Truva Linux Topluluklar Gezegeni

March 01, 2017

getGNU GNU/Linux

Lakka 2.0 RC1 duyuruldu

Küçük bir bilgisayarı, tam bir oyun konsoluna dönüştüren hafif bir GNU/Linux dağıtımı olan Lakka‘nın 2.0 sürümünün ilk sürüm adayı duyuruldu. OpenELEC tabanlı bir sistem olan Lakka; RetroArch konsol emülatörünü çalıştırıyor. Lakka kişisel bilgisayarlar dışında Raspberry Pi ve WeTek Play aygıtlarda kolaylıkla kullanılabiliyor. Bu sürümde, dağıtımın tabanının OpenELEC’ten LibreELEC’e kaydırıldığı söylenirken, OpenELEC 6.0’a dayalı olarak üretilen sürümlerden daha güncel bir versiyona ulaşıldığı ifade edildi. Bunun, yalnızca test etmek amacıyla kullanıma sunulan bir sürüm olduğunun unutulmaması ve yalnızca test amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatıldı. Yeni başlayan Lakka kullanıcıları için Lakka 2.0 final sürüm çıkarılıncaya kadar var olan kararlı sürümü kullanmaları öneriliyor. Lakka 2.0 RC1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusu incelenebilir.

Lakka 2.0 RC1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at March 01, 2017 05:36 PM

Q4OS 1.8.3 duyuruldu

Klasik tarzda bir kullanıcı arayüzü ile basit eklentileri ve Google Chrome, VirtualBox ve geliştirme araçları gibi karmaşık üçüncü parti uygulamalar için kararlı API’leri hizmete sokmayı şiar edinen Debian GNU/Linux tabanlı hafif bir dağıtım olan Q4OS’un 1.8.3 sürümü, Q4OS ekibi tarafından duyuruldu. Yeni sürümün kararlı en son sürüm Debian Jessie 8.7’ye dayalı olduğu belirtilirken, önemli güvenlik yamalarının uygulandığı ve çekirdek sistem paketlerinin güncellendiği ifade edildi. Güvenli sistem yükseltmeleri için sağlam ve güvenilir bir araç sağlamak üzere güncelleme yöneticisinin sıfırdan yeniden yazıldığı hatırlatılırken, tüm güncellemelerin mevcut Q4OS kullanıcıları için normal Q4OS depolarından edinilebileceği söyleniyor. Sistemin Q4OS ‘Orion’ masaüstünün yeni bir güncellemesi ile geldiği belirtilirken, önemli paket güncellemeleri ve güvenlik yamaları demetinin yanı sıra yerli Q4OS güncelleme yöneticisi uygulamasının iyileştirildiği söylendi. Debian GNU/Linux 9 Strech’in geliştirme döngüsünün sonuna yaklaşıldığından, bir sonraki sürüm olan Q4OS 2.3 “Scorpion” üzerindeki çalışmaların bu yönde sürdüğü ifade ediliyor. Q4OS “Scorpion” resmi yayınlanma tarihinden itibaren en az beş yıl desteklenecek. Q4OS 1.8.3  hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için projenin blog sayfasını inceleyebilirsiniz.

Q4OS 1.8.3edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at March 01, 2017 04:46 PM

SystemRescueCd 4.9.3 duyuruldu

Sistem tamiri için tasarlanan Gentoo tabanlı, Fransız kökenli SystemRescueCd‘nin 4.9.3 sürümü duyuruldu. Standart olarak, 4.4.50 LTS Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem; en son kararlı Linux çekirdeği 4.9.12’ye kadar destek veriyor. Disk araçları güncellenmiş olarak gelen sistemde, sistem çekirdeği; ext2, ext3, ext4, ReiserFS, Reiser4FS, btrfs, XFS, JFS, VFAT, NTFS, ISO9660 gibi günümüzün en önemli dosya sistemlerinin tümünü ve Samba ve NFS gibi ağ dosya sistemlerini destekliyor. Gentoo tabanlı önyüklenebilir bir CD-ROM veya USB sistem olan SystemRescueCd ile yönetim görevlerini kolaylıkla yürütmek ve sabit disk bölümlerini düzenlemek mümkündür. SystemRescueCd 4.9.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

SystemRescueCd 4.9.3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at March 01, 2017 07:50 AM

Postfix 3.2.0 duyuruldu

GNU/Linux ve Unix bilgisayarlarda açık kaynak kodlu bir e-posta (ileti) aktarma ajanı olan Postfix‘in 3.2.0 sürümü duyuruldu. Postfix’in kararlı 3.2.0 sürümünü duyurmaktan mutlu olduklarını belirten geliştirici ekip; sürümün yansılardan edinilebileceğini ifade etti. Postfix 3.2.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz. 1998 yılında Wietse Zweitze Venema tarafından geliştirilen Postfix; hızlı, basit yönetimli, buna karşın, emin ve güvenli bir elektronik posta sunucusudur. Kaynak kodu IBM Public License adı altında olan Postfix; Sendmail çağrı uyumlu olup, modular program yapılıdır. AIX, BSD, HP-UX, IRIX, GNU/Linux, Mac OS X, Solaris, Tru64 UNIX sistemleri için derlenebilen Postfix; Berkeley DB, CDB, DBM, LDAP, MySQL ve PostgreSQL gibi sistem yönetim yazılımları ile çalışır. Alan adı kayıtları sorgulamalı spam denetimi yapan Postfix’te Mbox, Maildir biçimli posta kutuları, ve sanal alanlar mümkündür.

Postfix 3.2.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at March 01, 2017 07:45 AM

KDE Plasma 5.9.3 duyuruldu

KDE Plasma masaüstü ortamının 5.9.3 sürümü duyuruldu. KDE Plasma 5.9.3 sürümünü duyurmaktan mutluluk duyulduğu ifade edilirken; bunun KDE Plazma 5 serisi için yeni bir hata düzeltme sürümü olduğu, pek çok özellik iyileştirmesi ile masaüstü deneyimini tamamlamak için yeni modüller içeren 5.9 sürümünün ise sadece beş hafta önce, 31 Ocak 2017’de yayınlandığı hatırlatıldı. Yeni çeviriler ve düzeltmeler içeren yeni sürümde, yazı tipi cinsinden kcm içinde varsayılan sabit fontun düzeltildiği belirtildi. Modern bir masaüstü bilgisayar deneyimi için Plasma masaüstü için gerekli tüm araçları sunan yazılım; görsel efektler ve ölçeklenebilir grafik kullanımı ile modüller masaüstü deneyimi içeriyor. Yeni çeviri ve düzeltmeler içeren yazılıma ait bir live kalıbın USB disk üzerinde kolaylıkla denenebileceği söyleniyor. KDE Plasma 5.9.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusu incelenebilir.


KDE Plasma 5.9.3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at March 01, 2017 07:37 AM

Manjaro 17.0-rc3 duyuruldu

İkinci süürüm adayı 25 Şubat 2017‘de duyurulan “Gellivara” kod adlı Manjaro Linux 17.0’ın üçüncü sürüm adayı, Philip Muller tarafından duyuruldu. Manjaro XFCE 17.0-rc3’ü duyurmaktan mutlu olduklarını söyleyen Muller; Manjaro Linux 16.10 Fringilla ile büyük bir sürüm ortaya koyduklarını; ancak, şu anda “Gellivara” kod adlı yeni sürümleri 17.0 üzerinde çalıştıklarını ifade etti. 4.9 LTS Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin Xorg-Stack 1.19’a dayalı olarak kullanıma sunulduğunu söyleyen Muller; 2017 yılına hazırladıkları bu yeni sürüm  için iki aydan fazla zaman harcadıklarını hatırlattı. Gellivara’nın geliştirmesi sırasında birkaç şeyi optimize ettiklerini ve değiştirdiklerini söyleyen Muller; geliştirmeye bağlı olarak, yeni özelliklere sahip üç büyük kurulum aracı grubunu kullanıma sunabileceklerini belirtti. Manjaro araçlarının ve Profillerin geliştirildiğini söyleyen Muller; kullanıcıların sürümü test etmelerini ve kendilerine geri bildirimde bulunmalarını istedi. Muller; bazı temalar güncellendiğini ve yeni tasarlandığını sözlerine ekledi. Manjaro 17.0-rc3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için XFCE ve KDE sürüm duyurularını inceleyebilirsiniz.

Manjaro 17.0-rc3 XFCE ve KDE edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at March 01, 2017 07:25 AM

February 28, 2017

getGNU Yazılım

Wine’in 1.8.7 bakım sürümü duyuruldu

Wine’in bir bakım onarım sürümü olan 1.8.7 sürümü, Michael Stefaniuc tarafından duyuruldu. Bir bakım sürümü olan 1.8.7, çeşitli hata düzeltmeleri içeriyor. Windows altında çalıştırılmak üzere yazılmış çeşitli uygulamaları GNU/Linux altında çalıştıran bir yazılım olan Wine’ınyeni sürümünü duyurmaktan ekip olarak gurur duyulduğu söyleyen Stefaniuc; çeşitli hata düzeltmeleri yanında sürümün, sürümün, GPU tanımlama tablosuna birkaç daha kart eklemiş bulunduğunu, ayrıca Türkçe çeviri güncellemelerinin yapıldığını ifade etti. Stefaniuc; Half-Life 2′den Counter-Strike ve WoW’a pek çok ilgi çekici oyunun GNU/Linux sistemde oynanabilmesini olanaklı kılan Wine’in 1.8.7 sürümü hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istenirse, neler yeni sayfasının incelenebileceğini söyledi.

Wine 1.8.7 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 28, 2017 06:21 PM

Linux Lite 3.4 Beta duyuruldu

Kullanıcı dostu, Ubuntu tabanlı, düşük kaynak tüketimi ile gelen, hafif bir GNU/Linux dağıtımı olan Linux Lite’ın 3.4 Beta sürümü, Jerry Bezencon tarafından duyuruldu. Ubuntu 16.04.2’ye dayanan Linux Lite 3.4 Beta’nın test edilmek için kullanıma sunulduğunu söyleyen Bezencon; bunun, yalnızca test etmek amacıyla kullanıma sunulan bir sürüm olduğunun unutulmaması ve yalnızca test amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlattı. 3.2 sürümünden bu yana çeşitli değişiklikler olduğunu söyleyen Bezencon; Linux Lite 3.4 final sürümün 1 Nisan 2017’de piyasaya sürüleceğini ifade etti. 4.4.0-65 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin, depolarda 3.13 ile 4.10 arasındaki çekirdekleri de kullanıma sunduğunu belirten Bezencon; sistemin Joystickler için daha iyi destek verdiğini söyledi. Sistem; Firefox 51.0.1, Thunderbird 45.7.0, LibreOffice 5.1.6.2, VLC – 2.2.2, Gimp 2.8.20 gibi güncel yazılımlar içeriyor. Linux Lite 3.4 Beta hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Linux Lite 3.4 Beta edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanalabilirsiniz.

by filozof at February 28, 2017 05:53 PM

Raspbian 2017-02-16 Sürümüne Güncellendi

Tek kartlı bilgisayar Raspberry Pi için özel olarak tasarlanmış, Debian “Jessie” tabanlı olarak üretilen Raspbian’ın en son sürümü 2017-02-16 duyuruldu. Raspbian’ın yeni sürümünün indirilmek üzere yansılarda hazır olduğu belirtilirken; güncellemeler ve hata düzeltmeleri dışında, çoğu insan için önemli olabilecek heyecan verici yeni özelliklerin söz konusu olduğunu ifade edildi. Debian 8.7 Jessie tabanlı olarak üğretilen yeni sürüm, pek çok yazılım güncellemesi içeriyor. Sistem, NOOBS ile yüklenebilir ya da  kurulum kılavuzuna uygun biçimde yüklemek üzere kurulum kalıbı indirilebilir. Chromium 56, Adobe Flash Player 24.0.0.221, RealVNC Server 6.0.2, Sonic Pi 2.11, Node-RED 0.15.3 ve Scratch 120117 sistemle birlikte kullanıma sunuluyor. Raspbian 2017-02-16 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Raspbian 2017-02-16 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 28, 2017 05:33 AM

GTK+ 3.22.9 sürümüne güncellendi

Çok platformlu grafiksel kullanıcı arayüzü geliştirme araç takımı olan GTK+‘nın (eski adıyla GIMP Toolkit) 3.22.9 sürümü, Matthias Clasen tarafından duyuruldu. Clasen; kullanıcılar tarafından bildirilen sayısız hatanın giderildiğini belirtti. Qt ile beraber X Pencere Sistemi’nin en popüler araç takımı olan GTK+, başlangıçta GNU Resim İşleme Programı için yazılmıştı. 2.8 sürümü ile birlikte çok sayıda yeni etkinlik içeren yazılım, C’de yazılmış nesne yönelimli Glib nesne sistemini kullanıyor. GIMP hâlâ GTK+ olanağını kullanan en iyi programlardan biri olmaya devam ediyor. Pek çok uygulama ve masaüstü ortamının grafik arayüzü geniş bir dil desteğine sahip olan GTK+ araç takımı kullanılarak yazılmıştır. GTK+, bugün GNU Projesi’nin bir parçası olarak LGPL lisansı altında ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. GTK+ 3.22.9 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GTK+ 3.22.9 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 28, 2017 05:05 AM

February 27, 2017

getGNU GNU/Linux

Zorin OS 12.1 duyuruldu

Ekstra araçlar ve donanımlar ile gelen Ubuntu tabanlı dağıtım Zorin OS’un özel bir masaüstü kullanıcı arayüzüne sahip 12.1 sürümü duyuruldu. Ultimate, Business ve Core versiyonlarıyla kullanıma sürülen sürümü duyurmaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden geliştirici ekip, sistemin, en yeni yazılım güncellemelerini, hata düzeltmelerini, yeni masaüstü özelliklerini, performans iyileştirmelerini ve donanım desteğini bir araya getirdiğini söyledi. 4.8 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem, daha fazla donanım desteği, performans ve güvenlik geliştirmeleri içeriyor. Yeni masaüstü özelliklerinden bir tanesinin masaüstüne uygulama simgeleri eklemenin kolay bir yolu olduğu vurgulanırken, Ultimate ve Business versiyonlarının tüm sürümlerinin artık 12.1 olarak indirilebileceği ifade ediliyor. Zorin OS 12 kullanıcılarının Software Updater aracılığıyla en son güncellemeleri yükleyerek sistemlerini 12.1’e güncelleyebilecekleri belirtiliyor. Zorin OS 12.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Zorin OS 12.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 27, 2017 05:14 PM

Calamares 3.1 duyuruldu

Bir grafik arayüz ile sunulan yeni sistem yükleyicisi Calamares’in yeni sürümü 3.1 duyuruldu. Calamares ekibinin, kolayca Manjaro Linux kurulabilmesi için geliştirilen, ancak artık Manjaro, Debian ve KaOS üzerinde test edilen Calamares‘in 3.1 sürümünün kullanıma sunulduğunu duyurmaktan mutluluk duyduğu belirtilirken; sürümün, 3.0.1 serisi üzerine birçok iyileştirme ile geldiği ifade edildi. Hem manuel hem de otomatik bölümleme işlemleri için gelişmiş özellikleri içeren Calamares; özelleştirilebilir bir yazılım olarak tasarlanıyor. Bilindiği gibi Calamares; Manjaro Linux için geliştirilen ve grafik bir arayüz ile sunulan yeni sistem yükleyicisidir. Manjaro Linux’un hızlı ve kolay bir biçimde kurulabilmesi için geliştirilmiştir. Qt tabanlı bir yazılım olan Calamares, Manjaro Türkiye ekibi tarafından tamamen Türkçeye çevirilmiş bulunuyor. Calamares 3.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Yalnızca Manjaro Linux için değil, tüm dağıtımlar için bir kurulum aracı olarak düşünülen Calamares ile ilgili ilk fikir Mayıs 2014’te çıkmış ortaya. Blue Systems’in desteği ile Haziran 2014’te sıfırdan başlayan süreç; KaOS, Manjaro, Maui ve Netrunner geliştiricilericilerinin değerli katkılarıyla bugünlere gelmiş. Sürece sonradan, Fedora, BBQLinux, OpenMandriva ve KDE Visual Design Group katılmış. Hem DOS hem de GPT bölüm tablosuna destek veren Calamares; otomasyon ve yeniden boyutlandırma işlevselliğine sahip bulunuyor. Calamares hakkında edinilen izlenimlerin ve tespit edilen problemlerin hata takip sistemine bildirilmesi isteniyor. Calamares 3.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 27, 2017 04:30 PM

deepin 15.4 Beta Duyuruldu

Yalnızca İngilizce ve basitleştirilmiş geleneksel Çince versiyonları sunulan, Ubuntu tabanlı Çin kökenli kullanıcı dostu dağıtım deepin’in son derece özel ve sezgisel HTML 5 tabanlı deepin masaüstü ortamını içeren 15.4 Beta sürümü duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica edildi. Yeni tasarlanmış kontrol merkezine sahip olan sürüm, 4.9.8 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış bulunuyor. Alfa sürümü test eden kullanıcılardan gelen aktif geribildirim nedeniyle, deepin 15.4 Beta ‘nın tamamlanma ve uyumluluk konularında olağanüstü bir gelişme ile geldiği bildirilirken, aynı özenin bu sürüm için de gösterilmesinin beklendiği ifade edildi. Yeni Deepin Installer 2.0 ile kullanıma sunulan sürüm, yepyeni bir kurulum arayüzü ve kurulum için akıllı algılama özelliği içeriyor. deepin 15.4 Beta hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

deepin 15.4 Beta edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 27, 2017 02:14 PM

Blender 2.78c duyuruldu

Yaygın biçimde kullanılan 3D modelleme ve tasarım yazılımlarından biri olan Blender‘in 9 Şubat 2017’de duyurulan performans sürümü 2.78b’nin ardından GPU modunda İşlenmiş önizlemeyi yenilerken yanlış işleme zamanının düzeltilen ikinci performans sürümü 2.78c duyuruldu. Geliştirici ekibin, Blender 2.78c’yi sunmaktan gurur duyduğu ifade edilirken, hata olduğunda işlem çıktısını biriktirmeye devam eden döngülerin de düzeltildiği belirtildi. Sürüm, her zaman olduğu gibi pek çok hata giderilmiş ve diğer iyileştirmeler gerçekleştirilmiş olarak geliyor. Bilindiği gibi, 2002 yılında kurulan Blender Vakfı, o güne dek yazılmış olan kodları Free Blender adıyla kamuya açmış ve bir bağış kampanyası başlatmıştı. Yazılımın geliştirilmesi için aktarılan ilk fonlar bu şekilde oluşturulmuştu. Papervision 3d desteği de veren Blender2.78c hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Blender 2.78c edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanalabilirsiniz.

by filozof at February 27, 2017 01:57 PM

February 26, 2017

getGNU GNU/Linux

Voyager 9 Beta duyuruldu

AWN, Conky, masaüstü arka planı olarak kullanılabilir 300′den fazla fotoğraf ve pek çok animasyonla birlikte gelen Voyager’in özelleştirilmiş XFCE 4.12.3 masaüstü ortamı ve multimedya hayranları için yeniden tasarlanmış özelliklerle gelen Debian Stretch 9 tabanlı hybrid sürümü duyuruldu. Bunun, yalnızca test etmek amacıyla kullanıma sunulan bir sürüm olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlatıldı. Kullanıcıların izlenimlerini geri bildirim yoluyla göndermelerinin önemli olduğu belirtildi. Bir uzun süreli destek sürümü (LTS) olan Voyager 9 Beta; XFCE 4.12.3, Xfdashboad 0.6.1, LibreOffice 5.2 ve Kazam, Transmission, Plank, Conky, Smtube, Kodi Media Center, Vlc, Parole, Gimp, Clémentine gibi pek çok güncel yazılımla geliyor. Voyager 9 Beta hakkında bilgi edinmek için projenin ana sayfasını ya da Voyager 9 Debian Stretch Development sayfasını inceleyebilirsiniz.

voyager

Voyager 9 Beta edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Voyager 9 Beta hakkında fikir edinmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

by filozof at February 26, 2017 02:52 PM

Linux From Scratch 8.0 Duyuruldu

Kullanıcıya kendi zevki ve ihtiyacına göre özelleştirilmiş bir GNU/Linux sistem yükleme olanağı sunmak amacıyla geliştirilen Kanada kökenli dağıtım Linux From Scratch‘in (LFS) 8.0 sürümü, Bruce Dubbs tarafından duyuruldu. SRC paket yönetim sistemiyle gelen sistem, GNU/Linux tabanlı bir işletim sistemi oluşturmak için gerekli adımları içeren LFS kitabının en son sürümünü sunuyor. Linux From Scratch topluluğunun LFS 8.0, LFS 8.0 (systemd), BLFS 8.0 ve BLFS 8.0 (systemd) sürümlerini duyurmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen Dubbs; toplam 29 paketin güncelleştirildiğini ve metin boyunca yapılan değişikliklerin kitaba aktarıldığını belirtti. LFS sürümünün başta glibc-2.24, binutils-2.27 ve gcc-6.2.0 olmak üzere toplam 29 paket güncelleştirmesi içerdiğini söyleyen Dubbs; BLFS sürümünün ise emel Linux From Scratch 7.10 kitabının ötesinde yaklaşık 800 paket içerdiğini söyledi. Bu başarılı sürüm için katkıda bulunan herkese teşekkür ettiklerini söyleyen Dubbs; özellikle Douglas Reno, DJ Lucas, Pierre Labastie ve Ken Moffat’ın adlarını zikretmek gerektiğini ifade etti. Linux From Scratch 8.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da projenin haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Linux From Scratch 8.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 26, 2017 10:38 AM

xine 1.2.8 çıktı

GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlanan ve Unix benzeri işletim sistemleri için bir çoklu ortam oynatma motoru olan xine, 1.2.8 sürümüne güncellendi. Henüz resmi duyurusu yapılmamış olan sürüm, kullanılmak üzere yansılarda yerini almış bulunuyor. Farklı uygulamaları destekleyen bir kitaplık (xine-lib) etrafında kurulan yazılımın bir diğer önemli özelliği, ses ve video akışlarının senkronizasyonunu manuel olarak düzeltme yeteneğine sahip olmasıdır. Diğer projelerdeki liba52, libmpeg2, FFmpeg, libmad, FAAD2 ve Ogle gibi kütüphaneleri de kullanan yazılım;  ikili Windows kod çözücülerini de bir sarmalayıcı aracılığıyla kullanabilir. LinuxTag’dan kısa bir süre sonra 2000’de Günter Bartsch tarafından başlatılan xine projesi, modern bir medya oynatıcısına, çok parçacıklı mimariye dönüştürülmüştür. 1.0 sürümünden (25 Aralık 2004) beri xine-lib API’si kararlı olarak kabul edilmekte ve çeşitli uygulamalar ve oyuncular buna güvenmektedir. xine 1.2.8’deki değişikliklerin listesini sourceforge.net’teki beni oku sayfasında bulabilirsiniz.

xine 1.2.8 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Resmi duyurusu yapıldıktan sonra:

by filozof at February 26, 2017 10:13 AM

GNU ed 1.14.2 duyuruldu

Etkileşimli olarak ya da konsolda metin dosyaları yaratmak, görüntülemek, değiştirmek gibi işlemleri yapılabilen ve Unix’in orijinal metin editörü olarak bilinen  GNU ed‘in 1.14.2 sürümü duyuruldu. GNU ed’in çevrimiçi bir kullanım kılavuzunun burada bulunabileceği belirtilirken, GNU ed’in POSIX and Open Group standartlarının bir parçası olmayı sürdürdüğü hatırlatıldı. Ağustos 1969’da Ken Thompson tarafından tarafından geliştirilen ve Unix işletim sisteminin ilk bölümlerinden biri olan GNU ed’in birçok özelliği, Ken Thompson’un Berkeley California Üniversitesi’nde geliştirdiği qed metin editöründen geliyor. Tüm Unix sistemlerinde var olan GNU ed; omut modunu, metin modunu ve izleme modunu destekler. Bilinmelidir ki, UNIX sistemler için özel olarak tasarlanmış ed, pico, joe ve vi gibi çeşitli editörler vardır ve vi kadar çok kullanılmasa da ed, pico ve joe da büyük bir kullanıcı kitlesine sahiptir. GNU ed 1.14.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNU ed 1.14.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 26, 2017 09:38 AM

GNU Screen 4.5.1 çıktı

Çeşitli sanal konsolları çoğaltmak için kullanılabilen, tek bir terminal penceresinde, bir kullanıcının birden fazla oturuma erişmesine izin veren bir terminal çoklayıcısı, bir yazılım uygulaması olan GNU Screen‘in 4.5.1 sürümü çıktı. Henüz resmi duyurusu yapılmamış olan yazılım, kullanılmak üzere yansılarda yerini aldı. İlk bakışta terminal çoklayıcı gibi görünse de, GNU Screen aslında tam anlamıyla bir pencere yöneticisidir. Terminalde yürütülen işleri, birbirinden bağımsız olarak aynı anda yönetme ve ekranlar arası geçiş yaparak işlemlerin ne durumda olduğunu görebilme olanağı sağlayan yazılım ile sınırsız sayıda ekran açabilirsiniz. Terminalde yürütülen işleri birbirinden bağımsız biçimde aynı anda yönetme olanağı sağlayan yazılım, GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılmaktadır ve ücretsizdir.

GNU Screen 4.5.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 26, 2017 08:49 AM

February 25, 2017

getGNU GNU/Linux

Manjaro 17.0-rc2 duyuruldu

Birinci sürüm adayı 18 Şubat 2017‘de duyurulan “Gellivara” kod adlı Manjaro Linux 17.0’ın ikinci sürüm adayı, Philip Muller tarafından duyuruldu. Manjaro 17.0-rc2’yi duyurmaktan mutlu olduklarını söyleyen Muller; Manjaro Linux 16.10 Fringilla ile büyük bir sürüm ortaya koyduklarını; ancak, şu anda “Gellivara” kod adlı yeni sürümleri 17.0 üzerinde çalıştıklarını ifade etti. 4.9 LTS Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin Xorg-Stack 1.19’a dayalı olarak kullanıma sunulduğunu söyleyen Muller; sistemin KDE versiyonunun KDE Plasma 5.9.2, KDE Apps 16.12.3 ve KDE Framework 5.31.0 içerdiğini söyledi. Her iki versiyon için de Manjaro araçlarının ve Profillerin geliştirildiğini söyleyen Muller; kullanıcıların sürümü test etmelerini ve kendilerine geri bildirimde bulunmalarını istedi. Manjaro 17.0-rc2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için XFCE ve KDE sürüm duyurularını inceleyebilirsiniz.

Manjaro 17.0-rc2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 25, 2017 08:25 AM

GNU Octave 4.2.1 duyuruldu

Öncelikli olarak sayısal hesaplamalar için tasarlanmış yüksek seviyeli bir dil olan GNU Octave‘ın 4.2.1 sürümü duyuruldu. Resmi bir Windows binary yükleyici de içeren sürümde, örnek kod ve çalışma zamanı sonuçları arasındaki farklılıklar düzeltilmiş bulunuyor. Belgelerin planlanmasında eksiksiz örnekler vermeyi hedef alan sürüm, fcn özelliklerinin daha iyi belgelendirilmesine olanak sağlıyor. Özgür bir yazılım olan GNU Octave; çoğunlukla, ticari karşılığı olan MATLAB ile uyumlu bir dil kullanır. Doğrusal ve doğrusal olmayan matematiksel problemleri sayısal olarak çözmeye ve başka sayısal deneyler yapmaya elverişli bir komut satırı arayüzü sunar. Komut ekranı ve göresel arayüzleri destekleyen yazılım,  GNU Projesi kapsamında 1988 yılından beri geliştirilmektedir ve Batch-uyumlu bir dil olarak da kullanılabilir. GNU Genel Kamu Lisansı şartlarına uygun olarak yeniden dağıtımı yapılabilen ve/veya değiştirilebilen GNU Octave;  John W. Eaton ve başka pek çok kişi tarafından yazılmıştır. GNU Octave özgür bir yazılım olduğu için ek fonksiyonlar yazarak ve ekleyerek ya da yaşadığınız problemleri paylaşarak onu daha da kullanışlı hale getirmeye katkıda bulunmak mümkündür. GNU Octave 4.2.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNU Octave 4.2.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 25, 2017 08:03 AM

TrueOS 2017-02-22 duyuruldu

Hatırlanacağı gibi, 30 Ağustos 2016 tarihinde PC-BSD geliştiricilerinin, sıradan kullanıcı için tasarlanmış komple bir masaüstü sistemi olan FreeBSD tabanlı PC-BSD’nin ismini TrueOS olarak değiştirmeye karar verdiklerini haber vermiştik. 2006 yılında projeyi kuran Kris Moore tarafından yapılan duyuruyla, sistemin, Ken Moore tarafından tasarlanmış olan hafif masaüstü ortamı Lumina ile yoluna devam edececeği belirtilmişti. Geliştiriciler; yeni ismiyle TrueOS’un 2017-02-22 adlı masaüstü ve sunucu sürümünü duyurdu. Çeşitli hata düzeltmelerini içeren yeni sürüm, birkaç yeni servis ve paket güncellemelerini kullanıma sunuyor. USB aygıtlarının otomatik olarak algılanmasını ve mount edilmesini ya da ayrılmasını sağlayan automounting özelliğiyle gelen sistemin, bu kullanışlı yeni özelliği hakkında daha fazla ayrıntı için automounting ile ilgili blog yazısı incelenebilir. Qt’nin 5.7.1 sürümüne güncellendiği söylenen yeni sürümün paket deposu 19 Şubat 2017 tarihi itibariyle FreeBSD depolarıyla senkronize edilmiş bulunuyor. TrueOS 2017-02-22 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

TrueOS 2017-02-22 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 25, 2017 07:45 AM

Mutt e-posta istemcisi 1.8.0 duyuruldu

Düşük kaynak kullanımıyla ön plana çıkan, fazlasıyla yapılandırılabilir bir komut satırı e-posta istemcisi olan Mutt; 1.8.0 sürümüne güncellendi. Bu sürümün birkaç yeni özellik ve birkaç uyumsuz değişiklik içerdiği ifade ediliyor. Küçük ama çok güçlü bir metin tabanlı posta istemcisi olan Mutt’un yeni sürümü, POP3 ve IMAP desteği dışında renk desteği de sunuyor. Yalnızca e-posta okumak için tercih edilen Mutt; bir metin editörü, POP/IMAP posta alıcısı ve MTA ile birlikte tam teşekküllü bir e-posta istemcisi olmaktadır. Mutt’un konfigürasyon dosyalarını, kullanıcının $HOME dizinindeki .muttrc klasörü içinden takip edebilirsiniz. Debian GNU/Linux ve türevi sistemlere aptitude install mutt komutuyla kolaylıkla kurabileceğiniz Mutt’un 1.8.0 sürümü hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için projenin anasayfasını ya da güncelleme sayfasını inceleyebilirsiniz.

Mutt e-posta istemcisi 1.8.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanalabilirsiniz.

by filozof at February 25, 2017 07:15 AM

Git 2.12.0 duyuruldu

Yazılım geliştirme süreçlerinde kullanılan, hız odaklı, dağıtık çalışan bir sürüm kontrol ve kaynak kod yönetim sistemi olan olan Git‘in 2.12.0 sürümü, Junio C Hamano tarafından duyuruldu. İlk sürümü Linux çekirdeği‘nin geliştirilmesi sürecinde kullanılmak üzere 2005 yılında Linus Torvalds tarafından tasarlanıp geliştirilen, son Eclipse kullanıcı topluluğu anketi verilerine göre 2013 yılı itibariyle %30 pazar payına ulaşan Git’in ortaya çıkışı, çok sayıda Linux çekirdeği geliştiricisinin proje yönetimi için bir önceki sürüm kontrol sistemi olan BitKeeper’ı tercih etmesiyle başlamıştır. Andrew Tridgell, bir takım tersine mühendislik yöntemleriyle BitKeeper protokolüne müdahalelerde bulunmuş, ancak BitKeeper’ın telif haklarını elinde bulunduran Larry McVoy, BitKeeper’ın ücretsiz kullanımını reddeterek konuyu hukuki platforma taşıyınca BitKeeper’ın kullanımından vazgeçilmiş, böylece Git’in temelleri atılmıştır. 2.6.12-rc2 sürümlü Linux çekirdeğinin yayınlanmasının ardından Torvalds, kendi sürüm kontrol sistemini yazmaya karar vermiştir. Böylece, BitKeeper ve Monotone’dan esinlenilerek Git doğmuştur. Git 2.12.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Git 2.12.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 25, 2017 06:59 AM

February 24, 2017

getGNU GNU/Linux

NetBSD 7.1-RC2 duyuruldu

Birinci sürüm adayı 9 Ocak 2017’de duyurulan NetBSD projesinin özgür, güvenli ve son derece portatif UNIX benzeri açık kaynak sistemi NetBSD’nin ikinci sürüm adayı, Soren Jacobsen tarafından duyuruldu. Projenin, NetBSD 7.1 sürümün ikinci sürüm adayını duyurmaktan mutluluk duyduğunu belirten Soren Jacobsen; önceki sürümleri kullananların mutlaka güvenlik ve kararlılık üzerine odaklanılan yeni sürüme terfi etmelerinin önerildiğini söyledi. Pek çok hata giderimi gerçekleştirilen sürümde, potansiyel çökme problemleri giderilmiş bulunuyor. Jacobsen; bunun, yalnızca test etmek amacıyla kullanıma sunulan bir sürüm olduğunun unutulmaması ve yalnızca test amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlattı. NetBSD 7-1-RC2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

NetBSD 7-1-RC2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 24, 2017 05:04 PM

Ubuntu 17.04 Zesty Zapus Beta 1 duyuruldu

Alpha 2 sürümü 27 Ocak 2017’de duyurulan ve final sürümünün 13 Nisan 2017’de çıkarılması planlandığı belirtilen Zesty Zapus kod adlı Ubuntu 17.04’ün topluluk sürümlerinin ilk beta sürümü, Simon Quigley tarafından duyuruldu. Lubuntu, Kubuntu, Ubuntu Kylin, Ubuntu GNOME, Ubuntu Budgie, Ubuntu Studio ve Xubuntu versiyonlarına özgü olarak çıkarılan sürümün, test etmek amacıyla kullanıma sunulan bir sürüm olduğunun unutulmaması ve yalnızca test amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlatan Quigley; test etme, raporlama ve hata düzeltme konularında yardımcı olmak isteyen kullanıcıların katkılarını beklediklerini söyledi. Quigley; çeşitli yazılım güncellemelerini içeren sürümü test eden kullanıcıların, Ubuntu geliştiricilerinin Zesty Zapus’u geliştirmeye devam ettikleri için çeşitli hatalarla karşılaşabileceklerini unutmamaları gerektiğini belirtti. Ubuntu 17.04 Zesty Zapus Beta 1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Ubuntu 17.04 Zesty Zapus Beta 1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 24, 2017 04:30 PM

cURL 7.53.1 duyuruldu

cURL ve liburl adlı iki kısımdan oluşan, özgür ve açık kaynak kodlu bir yazılım olan cURL, 7.53.1 sürümüne güncellendi. Windows SSPI etkinleştirildiğinde curl_sspi.h’nin eklenmesi gerektiği bildirilirken, stdin’den okuma sırasında da EOF için kontrollerin yapılması gerektiği belirtildi. cURL kütüphanesi; curl_init(), curl_setopt(), curl_exec(), curl_close(), curl_getinfo() gibi fonksiyonlara sahiptir. cURL;   FTP , FTPS, HTTP, HTTPS, TELNET, DICT, FILE ve LDAP gibi protokolleri destekler. Pek çok platformda çalışmak üzere tasarlanmış olan   libcurl ise ücretsiz , hızlı, IPv6 uyumlu , ve daha pek çok zengin özelliğe sahip olan bir kütüphanedir. cURL;   RedHat , Debian , FreeBSD gibi pek çok sistemle birlikte ön tanımlı olarak gelmektedir. cURL 7.53.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

cURL 7.53.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 24, 2017 03:51 PM

Calibre 2.80 duyuruldu

Ücretsiz, açık kaynak kodlu bir e-kitap yönetim yazılımı olan Calibre‘nin 2.80 sürümü duyuruldu. Güncellenmiş üretici yazılımı için destek eklenen sürümde, herhangi bir öneri olmadığı durumda, önerilen kelime kutusunun orijinal kelimelerle doldurulması öneriliyor. Web sitesi değişiklikleri için Kobo eklentisinin güncellendiği ifade ediliyor. epub, cbz, mobi, fb2 gibi en popüler kitap formatlarını destekleyen ve GNU/Linux, Windows ve Mac OS X gibi değişik platformlarda çalışabilen Calibre; takip edilmek istenen blog ya da haber sitelerinin RSS beslemelerini otomatik olarak indirip, cihazda okumaya uygun bir biçime dönüştürebilir. Tüm kitapları bir kütüphanede saklayan ve internet üzerinden otomatik olarak kitap bilgilerini ve kitap kapaklarını indirebilen Calibre; kendi içinde tüm e-kitap biçimlerini açabilen bir okuyucu içeriyor. Üstelik, Calibre, tüm e-kitap biçimlerini birbirine çevirebilir. PDF ve EPUB biçimindeki kitapları, Kindle’ın açabileceği MOBI biçimine çevirmek mümkündür. Ya da tam tersi, MOBI biçimindeki kitapları Nook’ta açmak için EPUB biçimine çevirebilirsiniz. Bir başka seçenek de dönüştürme ekranında, Page Setup kısmından Output Profile olarak Kindle gibi seçimler yapabilmenizdir. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan ve hiç zorlanmadan kullanılabilen Calibre’nin yeni sürümü hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için neler yeni sayfasını inceleyebilirsiniz.

Calibre 2.80 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 24, 2017 03:38 PM

February 23, 2017

getGNU Çoklu Ortam

Kodi 17.1 Krypton RC 1 duyuruldu

Televizyon ve uzaktan kumanda ile kullanım için GNU/Linux, OSX, Windows, iOS ve Android yüklü aygıtlarda 10 metreye kadar bir kullanıcı arayüzü üzerinden özgür ve açık kaynak kodlu (GPL) bir medya oynatıcı olarak işlev gören Kodi‘nin 2 Şubat 2017‘de kullanıma sunulan 17.0 sürümünün ardından yakında çıkarılacak olan güncelleme ve hata düzeltme sürümü 17.1 için ilk sürüm adayı duyuruldu. Küçük bir ekip olduklarını ve sahip oldukları sınırlı kaynaklarla bildirilen sorunlarla baş etmeye çalışacaklarını söyleyen geliştirici ekip, bunun, yalnızca test etmek amacıyla kullanıma sunulan bir sürüm olduğunun unutulmaması ve yalnızca test amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlattı. Ekip, sürümü test eden kullanıcılardan gelecek geri bildirimleri bekleyeceklerini ifade etti. Çeşitli PVR düzeltmeleriyle gelen sürüme Windows için RTMP giriş eklentisinin eklendiği söyleniyor. Değişikliklerin tam listesinin burada bulunabileceği ifade ediliyor. Kodi 17.1 Krypton RC 1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Bilindiği gibi, Kodi artık Google Play’den ve App Store’den indirilebiliyor. Onu, aşağıdaki bağlantılardan ya da QR kodunu kullanarak indirebilirsiniz.
google-play
org.xbmc.kore Official Kodi Remote (iOS)

Kodi 17.1 Krypton RC 1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 23, 2017 08:31 PM

GStreamer 1.10.4 duyuruldu

Video editörleri, gerçek zamanlı medya yayını yapan uygulamalar ve medya oynatıcıları altında çalışan bir uygulama olarak kullanılan GStreamer‘in 1.10.4 sürümü duyuruldu. Gstreamer ekibinin yeni özellikler, hata düzeltmeleri ve diğer geliştirmelerle dolu gelen 1.10.4 yeni hata düzeltme sürümünü duyurmaktan mutluluk duyduğu belirtilirken, yazılıma masaüstünde ve mobil platformlarda daha fazla verimlilik sağlamak için Vulkan desteğinin ve Wayland’ın eklendiği hatırlatıldı. Hata düzeltmelerinin tamamını görmek için Bugzilla‘nın incelenebileceği belirtiliyor. Android, iOS, Mac OS X ve Windows için ikili dosyaların kısa bir süre içinde kullanıma sunulacağı belirtilirken, GStreamer’in LGPL altında yayınlandığı ifade edildi. GObject yazı sistemine dayanılarak C programlama dilinde yazılan ve sözgelimi bir film oynatıcısı için grafik arayüz dışında ihtiyaç duyulan her türlü yeteneği sağlayabilen GStreamer; özgür bir multimedya framework çalışmasıdır. GNU/Linux, Solaris, Mac OS X, Microsoft Windows gibi pek çok farklı platformda çalışabilecek şekilde tasarlanan yazılım; 2.2 versiyonundan bu yana GNOME masaüstü ortamı tarafından kullanılmaktadır. KDE gibi diğer masaüstü ortamları da GStreamer’ı kullanmaya başlamıştır. GStreamer; Nokia 770 gibi gömülü sistem içeren aygıtlarda da kullanılmaktadır. GStreamer 1.10.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

GStreamer 1.10.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 23, 2017 07:49 PM

Nano 2.7.5 duyuruldu

GNU/Linux altında çalışan pico editörünün bir benzetimi (emülatörü) olan metin düzenleme yazılımı Nano‘nun 2.7.5 sürümü duyuruldu. Çeşitli iyileştirmeler ve kimi yeni küçük özelliklerle gelen yeni sürüm, başlangıçta en fazla üç uyarı görüntülüyor. Tercih edilen x konumunu ayarlama becerisine sahip olan yazılım, nano /etc/prc gibi bir komutla açılacak olan terminal penceresinde gösterilen belgenin altında, kullanılabilecek komutların kullanıcıya sunulduğu ^ karakteri Ctrl tuşunu temsil etmektedir. Dolayısıyla “^X” (Ctrl+X) komutu programdan çıkmayı sağlar. Ayrıca, nano komutundan sonra dosya yolu ve dosya adı birlikte kullanılarak dosyanın istenen dizin içerisine oluşturulması veya istenen adresten açılması sağlanabilir. Mesela nano /home/kullanici-adi/Belgeler/deneme.txt komutu, Belgeler içinde deneme.txt adlı bir dosya oluşturaracaktır. Nano 2.7.5 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfası incelenebilir.

nano

Nano 2.7.5 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 23, 2017 07:39 PM

SparkyLinux MinimalGUI ve CLI 4.5.4 duyuruldu

4.5.2 sürümü 18 Aralık 2016‘da duyurulan SparkyLinux’un MinimalCLI ve MinimalGUI versiyonlarının küçük bir güncellemesi duyurularak, kullanılmak üzere yansılara yerleştirildi. Full sürümlerde olduğu gibi, bu versiyonlara ait kalıpların da depolardan ek paketleri güncellemeye veya kurmaya gerek kalmadan yüklenebileceği ifade ediliyor. MinimalGUI ve MinimalCLI’nin paketlerin geçerli sürümleriyle birlikte geldiği belirtilirken, farklı masaüstü yüklemek isteyenlerin Sparky Advanced Installer aracılığıyla bunu gerçekleştirebilecekleri ifade ediliyor. 4.9 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin bazı küçük geliştirmeler olarak güncellenen tüm paketleri içerdiği söyleniyor. SparkyLinux MinimalGUI ve CLI 4.5.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

SparkyLinux MinimalGUI ve CLI 4.5.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 23, 2017 11:03 AM

Qt 5.9 Alpha duyuruldu

5.8.0 sürümü 23 Ocak 2017‘de duyurulan Qt’nin yeni sürümü 5.9’un ilk alphası, Jani Heikkinen tarafından duyuruldu. Qt 5.9 Alpha’yı duyurmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Heikkinen; Qt 5.9.0 final sürümünün 2017 yılının Mayıs ayında çıkarılmasının planlandığını belirtti. Alpha sürümün yalnızca kaynak paketleri olarak mevcut olduğunu ifade eden Heikkinen; Qt 5.9’daki özellikler hakkında bilgi edinmek için Qt 5.9 yeni özellikler ve Qt belgeler sayfasının incelenebileceğini söyledi. Qt’yi daha esnek ve kullanımı kolay bir yazılım haline getirmeye çalıştıklarını söyleyen Heikkinen; kullanıcıların Qt Project mailing lists aracılığıyla e-posta gönderebileceğini ve IRC aracılığıyla kendileriyle iletişim kurabileceğini belirterek, kullanıcıların sürüm hakkındaki görüşlerini beklediklerini hatırlattı. Qt 5.9 Alpha hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

KDE masaüstü ortamı ve pek çok açık kaynak kodlu ve ticari amaçlı yazılımın Qt ile geliştirilmesi Nokia’nın da ilgisine çekmiş ve 2008 yılında Trolltech’i 104 Milyon Euro karşılığında satın almıştır. Qt; özellikle KDE masaüstü ortamının bu araç takımını kullanması ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Değerli bir geliştirme ortamı olan Qt, C++ ile ilişkili olsa da Python, Ruby, PHP, Perl, Pascal, C# ve Java ile de kullanılabilmektedir. Dikkatleri ilk kez KDE masaüstü ortamının bu araç takımını kullanması ile çeken Qt’nin ilk sürümleri özgür olmayan bir lisansla dağıtılmış, GNU/Linux gibi özgür bir işletim sisteminin en popüler masaüstü ortamının özgür olmayan bir araç takımını kullanması doğallıkla hoş karşılanmamıştır. Buna tepki olarak GTK+ kullanarak GNOME masaüstü geliştirilmeye başlanmıştır. Ayrıca, Harmony denen ve Qt’ye benzeyen bir araç takımı da geliştirilmeye başlanmıştır. Trolltech, bu tepkilere karşı Qt’yi QPL denen, GPL benzeri bir lisansla yayınlamış, ancak, özgür yazılım savunucuları Trolltech’e Qt’yi GPL lisanslı olarak dağıtmasını dayatmıştır. Dördüncü sürümle birlikte Windows için de GPL lisansıyla dağıtılmaya başlanan Qt; Trolltech firmasının Nokia tarafından satın alınmasından sonra, 4.5 sürümünden itibaren LGPL lisansı altında dağıtmaya başlanmıştır. Nokia Qt platformunu cep telefonları için zengin görselliğe sahip uygulamalar geliştirilmesi amacı ile Nokia yazılım geliştirici topluluğuna tanıtır. Günümüzde Qt C++ geliştirilen herhangi bir uygulamada kullanılabileceği gibi, cep telefonu ve gömülü sistemlerde kullanılmaktadır. Qt masa üstü ve sunucu ortamlarında Unix, Linux, Mac OS ve Windows işletim sistemlerini desteklemektedir. Qt C++ ile geliştirme yapmak için Qt SDK ile gelen Qt Creator kullanılabileceği gibi, Eclipse, Visual Studio yada Mac Os X üzerinde XCode kullanılabilir. Qt 5.9 Alpha edinmek için;

by filozof at February 23, 2017 10:42 AM

Zenwalk Linux 220217 duyuruldu

Slackware Linux tabanlı, Xfce masaüstü ortamıyla sunulan hafif bir dağıtım olan Zenwalk Linux’un 220217 sürümü duyuruldu. Varsayılan kurulumda güncellenmiş bir dizi paket sunuluyor. GTK+ 3 ile gelen sistemde asıl değişikliğin Firefox’un geri dönüşü olduğu belirtilirken, tarayıcının pek çok sekme açıldığında bile yanıt verme bakımından Chromium kadar hızlı olduğu ifade ediliyor. FFmpeg’de bazı geliştirmelerle gelen sistemde, ana medya oynatıcı olarak MPV kullanılmış. ISO kalıbından çıkarılmış olsa da GStreamer’ın hâlâ Slackware depolarından edinilebileceği belirtiliyor. Sistem,  güncellenmiş birçok paket içeriyor. Zenwalk Linux 220217 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Zenwalk Linux 220217 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 23, 2017 10:15 AM

February 22, 2017

getGNU Yazılım

APT 1.4~rc2 duyuruldu

İlk sürüm adayı 6 Şubat 2017‘de duyurulan APT 1.4’ün ikinci sürüm adayı, Julian Andres Klode tarafından duyuruldu. Sürümün çeşitli yenilikler ve hata düzeltmeleriyle geldiğini bildiren Klode; yeni sürüm hakkında daha geniş bilgi edinmek için debian.org sayfasının ziyaret edilebileceğini söyledi. Debian GNU/Linux ve Debian tabanlı GNU/Linux dağıtımlarının paket yönetim sistemi olan APT ile yazılım kurma ya da kaldırma, sistemi güncelleme, çekirdeği derleme gibi işlemleri uçbirim üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Önemli bir bölümü C++ programlama dili ile yazılan APT’nin bir kısmını libapt kütüphanesi oluşturur. Genellikle apt-get ve apt-cache olarak kullanılan APT ile tüm Debian GNU/Linux temelli dağıtımlarda program indirme, kurma, güncelleme ve kaldırma işlemleri ile sistem genelinde yükseltme işlemleri yapılabilir. APT 1.4~rc2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

APT’nin diğer paket yönetim araçlarına göre çok sayıda üstünlüğü vardır. Sözgelimi, temel internet bağlantılarının (SSH) kolay kullanımı ve sistem yönetim betiklerinin kullanılabilmesi bunlardan bazılarıdır. Yerel paket içeriklerini depolardaki en son paketlerle güncellemek için şu komut kullanılır:

sudo apt-get update

Sistemi yükseltmek için öncelikle yukarıda açıklandığı gibi paket içeriğini güncellemek sonra da şu kodu döndürmek gereklidir:

sudo apt-get upgrade

apt-get komutunun paket yükleme ve kaldırma gibi işlevlerini /var/log/dpkg.log kayıt dosyasından görebilirsiniz.

APT hakkında daha fazla bilgi edinmek için uçbirime şu komutu yazın:

apt-get help

APT 1.4~rc2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 22, 2017 06:51 PM

cURL 7.53.0 duyuruldu

cURL ve liburl adlı iki kısımdan oluşan, özgür ve açık kaynak kodlu bir yazılım olan cURL, 7.53.0 sürümüne güncellendi. Pek çok hata düzeltmesiyle gelen yeni sürümde, openssl-random için sorgu sırasında önüş kodunun kontrol edildiği belirtildi. cURL kütüphanesi; curl_init(), curl_setopt(), curl_exec(), curl_close(), curl_getinfo() gibi fonksiyonlara sahiptir. cURL;   FTP , FTPS, HTTP, HTTPS, TELNET, DICT, FILE ve LDAP gibi protokolleri destekler. Pek çok platformda çalışmak üzere tasarlanmış olan   libcurl ise ücretsiz , hızlı, IPv6 uyumlu , ve daha pek çok zengin özelliğe sahip olan bir kütüphanedir. cURL;   RedHat , Debian , FreeBSD gibi pek çok sistemle birlikte ön tanımlı olarak gelmektedir. cURL 7.53.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

cURL 7.53.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 22, 2017 06:26 PM

Wayland 1.13.0 Beta duyuruldu

Wayland protokolü ve Weston görüntü yöneticisi (compositor) olmak üzere iki ana kısımdan oluşan Wayland‘ın 1.13.0 sürümü, Bryce Harrington tarafından duyuruldu. Wayland 1.13.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz. Harrington; bir dizi hata düzeltmesine ek olarak API eklemeleri ve çok sayıda dokümantasyon ve diğer geliştirmeleri içeren sürümün ardından Mayıs ayı başında 1.14 sürümünün alfasının çıkarılmasının planlandığını söyledi. Kısa sürede UNIX ve benzeri sistemlerde standart grafik arayüz olarak kullanılmaya başlanan ve hâlâ da kullanılmakta olan X; ağ üzerinde çalışmaya imkan veren ilk grafik görüntüleme sistemiydi. Zaman paylaşımlı bir sunucu üzerinde çalışan bir X sunucusu ağdaki istemciler tarafından kullanılabiliyordu. Zaten X, donanımdan bağımsız ve tamamen ağda hizmet verebilecek şekilde tasarlanmıştı. MIT yönetiminde ve Bob Scheifler liderliğinde geliştirilen X sunucusunun üstün olduğu ağ imkanları 90’lı yıllarda çoğunlukla kullanılmamaya başlandı. Ayrıca, X’in çok çeşitli donanımlara Linux ortamında nasıl erişim sağlayacağı da önemli bir sorun haline gelmişti. Bu, GNU/Linux dünyası için üzüntü vericiydi. Bu gelişmelere yönelik olarak, 2007 yılında Thomas Hellstrom, Eric Anholt ve Dave Airlie tarafından geliştirilen TTM (Translation Table Maps) adını verilen bir önbellekleme sistemi kullanılmaya başlandı. Böylelikle uygulamalar grafik verilerin işlenmesi için beklemek zorunda kalmayacak ve hızlanacaklardı.


Bu, kuşkusuz, GNU/Linux çevvrelerinde memnunlukla karşılandı. Sonuç olarak, tüm Linux grafik sürücülerinin kullanabileceği bir bellek yönetim sistemi kullanılabilir olmuştu. Ancak, açık kaynak kodlu Linux grafik sürücülerinin basit API’lere ihtiyaç duymasına karşılık; TTM çok büyük bir kod yığınıydı. Buna ilişkin olarak, 2008 yılında Reenter Keith Packard ve Eric Anholt’un da yardımıyla TTM için yeni bir API yazıldı. GEM (Graphics Execution Manager) adı verilen bu yapı; mevcut Kernel fonksiyonlarını kullanacak şekilde değiştirilip küçültülmüştü. Ancak asıl sorun; OpenGL, Qt ve Gtk+ gibi büyük boyutlu kütüphaneler ile kernel arasındaki ilişkide X’in modern grafik ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olmadığını gösteriyordu. Bu aşamada, bir yazılım mühendisi olan AIGLX’in yazarı Kristian Høgsberg, grafik çıktılarının doğrudan Kernel’e gönderileceği, uygulamaların doğrudan GPU’ya ulaşabileceği bir tasarıma girişmişti. Kısa sürede temel kütüphaneleri yazmaya başlayan ve çok kısa bir süre içinde, az çok çalışan bir sunucu geliştirmeyi başaran Høgsberg’in X sunucusuna hiçbir bağımlılığı olmayan bir son işlem API’si kullanan yazılımının adı: Wayland idi. Konu, phoronix.com‘un haberi ile duyuruldu. Henüz çok taze bir proje olan Wayland’ın kaynak kodları da internette yerini aldı. Wayland, küçük gömülü sistemler, cep telefonları ya da küçük oyuncaklarda dahi çalışabilecek kadar hafif biçimde tasarlanıyordu. Høgsberg, geriye dönük uyumluluğu sağlamak için X sunucusunun Wayland’ın bir istemcisi konumunda çalışabilmesine olanak sağlamıştı. Wayland günümüzde Kernel’de bulunan GEM, evdev (input drivers) ve kms (kernel mode switching) teknolojilerini ve DRI2 (Direct Rendering Infrastructure) kullanıyor. Intel ve RedHat tarafından desteklenen bu yeni teknoloji, X için çözülmesi zor görünen pek çok geleneksel sorunu çözmeye yaklaşmış görünüyor. Intel, sürücülerinin Wayland ile daha performanslı çalışmasını sağlamak için projeye, Wayland geliştiricilerini kiralayacak kadar büyük destek sunuyor. Wayland 1.13.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 22, 2017 06:17 PM

February 21, 2017

getGNU Yazılım

Nautilus dosya yöneticisi 3.23.90 sürümüne güncellendi

GNOME masaüstü ortamının resmi dosya yöneticisi olan Nautilus, 3.23.90 sürümüne güncellendi. Çeşitli hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürüm hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz. Önceleri Eazel Inc. adlı şirketin projesi olarak başlayan Nautilus, günümüzde özgür bir yazılım olarak GNOME projesi tarafından geliştiriliyor. 1.4 sürümünden itibaren GNOME’da Midnight Commander’ın yerine kullanılmaya başlanan Nautilus, 2.0 sürümünden itibaren GONME’un varsayılan dosya yöneticisi oldu. Nautilus’u kullanarak dosyalar ve klasörler arasında gezinmek, onları gruplamak, değiştirmek ya da silmek mümkündür. Sekmeli tarama özelliği sayesinde, klasörlerin arasında gezinirken birden çok pencere açmak yerine, tek pencerede birden çok işlemi yürütebilmeyi mümkün kılan Nautilus, root haklarıyla açılırsa, sistem dosyalarını düzenleme olanağı sunar. Gizli dosyaların görüntülenmesi için menü içindeki “Gizli dosyaları göster” seçeneğinin tıklanması ya da CTRL+H kısayolunun kullanılması gerekir.

nautilus-o

Nautilus 3.23.90 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 21, 2017 04:05 PM

KaOS 2017.02 duyuruldu

KAOS projesi; en güncel KDE Plasma 5.8.5 masaüstü ortamını içeren KaOS‘un son kararlı sürümü 2017.02, Anke Boersma tarfından duyuruldu. KDE Plasma 5.9.2, KDE Applications 16.12.2 ve Frameworks 5.31.0 içeren sistemin 4.9.10 Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığını söyleyen Boersma; 2017 yılı için ikinci KaOS ISO kalıbını sunmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Sistemin; Libreoffice 5.3.0, Qt 5.8.0, Systemd 232, Kmod 23, NetworkManager 1.6.2, Calligra 3.0.0.1, Krita 3.1.2, Cantata, Plasma-nm 5.9.2, Xorg-Server 1.19.1, Mesa 13.0.3, Glibc 2.25, GCC 5.4.1, non-free Nvidia 375.37, Python3 3.5.3, Firefox 51.0.1, Chrome 58, Ardour 5.6.0, Inkscape 0.92.1, GIMP 2.9.4 ve Google-talkplugin 5.38.5.0 gibi güncel yazılımlar içerdiği söyleniyor. Pacman 5.0.1 paket yöneticisiyle kullanıma sunulan KaOS 2017.02 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

KaOS 2017.02 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 21, 2017 02:07 PM

Clonezilla live 2.5.0-25 duyuruldu

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın Live versiyonunun yeni kararlı sürümü 2.5.0-25 , Steven Shiau tarafından duyuruldu. Önemli geliştirmeler ve hata düzeltmeleri içeren sistemin temel GNU/Linux işletim sisteminin upgrade edildiğini söyeleyen Shiau; sistemin 20 Şubat 2017 tarihi itibariyle Debian Sid depolarıyla senkronize edildiğini söyledi. 4.9.6-3 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sisteme, yerel önyükleme menüsü eklenmiş bulunuyor. Slovakça ve İspanyolca dil dosyaları da güncellenen Clonezilla live 2.5.0-25 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Bunun dışında, Clonezilla’nın Türkçe dil desteği olmamasının kalıcı hasarlar yaratabileceğini düşünen Ömer Yıldız tarafından Türkçeye çevrilmeye başlandığını haber vermiştik. Artık yazılımın Türkçe versiyonlarını indirme şansına da sahip olduğunuzu unutmamalısınız. Ömer Yıldız’ın yaptıklarını burada bulabilirsiniz.

Clonezilla live 2.5.0-25 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 21, 2017 01:54 PM

Rebellin Linux 3.5 Duyuruldu

Güncelleştirilmiş GNOME ve MATE masaüstü ortamlarııyla birlikte kullanıma sunulan Debian GNU/Linux unstable tabanlı kullanıcı dostu bir dağıtım olan Rebellin Linux‘un 3.5 sürümü, Utkarsh Sevekar tarafından duyuruldu. Debian Sid tabanlı en iyi dağıtım olduğu belirtilen sistemin, GNU/Linux için minik WhatsApp istemcisi içerdiği söyleniyor. 4.8-liquorix Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemde, GNOME Shell 3.22.2 sürümüne, MATE ise 1.16.1 sürümüne yükseltilmiş bulunuyor. Yeni Material Design teması ile gelen sistem; artık AMD APU’lar ile mükemmel çalışıyor ve sisteme MTP desteği eklenmiş bulunuyor. Rebellin Linux 3.5 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Rebellin Linux 3.5 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 21, 2017 01:37 PM

Parrot Security OS 3.5-beta duyuruldu

Debian GNU/Linux tabanlı, penetrasyon testleri için güvenliğe odaklanmış bir koleksiyonla gelen ve adli tıp, tersine mühendislik, hack, gizlilik, anonimlik, şifreleme çözümleri sunan Parrot Security OS‘un 3.5-beta sürümü, Lorenzo Faletra tarafından duyuruldu. Parrot Security OS 3.5-beta’yı test edilmek üzere kullanıma sunmaktan gurur duyduklarını ifade eden Faletra; bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlatırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmelerini rica etti. Tüm güncellemeleri ve son sürümden bu yana tanıtılan yeni özellikleri içeren bu test kalıplarını hazırlamak için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını ifade eden Faletra; şimdi bunu nasıl daha iyi hale getirebileceklerini anlamak için kullanıcının yardımına ihtiyaçları olduğunu söyledi. Parrot Security OS 3.5-beta hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.


Parrot Security OS 3.5-beta edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 21, 2017 05:23 AM

pfSense 2.3.3 duyuruldu

FreeBSD tabanlı özgür bir firewall çözümü olan pfSense’in güvenlik duvarları ve yönlendiriciler için üretilen yeni sürümü 2.3.3, Jim Pingle tarafından duyuruldu. pfSense 2.3.3’ü duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Pingle; bunun, bir dizi kararlılık ve hata düzeltmesiyle gelen bir bakım sürümü olduğunu ifade etti. Pingle; değişikliklerin tam listesini görmek isteyenlerin yeni özellikler ve değişiklikler sayfasını inceleyebileceklerini belirtti. Her zaman olduğu gibi önceki sürümlerden doğrudan 2.3.3 sürümüne yükseltme yapılabileceğini söyleyen Pingle; sadece otomatik güncelleştirme işlevini kullanmanın genellikle daha kolay olduğu belirtirken, bu durumda, herhangi bir şey indirmeye de gerek olmadığını vurguladı. Detaylar için firmware güncellemeleri sayfasının kontrol edilebileceği belirtiliyor. pfSense 2.3.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve yeni özellik ve değişiklikler inceleyebilirsiniz.

pfSense 2.3.3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 21, 2017 05:07 AM

February 20, 2017

getGNU GNU/Linux

Black Lab Linux 8.1 duyuruldu

Ubuntu tabanlı, kullanıcı dostu masaüstü ve sunucu GNU/Linux dağıtımı Black Lab Linux’un (eski adıyla OS4 OpenLinux) yeni sürümü 8.1 duyuruldu. Black Lab Linux 8.1 sürümünü duyurmaktan memnuniyet duyduklarını söyleyen geliştirici ekip, sürümün, 15 Şubat 2017 tarihine kadar tüm güvenlik güncelleştirmelerini içerdiğini belirtti. 4.4.0-62 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem; kullanılabilir birden çok masaüstü ortamını kullanıma sunuyor. Unity, GNOME, Mate, LXDE, XFCE masaüstü ortamlarını kullanıma sokan sistem; Libreoffice 5.3, Chromium Browser 56, Web 3.18.10, Thunderbird 45.7, Nitroshare, Synergy gibi güncel yazılımları içeriyor. Black Lab Linux 8.1 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Black Lab Linux 8.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 20, 2017 04:59 PM

Mesa 13.0.5 duyuruldu

Etkileşimli 3D grafik render için OpenGL tanımlamalarında bir açık kaynak uygulaması olan Mesa‘nın 13.0.5 sürümü, Emil Velikov tarafından duyuruldu. i965, anv, radv, r600, radeonsi ve vc4 için hata düzeltmeleri içeren sürüm;  “The Binding of Isaac: Rebirth” ve diğer oyunlar için düzeltmelerle geliyor. Velikov; 13.0 sürümünün 17.0.1 yayınlanıncaya kadar destekleneceğini ifade etti. Mesa’nın en seçkin OpenGL birikimi ve 3D bilgisayar grafikleri ve GPU, donanım hızlandırmalı 3D render ile ilgili video hızlandırma API’leri gibi çeşitli renderleri uygulayan ve açık kaynak kütüphanelerini içeren özgür bir koleksiyon olduğu vurgulandı. Mesa, freedesktop.org tarafından barındırılmakta ve GNU/Linux, BSD ve diğer işletim sistemlerini kullanmaktadır. Ayrıca API’ler için, çoğu özgür ve açık kaynak kodlu grafik aygıt sürücülerini barındırıyor. Mesa, Brian Paul tarafından 1993 yılı Ağustos ayında geliştirilmeye başlandı. Mesa 13.0.5 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Mesa 13.0.5 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 20, 2017 04:44 PM

Kernel’in 4.10 kararlı sürümü duyuruldu


Linux çekirdeği resmi sitesi: https://www.kernel.org
En son kararlı çekirdek:
Resim4.10  2017-02-19
Linus Torvalds’ın duyurusu.

by filozof at February 20, 2017 03:51 PM

February 19, 2017

getGNU GNU/Linux

Refracta 8-20170218 duyuruldu

Xfce masaüstü ortamıyla kullanıma sunulan Debian GNU/Linux çatallaması Devuan tabanlı bir dağıtım olan Refracta‘nın Devuan 8 (Jessie) üzerine inşa edilen ve 18 Eylül 2016‘da duyurulan 8 no’lu sürümünün yeni bir güncellemesi duyuruldu. Bunun bir güvenlik güncellemesi olduğu belirtilirken, araçların yeni sürümleriyle birlikte kullanıma sunulan sistemde, erişilebilirlik temasının bulunduğı ve önyükleme menüsünde yüksek kontrastlı bir temanın sunulduğu ifade edildi. Öncelikle evde bilgisayar kullananlar için tasarlanan Refracta, ayrıca bir sistem kurtarma aracı olarak kullanılmak üzere kurtarma diski olarak yapılandırılmış bir sistemdir. Devuan depolarını kullanan sistemi tercih eden kullanıcıların, Xfce masaüstü ortamı yerine başka bir masaüstünü tercih ediyorlarsa, bunu Devuan depolarından edinebilecekleri ifade ediliyor. systemd olmaksızın tamamen işlevsel bir masaüstü ortamını hedefleyen Devuan ekibine geri bildirimlerle destek olunması gerektiği hatırlatılırken, kablosuz ağ yapılandırılması için Wicd ağ yöneticisinin kullanılabileceği belirtildi. Refracta 8-20170218 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sourceforge.net’te yayımlanan sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Refracta 8-20170218 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 19, 2017 11:09 AM

Inkscape 0.92.1 duyuruldu

Açık kaynak kodlu, ölçeklenebilir vektörel grafik düzenleyici Inkscape‘in 0.92.1 sürümü duyuruldu. Inkscape projesinin popüler vektör çizim yazılımının yeni sürümü 0.92.1’i duyurmaktan mutlu olduğu belirtilirken, önemli hata ve regresyon düzeltmeleri, güncellenmiş çeviriler ve gelişmiş belgeler içeren sürümün bir kararlılık ve hata düzeltme sürümü olduğu ifade edildi. XCF, PDF, EPS, PS + LaTeX desteği geliştirilen ve Adobe Illustrator, CorelDRAW, Xara gibi yazılımların alternatifi olan ve %100 açık kaynak kodlu bir yazılım olan Inkscape; yalnızca GNU/Linux altında değil, MacOS X ve Windows altında da yaygın olarak kullanılıyor. Kullanıcılarını anasayfasında “draw freely” sloganıyla karşılayan Inkscape ile XML tabanlı vektörel resim formatı olan .SVG resimleri oluşturabilmek olanaklı. Çeşitli logolar hazırlayabileceğiniz, çizimler yapabileceğiniz Inkscape ile resimleri tek bir tuş ile .JPEG, .PNG, .BMP gibi birçok resim formatına dönüştürebilmek de olanaklı. Inkscape 0.92.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Inkscape 0.92.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 19, 2017 10:51 AM

February 18, 2017

getGNU Yazılım

Wine 2.2 duyuruldu

Wine’in geliştirme sürümü 2.2, Alexandre Julliard tarafından duyuruldu. Daha fazla Shader Model 5 talimatları içeren yazılım, Direct3D komut akışı için ilerletilmiş bulunuyor. Çift tamponlu tema boyama için destek sağlanan sürümde, çeşitli hata düzeltmeleri gerçekleştirilmiş durumda. Wine 2.2’yi duyurmaktan mutlu olduklarını belirten Julliard; Wine’in yeni geliştirme sürümünde, Direct2D geliştirme geliştirmelerinin gerçekleştirilmiş bulunduğunu ifade etti. Julliard; kaynak dosyalar için artık xz sıkıştırmanın kullanıldığını hatırlattı. Bu arada, Can Taşan dostumuzun belirttiğine göre : “Wine artık tam Türkçe desteği içeriyor.Half-Life 2′den Counter-Strike ve WoW’a pek çok ilgi çekici oyunun GNU/Linux sistemde oynanabilmesini olanaklı kılan Wine’ın yeni geliştirme sürümü 2.2 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Wine 2.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at February 18, 2017 12:49 PM