistemin varsayılan olarak PCR’e (Parabola topluluk deposu) dayalı olarak geldiği ifade ediliyor. i686 ve x86_64 mimarilere uygun kalıpların yansılarda yerini aldığı belirtilirken, Linux-libre 4.10.16_gnu-1 üzerine yapılandırılan sistemin vlc 2.2.5.1-1, unicorn 1.0.1-1, cacti 1.1.7-1, avidemux 2.6.20-1, ark 17.04.1-1, stack 1.4.0-50 gibi güncel yazılımlarla geldiği söyleniyor. Parabola GNU/Linux 2017.05.20 hakkında bilgi edinmek için en son güncellemeler sayfasını inceleyebilirsiniz.


Parabola GNU/Linux 2017.05.20 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 23, 2017 06:06 PM

Red Hat Enterprise Linux 7.4 Beta duyuruldu

Red Hat Enterprise Linux’un yeni geliştirme sürümü 7.x serisi için çeşitli hata düzeltmeleri ve kimi yeni özellikler içeren yeni test sürümü duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica edildi. BT uzmanları için en büyük endişenin güvenlik olduğu vurgulanırken, en son tehditlere karşı savunmaya yardımcı olmak ve kritik görev dağıtımları için daha güvenli bir platform sağlamak için Red Hat Enterprise Linux 7.4 Beta’nın kimi yeni güvenlik özellikleri sunduğu ifade edildi. Ağa bağlı disk şifreleme desteği sunulan yeni sürüm, OpenSSL HTTP/2.0 için geliştirmeler içeriyor. Red Hat Enterprise Linux 7.4 Beta hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Red Hat Enterprise Linux 7.4 Beta edinme seçeneklerini Red Hat müşteri portalı sayfasında bulabilirsiniz.

by filozof at May 23, 2017 02:52 PM

GTK+ 3.91.0 duyuruldu

Çok platformlu grafiksel kullanıcı arayüzü geliştirme araç takımı olan GTK+‘nın (eski adıyla GIMP Toolkit) GTK 4.0‘a doğru giden süreçte GTK+ araç kiti 3.91.0 sürümü, Matthias Clasen tarafından duyuruldu. GTK 4.0’a doğru giden süreçte yeni sürümün, artık özel bir oluşturucunun denetmen tarafından kullanılmasına izin verdiği belirtiliyor. Çalışmaların önemli bir kısmında hata düzeltmeleri üzerinde durulduğu belirtilirken, GTK Scene Kit (GSK) ile bir Vulkan oluşturucu eklenmesinin önemli bir değişiklik olduğu ifade ediliyor. Qt ile beraber X Pencere Sistemi’nin en popüler araç takımı olan GTK+, başlangıçta GNU Resim İşleme Programı için yazılmıştı. 2.8 sürümü ile birlikte çok sayıda yeni etkinlik içeren yazılım, C’de yazılmış nesne yönelimli Glib nesne sistemini kullanıyor. GIMP hâlâ GTK+ olanağını kullanan en iyi programlardan biri olmaya devam ediyor. Pek çok uygulama ve masaüstü ortamının grafik arayüzü geniş bir dil desteğine sahip olan GTK+ araç takımı kullanılarak yazılmıştır. GTK+, bugün GNU Projesi’nin bir parçası olarak LGPL lisansı altında ücretsiz olarak dağıtılıyor. GTK+ 3.91.0 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GTK+ 3.91.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 23, 2017 11:18 AM

WordPress 4.8 Beta 2 duyuruldu

Beta 1 sürümü 13 Mayıs 2017’de duyurulan açık kaynak kodlu ve GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslı dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden (CMS) biri olan WordPress’in 4.8  sürümünün ikinci betası, Mel Choyce tarafından duyuruldu. Daha sezgisel bir gezinti olanağı sağlayan yeni bir TinyMCE ile geliştirilmiş bir görsel editör deneyimi sunulduğunu ifade eden Choyce; ikinci beta sürümü duyurmaktan memnun olduğunu, ancak, bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlatarak, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmelerini rica etti. Sürümü test etmek isteyen kullanıcıların WordPress Beta Tester eklentisini kullanılabileceklerini ifade eden Choyce; ilk beta sürümden bu yana 50’yi aşkın değişiklik yaptıklarını sözlerine ekledi. WordPress’in 100’den fazla dile destek sunduğunu hatırlatan Choyce; herhangi bir hata tespit ettiğini düşünen kullanıcıların, bunu, Alpha/Beta destek forumuna gönderebileceklerini belirtti. WordPress 4.8 Beta 2 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

WordPress 4.8 Beta 2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 23, 2017 08:48 AM

SANE-Backends 1.0.27 duyuruldu

Temel amacı tarayıcıya ulaşmanın artık kolay olması (“Scanner Access Now Easy”) anlamına gelen bir evrensel tarayıcı arayüzü olan ve uygulama programlama arayüzü (API) ile taranan her resim tarayıcı donanıma (yataklı tarayıcı, el ile beslemeli tarayıcı, video ve sabit kameralar, resim karesi yakalayıcıları vb.) standart hale getirilmiş ulaşım sağlayan SANE-Backends’in 1.0.27 sürümü duyuruldu. SANE API kamu alanı ve geliştirmesi herkese açıktır. UNIX (GNU/Linux dahil) için yazılan ve GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan SANE’nin lisans detayları hakkında daha fazla bilgi edinmek için lisans sayfası incelenebilir. Çeşitli güncellemeler ve hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürüm ile 30’dan fazla yeni tarayıcı modelinin desteklendiği bildiriliyor. Dokümantasyon ve çeviri güncellemeleri de yapılmış bulunan yeni sürümde; Avahi, USB, ICC/PNG/JPEG gibi alanlarda çeşitli hata düzeltmeleri gerçekleştirilmiş bulunuyor. SANE-Backends 1.0.27 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için projenin anasayfasını inceleyebilirsiniz.

SANE-Backends 1.0.27 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 23, 2017 04:55 AM

May 22, 2017

getGNU GNU/Linux

Black Lab Linux 11.0.1 duyuruldu

Ubuntu tabanlı, kullanıcı dostu masaüstü ve sunucu GNU/Linux dağıtımı Black Lab Linux’un (eski adıyla OS4 OpenLinux) yeni sürümü 11.0.1, Roberto J. Dohnert tarafından duyuruldu. Black Lab Linux 11.0.1’i duyurmaktan memnuniyet duyduklarını söyleyen geliştirici ekip, sürümün, pek çok hata düzeltmesi ve yeni özellikler içerdiğini ifade etti. Son birkaç haftadır kullanıcıların karşı karşıya kaldıkları bazı sorunların giderilmesi için çıkarılan sürüm, 4.8.0-52 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış bulunuyor. Varsayılan masaüstü ortamı olarak MATE’nin tercih edildiği bildirilirken, Thunderbird yerine posta istemcisi olarak Evolution kullanıldığı belirtiliyor. Sistem, pek çok güncel paket içeriyor. Black Lab Linux 11.0.1 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Black Lab Linux 11.0.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 22, 2017 09:56 PM

BitKey 14.2.0 duyuruldu

Bitcoin kullanıcıları için TurnKey Linux projesi tarafından geliştirilen Debian tabanlı dağıtım BitKey‘in 14.2.0 sürümü, Alon Swartz tarafından duyuruldu. Bitcoin işlemleri için oldukça güvenli araçlar sağlayan dağıtım; mevcut üç moddan biriyle önyüklenebiliyor: Bir cüzdan oluşturmak ve işlemler yapmak için “Cold-offline“, cüzdan izlemek ve işlemleri hazırlamak için “Cold-online” ve standart kullanımda, ancak internete bağlı olan bilgisayardan özel anahtarlar bilindiği için daha az güvenlikli olan “Hot-online“. Metacity pencere yöneticisine dayanan ve Bitcoin araçlarına hızlı bağlantılar ve web tarama için Chromium temelli basit bir arayüz içeren sistem; Debian ‘Jessie’ye dayalı olarak geliyor. Warpwallet, coinbin ve libbitcoin-explorer gibi yeni Bitcoin uygulamaları, secure-delete, dosfstools (mkfs.vfat) gibi yeni paketler içeren yeni sürümde; önyükleme modlarına arka plan renk etiketleri de eklenmiş bulunuyor. BitKey 14.2.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için projenin GitHub sayfasındaki duyuruyu inceleyebilirsiniz.

BitKey 14.2.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 22, 2017 09:40 PM

GNU Guix ve GuixSD 0.13.0 duyuruldu

FSF’nin, gnu.org adresinde yalnızca özgür yazılım kullanan ve öneren GNU/Linux dağıtımları listesinde saydığı dağıtımlardan biri olan; özgür olmayan uygulamaları, programlama platformlarını, sürücüleri veya yazılımları reddeden, varsayılan olarak Xfce masaüstü ortamını tercih eden , tamamen özgür “libre” bir dağıtım olan GNU Guix‘in 0.13.0 sürümü, Ludovic Courtès tarafından duyuruldu. GNU Guix paket yöneticisini kullanan ve genellikle Xfce masaüstü ortamını tercih eden GNU Guix‘in (Guix System Distribution) 0.13.0 sürümünü duyurmaktan memnuniyet duyduklarını söyleyen Courtès; GNU Linux-libre 4.11 çekirdeği üzerine yapılandırılan ve RAID cihazları destekleyen sistemin, önceki sürümden bu yana geçen 5 ay kadar bir süre içinde hazırlandığını hatırlattı. Artık 64-bit ARM işlemcileri destekleyen sistemin, şimdi UEFI desteği de sunduğunu söyleyen Courtès; sistemin bundan böyle Btrfs dizine de kurulabileceğini belirtti. Courtès; 840 yeni paketle gelen sistemin, başta glibc 2.25, Linux-libre 4.11 ve GCC 7 gibi pek çok güncel paket içerdiğini ifade etti. GNU Guix ve GuixSD 0.13.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNU Guix ve GuixSD 0.13.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 22, 2017 09:33 PM

SQLite 3.19.0 duyuruldu

En yaygın SQL veritabanı motoru olan SQLite, 3.19.0 sürümüne güncellendi. Kullanıcıların, yazılımı çeşitli değişiklikler ve hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürüme yükseltmelerinin önemli olduğu ifade ediliyor. Mozilla, Bloomberg, Oracle, Adobe, Symbian gibi SQLite Konsorsiyum üyeleri tarafından kısmen desteklenen SQLite, kaynak kodları halka açık bir yazılım. SQLite, gömülü bir SQL veritabanı motoru. Diğer SQL veritabanlarının aksine, SQLite, ayrı bir sunucu işlemi yapmıyor. SQLite okuyor ve doğrudan sıradan disk dosyalarına yazıyor. SQLite 3.19.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

SQLite 3.19.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 22, 2017 09:12 PM

Kernel 4.12-rc2 duyuruldu


Linux çekirdeği resmi sitesi: https://www.kernel.org
Geliştirme & kararsız çekirdek:
Resim4.12-rc2 2017-05-22
Linus Torvalds’ın duyurusu.

by filozof at May 22, 2017 01:24 PM

May 21, 2017

getGNU GNU/Linux

Tails 3.0~rc1 duyuruldu

Beta 4 sürümü 20 Nisan 2017‘de duyurulan Tails 3.0’ın ilk sürüm adayı duyuruldu. İrlanda kökenli, Debian GNU/Linux tabanlı ve internet taraması sırasında güçlü kişisel gizlilik ve anonimlik özellikleri içeren bir live DVD/USB dağıtımı olan Tails‘in yeni sürümünün yalnızca test etmek amacıyla kullanıma sunulan bir sürüm olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, Debian 9’a Stretch’e dayalı olarak gelen sürümün önemli güvenlik düzeltmeleri ve pek çok hata düzeltmesi içerdiği belirtildi. Tor’un 0.3.0.7-1, Tor Browser’in ise 7.0a4 sürümüne güncellendiği sistemde, cedove’dan Thunderbird’e geçildiği belirtiliyor. Tails 3.0~rc1 akkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Tails 3.0~rc1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 21, 2017 01:59 PM

Nano 2.8.4 duyuruldu

GNU/Linux altında çalışan pico editörünün bir benzetimi (emülatörü) olan metin düzenleme yazılımı Nano‘nun 2.8.4 sürümü duyuruldu. Nanorc man sayfasını yeniden içeren GNU Nano 2.8.4, kullanıma sunulmak üzere yansılarda yerini almış bulunuyor. SSH üzerinde metinleri düzenlemeye yarayan Nano; Unix benzeri işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılan, kullanıcı dostu bir metin editörüdür. İlk olarak Haziran 2000 yılında yayınlanan nano, Pico metin editörüne özenerek ek işlevselliklerle yüklü olarak kullanıma sunuluyor. nano komutundan sonra dosya yolu ve dosya adı birlikte kullanılarak dosyanın istenen dizin içerisine oluşturulması veya istenen adresten açılması sağlanabiliyor. Nano 2.8.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfası incelenebilir.

nano

Nano 2.8.4 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 21, 2017 12:26 PM

openSUSE Leap 42.1 ömrünün sonuna geldi

Leap olarak adlandırılan, SUSE Linux Enterprise kaynak kodu üzerine inşa edilerek SUSE Linux Enterprise’den (SLE) üretilen ilk sürüm olan ve 4 Kasım 2015‘de duyurulan openSUSE Leap 42.1’in openSUSE ömür ağacına göre ömrünün sonuna geldiği, Benjamin Brunner tarafından duyuruldu.. Artık resmen üretime kapalı olan sürüm, herhangi bir güncelleştirme alamayacak. Kullanıcıların sistemlerini şu anki kararlı sürüm olan openSUSE Leap 42.2’ye yükseltmeleri gerektiğini vurgulayan Brunner; yükseltmenin kolay olduğunu ifade etti. Bir topluluk projesi olan sürümün SUSE Linux Enterprise kaynaklarını kullanan ilk hibrid dağıtım olduğunu hatırlatan Brunner; şu ana değin toplam 1442 güncelleme yapıldığını kaydetti. Brunner; topluluğa ve tüm katılımcılara sonsuz teşekkür ettiklerini ifade etti.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için Benjamin Brunner’in posta listesi duyurusunu inceleyebilirsiniz.

by filozof at May 21, 2017 08:03 AM

May 20, 2017

getGNU GNU/Linux

LibreOffice 5.4.0 Beta1 çıktı

Yeni 5.4.0 serisinin ilk beta sürümü The Document Foundation (TDF) tarafından sürüm takvimine uygun biçimde çıkarılarak kullanıma sunuldu. The Document Foundation (TDF), henüz resmi duyuruyu yapmadı ama paketler test edilmek üzere yansılardaki yerini aldı. Bunun, yalnızca test etmek amacıyla kullanıma sunulan bir sürüm olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılıyor. LibreOffice 5.4.0’ı var olan LibreOffice kurulumuna paralel kurabilirsiniz. Farklı dağıtımlar için ayrıntılı kurulum yönergelerini incelemeniz önerilir. Sürüme ilişkin hataları Bugzilla üzerinden bildirebilirsiniz. LibreOffice 5.4.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için yayımlandıktan sonra sürüm notlarını inceleyebileceksiniz.

LibreOffice 5.4.0 Beta1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz. Resmi duyuru yapılana kadar:

Resmi duyuru yapıldıktan sonra:

donatenowsmall

by filozof at May 20, 2017 07:07 AM

OpenMandriva Lx 3.02 geliyor

Mandriva Linux’tan çatallanmış kullanıcı dostu bir Rus GNU/Linux dağıtımı olan ROSA Linux’a dayalı olarak geliştirilen OpenMandriva’nın, aslında 13 Ağustos 2016‘da kullanıma sunulan KDE Plasma masaüstünü içeren OpenMandriva Lx 3.0 sürümünün güncellenmiş bir versiyonu olan OpenMandriva Lx 3.02 kullanıma hazırlanıyor. Bilindiği gibi sürümün Lx 3.01 güncellemesi, 24 Aralık 2016‘da duyurulmuştu. Kate Lebedeff tarafından yayımlanan bir blog girdisiyle haber verilen sürümün,  bir dizi önemli düzeltmeyle geldiği bildiriliyor. Mesa 17.1 ve Qt 5.8.0’a dayalı olarak gelecek olan sistem, KDE Applications 17.04.0, KDE Frameworks 5.33.0 ve KDE Plasma 5.9.5 içeriyor. Lebedeff; KDE Applications’ın çok yakında 17.04.1 sürümüne güncelleneceğini belirtti.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Kate Lebedeff’in blog yazısını inceleyebilirsiniz.

by filozof at May 20, 2017 06:04 AM

May 19, 2017

getGNU İnternet

Mozilla Firefox 53.0.3 duyuruldu

Hızlı, işlevsel ve açık kaynak kodlu internet tarayıcısı Mozilla Firefox, 53.0.3 sürümüne güncellendi. Bir portal algılama hizmetinin kaynak kullanımına ilişkin bir düzeltmenin gerçekleştşrşldiği yeni sürüm, NTLM kimlik doğrulaması ile bir proxy kullanırken meydana gelen kilitlenmeyi de gidermiş bulunuyor. Mozilla Firefox 53.0.3 hakkında daha geniş bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz. Güvenlik, kararlılık, hız ve daha fazlası” ilkesi ile yoluna devam eden tarayıcı; casus yazılımlara, virüslere ve istenmeden açılan pencerelere karşı geliştirilen koruma kalkanına, yemleme korumasına sahip ve getirdiği binlerce yararlı eklentiyle istenilen biçimde kişiselleştirilebiliyor. Çeşitli güvenlik düzeltmeleri ve kimi sorunların çözümünü içeren yeni sürümde, hızlı JavaScript performansı sağlanmış bulunuyor. Çoğu eklenti Firefox ile öntanımlı biçimde uyumlu kullanılabiliyor. HTML5, XHR, MathML, SMIL için destek standartları geliştirilen; kimi kararlılık sorunları da giderilen Mozilla Firefox, web ve eklenti geliştiricileri için donanımsal hızlandırılmış grafikler ve HTML5 teknolojileri gibi yetenekleriyle ve önemli ölçüde iyileştirilen JavaScript performansı ile geliyor. Firefox; dünyanın çeşitli yerlerindeki Mozilla topluluk üyelerinin katkılarıyla 80′den fazla dilde kullanılabiliyor.

Mozilla Firefox 53.0.3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 19, 2017 01:31 PM

OpenShot 2.3.3 duyuruldu

GNU/Linux sistemler için Python, GTK ve MLT Framework ile yazılmış özgür bir video düzenleme yazılımı olan OpenShot‘ın 2.3.3 sürümü duyuruldu. Pek çok ciddi kararlılık sorununu ele alan 2.3.3 sürümünün duyurulmasından gurur duyulduğu belirtilirken, yoğun bir sürecin ardından projenin geliştirilmiş web sitesinin de (duyarlı, mobil dostu ve hızlı) kullanıma sunulmuş bulunduğu ifade edildi. Python, Django, PostgreSQL ile oluşturulan ve Amazon EC2 üzerinde çalışan yeni web sitesinin yıllar boyunca biriken birçok özel özelliğe sahip olduğu belirtildi. Pek çok önemli animasyon özelliklerini destekleyen OpenShot ‘un kaynak kodlarının edinilebileceği belirtiliyor. Kodların online olarak kullanımda olduğu belirtiliyor. Ağustos 2008’de Jonathan Thomas tarafından kararlı, özgür ve kullanıcı dostu bir video düzenleyici ortaya çıkarma amacıyla başlatılan OpenShot projesi; pek çok görüntü, ses ve resim biçimini destekliyor. Arka planda Blender kullanarak 3D animasyonlu başlıklar oluşturma olanağı da sağlayan yazılım; klip kesme, yapıştırma, yeniden boyutlandırma, süsleme gibi özelliklere sahip. Ken Burns efekti (fotoğrafa yaklaşma ve üzerinde dolaşma tekniği ile video oluşturma) de içeren OpenShot; (FFmpeg tabanlı) videoları kodlama becerisi de gösteriyor. OpenShot 2.3.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

OpenShot 2.3.3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 19, 2017 07:14 AM

May 18, 2017

getGNU Ofis

Nano 2.8.3 duyuruldu

GNU/Linux altında çalışan pico editörünün bir benzetimi (emülatörü) olan metin düzenleme yazılımı Nano‘nun “Hirsch” kod adlı 2.8.3 sürümü duyuruldu. AIX ve Solaris’te görülen kimi yapı hatalarını gideren sürüm, PHP sözdizimini vurgulamayı geliştiriyor. SSH üzerinde metinleri düzenlemeye yarayan Nano; Unix benzeri işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılan, kullanıcı dostu bir metin editörüdür. İlk olarak Haziran 2000 yılında yayınlanan nano, Pico metin editörüne özenerek ek işlevselliklerle yüklü olarak kullanıma sunuluyor. nano komutundan sonra dosya yolu ve dosya adı birlikte kullanılarak dosyanın istenen dizin içerisine oluşturulması veya istenen adresten açılması sağlanabiliyor. Nano 2.8.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfası incelenebilir.

nano

Nano 2.8.3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 18, 2017 04:43 PM

elementary OS 0.4.1 duyuruldu

“Pantheon” adlı özel bir masaüstü ortamı ile sunulan Ubuntu tabanlı elementary OS’un “Loki” kod adlı 0.4 sürümünün yeni bir güncellemesi, Daniel Foré tarafından duyuruldu. elementary OS 0.4.1’i duyurmaktan gurur duyduklarını söyleyen Foré; yeni bir donanım etkinleştirme özelliğiyle gelen sürümün, Loki için yapılan tüm güncellemeleri içerdiğini ifade etti. Ubuntu 16.04.2’ye dayalı olarak yapılandırılan sistemin, 7. nesil Intel (Kaby Lake) yongasetleri için daha iyi destek sunduğunu belirten Foré; sistem çevirilerinin de güncellendiğini söyledi. elementary OS 0.4.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

elementary OS 0.4.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 18, 2017 10:16 AM

May 17, 2017

getGNU GNU/Linux

OBRevenge OS 2017.05 duyuruldu

Arch Linux tabanlı bir dağıtım olan, Openbox pencere yöneticisini tercih eden ve bir live DVD olarak kullanıma sunulan OBRevenge OS’un 2017.05 sürümü duyuruldu. Arch Linux’un birkaç ay önce 32 bitlik desteği kaldırmayı duyurduğu ifade edilerek, buna bağlı olarak OBRevenge OS’un artık i686 (32 bit) mimarisini desteklemeyecek olduğu hatırlatıldı. Güncel bir yazılım yükleme aracıyla gelen yeni sürüm, Calamares’in en güncel sürümünü içeriyor ve sisteme multimedya klavye tuşları için daha fazla destek eklenmiş bulunuyor. 4.10.13-1 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem, daha iyi donanım desteği için güncellenmiş bileşim yapılandırması içeriyor. Halen depolardan edinilebilen Compiz’in ise, varsayılan sistemden kaldırıldığı belirtiliyor. OBRevenge OS 2017.05 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

OBRevenge OS 2017.05 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 17, 2017 01:16 PM