Truva Linux Topluluklar Gezegeni

July 24, 2017

getGNU Yazılım

Mesa 17.2.0-rc1 duyuruldu

Mesa‘nın yeni sürümü 17.2.0-rc1, Emil Velikov tarafından duyuruldu. Mesa 17.2.0’ın ilk sürüm adayını duyurmaktan mutlu olduklarını söyleyen Velikov; bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlattı ve kullanıcıların tespit ettikleri problemleri geri bildirim yoluyla iletmelerini rica etti. 5 Ağustos 2017’de duyurulması planlanan final sürüm öncesinde her Cuma bir test sürüm yayınlamayı düşündüklerini söyleyen Velikov; radeonsi ve RADV sürücülerden birini kullanan kullanıcıların ikinci sürüm adayını beklemelerini önerdi. Mesa 17.2.0-rc1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Mesa 17.2.0-rc1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 24, 2017 09:46 PM

Cacti 1.1.15 duyuruldu

Network üzerinde bulunan aktif cihazlardan bellek (RAM), disk, ağ ve sistem yükü gibi bilgileri grafiksel olarak web arayüzüyle sunan komple bir sunucu çözümü olan Cacti; 1.1.15 sürümüne güncellendi. Kod ile katkıda bulunan ve GitHub’daki sorunları bildirerek yardımcı olan herkese özel olarak teşekkür edildiği bildirilirken, sürüm hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarının incelenebileceği ifade edildi. RRDTool’un veri depolama ve grafik işlevselliğini kullanmak için tasarlanmış eksiksiz bir ağ grafik çözümü olan Cacti; ağ bulma, cihaz yönetimi otomasyonu, şablonlu grafik, kullanıcı, grup ve alan yönetimi, hesap kilitleme desteği gibi becerilere sahiptir. SNMP (Simple Network Management Protocol) protokolünü kullanarak sistem ve ağ cihazları izleme olanağı sunan Cacti; izlemek istenen cihazdan aldığı snmp sorgularının cevabına göre grafikler oluşturarak sistem ve ağ cihazlarının takip edilebilmesini (monitoring) sağlıyor. Grafik ekran olarak RRdTool kullanan yazılım, veri tabanı olarak da MySQL kullanıyor. RRDTool grafik aracı ile oluşturulan grafiklerin birkaç şekilde gösterimi mümkündür. Cacti’yi çalıştırmak için Apache, PHP, NET-SNMP ve RRDTOOL paketlerinin sisteme kurulmuş olması gerekir. 2000’lerin başında Ian Berry tarafından lise projesi olarak geliştirilen proje, binlerce şirketin ve meraklıların ağları ve veri merkezlerini izlemeleri ve yönetmeleri için kullanılıyor.

Cacti 1.1.15 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

Cacti hakkında bilgi edinmek için Özgür Karataş’ın yazdığı Cacti Türkçe El Kitabı‘nı inceleyebilirsiniz.

by filozof at July 24, 2017 08:33 PM

GNU libidn2 2.0.3 duyuruldu

GNU Libidn ile halef olan GNU libidn2‘nin 2.0.3 sürümü, Tim Rühsen tarafından duyuruldu. libidn2 2.0.3’ü duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Rühsen; sürümün libidn ile uyumluluğu arttırdığını ifade etti. Uluslararası alan adlarını kodlamak ve çözmek amacıyla tasarlanan yazılım; uluslararasılaşmış alan adları için işlevsellik içeriyor. Eski libidn kütüphanesinin yeniden yazımıyla oluşturulan libidn2; tersine (API) uyumlu olup, Unicode işleme ve tercihe bağlı olarak GNU libiconv, ayrıca karakter kümesi dönüşümü için GNU libunistring’i kullanır. Kütüphanesi, LGPLv3 ve GPLv2 altında çift lisanslıdır. GNU libidn2 2.0.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNU libidn2 2.0.3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 24, 2017 06:22 PM

GNU Binutils 2.29 sürümüne güncellendi

Güncel versiyonu Cygnus Solutions’ daki programcılar tarafından BFD kütüphanesi kullanılarak yazılan GNU Binutils, 2.29 sürümüne güncellendi. Farklı nesne dosya formatlarının içersindeki nesne kodlarının işlenmesi amacı ile kullanılan kütüphaneler, profil verileri, kaynak kodu gibi programlama araçlarının oluşturduğu bir paket olan GNU Binutils’in yeni sürümünde, MIPS portunun, microMIPS genişletilmiş fiziksel adreslemeyi (XPA) desteklediği ifade ediliyor. Kullanımı tipik olarak GCC, make ve GDB ile birlikte gerçekleştirilen yazılımın ilk sürümlerinde küçük araçlardan oluştuğu biliiniyor. Sonraki sürümlerinde fonksiyonellikleri birbirlerine yakın olduğu için GNU Assembler (GAS) ve GNU Linker (GLD) eklenmiş bulunuyor. Karmaşık olanları daha çok BFD ve libopcodes kütüphaneleri içinde olan Binutils’in çoğunluğu basit programlardan oluşur. Orijinal BFD versiyonları David Henkel-Wallace ve Steve Chamberlain tarafından yazılmıştır. GNU Binutils 2.29 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için projenin değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

GNU Binutils 2.29 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 24, 2017 01:17 PM

Debian 9.1.0 live hybrid ISO kalıpları yayınlandı

Debian 9’dan Debian 9.1.0’a 22 Temmuz 2017‘de güncellenen kararlı sürüme ait live hybrid ISO kalıpları yayınlandı. Kullanıcılar, artık, kararlı sürümü kurmadan önce live olarak sistemi inceleme şansına sahip olacaklar. Söz konusu kalıpları aşağıdaki linklerden edinebilirsiniz.

by filozof at July 24, 2017 09:20 AM

4MLinux 23.0 BETA duyuruldu

Core BETA sürümü 9 Temmuz 2017’de duyurulan bir bakım (bir sistem kurtarma live CD’si gibi), multimedya, (inetd daemon kullanarak) bir miniserver gibi temel unsurlara odaklanan ve bazı küçük GNU/Linux oyunları sağlayan 4MLinux’un varsayılan masaüstü kullanıcı arayüzü olarak JWM kullanılan LAMP sunucusunu kurma yeteneği de dahil olmak üzere birkaç yeni özellik ile birlikte gelen test sürümü 4MLinux 23.0 BETA, Zbigniew Konojacki tarafından duyuruldu. Konojacki; bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlattı ve test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmelerini rica etti. jwm 2.3.6 masaüstü ortamıyla kullanıma sunulan sürüm; GNU C Library 2.25, busybox 1.21.1, clamav 0.99.2, conky 1.10.6, e2fsprogs 1.43.4, fuse 2.9.7, ghostscript 9.21, gparted 0.28.1, imagemagick 7.0.5, leafpad 0.8.18.1, pcmanfm 1.2.5, sqlite 3.19.1, tor 0.3.0.7, tar 1.29, unrar 5.5.3, xorg-srv 1.19.3 gibi güncel paketler içeriyor. 4MLinux STABLE ile aynı özelliklere sahip olan test sürümünün kararlı sürüm hakkında net bir fikir verebileceği ifade ediliyor. Kararlı sürümünün Kasım ayında yayınlanmasının planlandığı belirtilen 4MLinux 23.0 BETA hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek üzere sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

4MLinux 23.0 BETA edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 24, 2017 08:42 AM

Kernel 4.13-rc2 duyuruldu


Linux çekirdeği resmi sitesi: https://www.kernel.org
Geliştirme & kararsız çekirdek:
Resim4.13-rc2 2017-07-23
Linus Torvalds’ın duyurusu.

by filozof at July 24, 2017 08:07 AM

July 22, 2017

getGNU Ofis

Krita 3.2 beta 2 duyuruldu

Aslında bir Calligra Suite’in bileşeni olan grafik düzenleme yazılımı ve dijital sanatçılara yönelik bir çizim uygulaması olan Krita’nın 3.2 sürümünün ikinci betası duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica edildi. Çok sayıda hata düzeltmesi ve bazı yeni özellikler içeren sürüm, şimdi diğer uygulamalarla daha uyumlu hale getirilmiş bulunuyor. Krita 3.2 beta 2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Krita 3.2 beta 2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 22, 2017 09:24 PM

Debian 9, 9.1’e güncellendi

Debian projesi; 17 Haziran 2017 tarihinde yayınladığı “Stretch” kod adlı Debian 9’un ilk güncellemesini duyurdu. Debian projesinin kararlı “Stretch” kod adlı Debian 9 sürümünün ilk güncellemesini duyurmaktan mutluluk duyduğu belirtilirken, bu güncellemenin kararlı sürüme ciddi sorunlar için bir kaç ayarlama ile birlikte önemli güvenlik sorunları için düzeltmeler eklediği ifade ediliyor. Bu güncelleştirmenin Debian 9’un yeni bir sürümü olmadığı, ancak bazı paketlerin güncellendiği belirtilirken, ilk “Stretch” kurulum CD veya DVD’lerini atmaya gerek olmadığı, zira kurulum sonrasında gerçekleştirilecek güncellemeler ile söz konusu güncellemenin elde edilebileceği ifade edildi. Sistemlerini security.debian.org üzerinden güncelleştiren kullanıcıların bu güncellemeye ihtiyaçları kalmayacağı belirtilirken, güncellenmiş paketleri içeren yeni CD ve DVD kalıplarının yansılarda yerini alacağı ifade edildi. Debian 9.1 hakkında geniş bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Yansılar yenilendikten sonra Debian 9.1 edinmek için aşağıdaki yansılardan yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 22, 2017 09:05 PM

Debian 8, 8.9’a güncellendi

Debian projesi; 25 Nisan 2015 tarihinde yayınladığı “Jessie” kod adlı Debian 8’in dokuzuncu güncellemesini duyurdu. Debian projesinin eski kararlı “Jessie” kod adlı Debian 8 sürümünün dokuzuncu güncellemesini duyurmaktan mutluluk duyduğu belirtilirken, bu güncellemenin sürüme ciddi sorunlar için bir kaç ayarlama ile birlikte önemli güvenlik sorunları için düzeltmeler eklediği ifade ediliyor. Bu güncelleştirmenin Debian 8’in yeni bir sürümü olmadığı, ancak bazı paketlerin güncellendiği belirtilirken, eski “Jessie” kurulum CD veya DVD’lerini atmaya gerek olmadığı, zira kurulum sonrasında gerçekleştirilecek güncellemeler ile söz konusu güncellemenin elde edilebileceği ifade edildi. Sistemlerini security.debian.org üzerinden güncelleştiren kullanıcıların bu güncellemeye ihtiyaçları kalmayacağı belirtilirken, güncellenmiş paketleri içeren yeni CD ve DVD kalıplarının yansılarda yerini alacağı ifade edildi. Debian 8.9 hakkında geniş bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Yansılar yenilendikten sonra Debian 8.9 edinmek için aşağıdaki yansılardan yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 22, 2017 08:38 PM

ImageMagick 7.0.6-2 sürümüne güncellendi

Resim oluşturmak, düzenlemek veya bitmap resimleri dönüştürmek için kullanılan bir yazılım seti olan ImageMagick 7.0.6-2 sürümüne güncellendi. DPX, EXR, GIF, JPEG, JPEG-2000, PDF, PhotoCD, PNG, WebP, Postscript, SVG ve TIFF dahil 200’ün üzerinde resim biçiminde okuma, dönüştürme ve yazma becerisine sahip olan yazılım; resimleri dönüştürmek, döndürmek, ters çevirmek, ölçeklendirmek, eğmek veya boyutlandırmak; resim renklerini düzenlemek; çeşitli özel efektler uygulamak; metin, çizgi, çokgen, çember ve eğriler eklemek için kullanılabilir. Son derece işlevsel özellikler barındıran yazılım, özgür bir yazılım olarak Apache 2.0 lisansı altında dağıtılıyor. Bir grup GIF animasyon dizisi oluşturma olanağı sağlayan yazılımda, tüm değişiklikler kabuk komutlarıyla yapılabildiği gibi, X11 grafik arayüzle de gerçekleştirilebilir. ImageMagick 7.0.6-2 hakkında bilgi edinmek için sürüm sayfası incelenebilir.

ImageMagick 7.0.6-2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 22, 2017 08:22 PM

LibreOffice 5.4.0 RC3 çıktı

İkinci sürüm adayı 10 Temmuz 2017‘de çıkarılan LibreOffice’in yeni serisi 5.4.0’ın üçüncü sürüm adayı, The Document Foundation (TDF) tarafından sürüm takvimine uygun biçimde çıkarılarak kullanıma sunuldu.  The Document Foundation (TDF), henüz resmi duyuruyu yapmadı ama paketler test edilmek üzere yansılardaki yerini aldı. Bunun, yalnızca test etmek amacıyla kullanıma sunulan bir sürüm olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılıyor. LibreOffice 5.4.0 RC3’ü var olan LibreOffice kurulumuna paralel kurabilirsiniz. Farklı dağıtımlar için ayrıntılı kurulum yönergelerini incelemeniz önerilir. Sürüme ilişkin hataları Bugzilla üzerinden bildirebilirsiniz. LibreOffice 5.4.0 RC3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için yayımlandıktan sonra sürüm notlarını inceleyebileceksiniz.

LibreOffice 5.4.0 RC3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz. Resmi duyuru yapılana kadar:

Resmi duyuru yapıldıktan sonra:

by filozof at July 22, 2017 08:07 PM

Manjaro-Deepin 17.0.2 topluluk sürümü duyuruldu

17.0.2 final sürümü 26 Haziran 2017‘de çıkarılan Manjaro’nun daha sonra kimi topluluk sürümleri duyurulmuştu. “Gellivara” kod adlı Manjaro’nun 17.0.2 sürümünün Deepin topluluk versiyonu da bugün, Bernhard Landauer tarafından duyuruldu. Son zamanlarda epeyce değişiklik yapan Deepin geliştiricileri, sisteme pek çok yeni özellik ve efekt katmış bulunuyorlar. Donanım algılama özelliğinin güçlendirildiğini belirten Landauer; sisteme en güncel paketlerin eklendiğini söyledi. Calamares 3.1.1.2’yi içeren sistem, günlük ihtiyaçları karşılamak için çeşitli yazılımların yanı sıra yerli uygulamalar da içeriyor. Manjaro-Deepin 17.0.2 topluluk sürümü hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Manjaro-Deepin 17.0.2 topluluk sürümü edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 22, 2017 07:52 PM

July 21, 2017

getGNU İnternet

SeaMonkey’in 2.48 Sürümü çıktı

Beta sürümü 15 Nisan 2017’de duyurulan Mozilla tarafından geliştirilen ve bir web tarayıcısı olduğu kadar aynı zamanda bir e-posta yöneticisi, HTML editörü, IRC sohbet programı ve haber takip programı olan SeaMonkey’in 2.48 final sürümü çıktı. Henüz resmi duyurusu yapılmamış olan sürüm, indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. HTML5, donanım hızlandırma ve gelişmiş JavaScript hızı gibi web teknolojilerinin son gelişmelerini içeren sürümün, Windows, Mac OS X ve GNU/Linux için 18 dilde kullanıma hazır olduğu ifade ediliyor. SeaMonkey 2.48 Beta 1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

SeaMonkey 2.48 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 21, 2017 10:31 PM

BackBox Linux 5 duyuruldu

Penetrasyon testleri yapmak ve güvenlik değerlendirmeleri gerçekleştirmek için geliştirilmiş Ubuntu tabanlı bir dağıtım olan BackBox Linux’un her zaman olduğu gibi, hızlı ve kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmış ve en sık kullanılan ve en iyi bilinen etik hack, adli bilişim ve istihbarat toplama araçlarını içeren sürümü 4.7 duyuruldu. BackBox ekibinin, BackBox Linux 5’i gururla duyurduğu belirtilirken, birkaç problem nedeniyle geliştirme sürecinin biraz uzun sürdüğü, ancak sistemli bir çalışmayla başarıya ulaşıldığı kaydedildi. Bazı yapısal değişikliklerle gelen sürümde, eski araçları kaldırılmış ve sisteme yenileri eklenmiş bulunuyor. 4.8 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemde yeni bir logo kullanılmış ve tüm hack araçları güncellenmiş bulunuyor. BackBox Linux 5 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

BackBox Linux 5 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 21, 2017 10:11 PM

Wine 2.13 duyuruldu

2.0.2 kararlı sürümü dün duyurulan Wine’in yeni geliştirme sürümü 2.13, Alexandre Julliard tarafından duyuruldu. Çeşitli hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürüm, RegEdit dosya ayrıştırıcısı geliştirmeleri içeriyor. Unicode data 10.0.0’a güncellenirken, yazılıma daha hoş görünen varsayılan fare imleçleri kazandırılmış bulunuyor. Çeşitli hata düzeltmeleriyle gelen sürüm, bazı performans iyileştirmeleri ile geliyor. Bu arada, Can Taşan dostumuzun belirttiğine göre “Wine artık tam Türkçe desteği içeriyor ve Türk lirasının simgesi de yazılıma eklenmiş bulunuyor.Half-Life 2′den Counter-Strike ve WoW’a pek çok ilgi çekici oyunun GNU/Linux sistemde oynanabilmesini olanaklı kılan Wine’ın yeni geliştirme sürümü 2.13 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Wine 2.13 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 21, 2017 07:58 PM

deepin 15.4.1 duyuruldu

Yalnızca İngilizce ve basitleştirilmiş geleneksel Çince versiyonları sunulan, Ubuntu tabanlı Çin kökenli kullanıcı dostu dağıtım deepin’in son derece özel ve sezgisel HTML 5 tabanlı deepin masaüstü ortamını içeren ve 15.4 sürümünden bu yana küçük güncellemeler sağlayan 15.4.1 sürümü, deepin ekibi tarafından duyuruldu. Launcher mini modu eklenen sürüm, güvenlik balımından önemli düzeltmeler içeriyor. Kullanıcılar için güzel, kullanımı kolay, güvenli ve güvenilir bir sistem sunmak için çaba gösteren deepin’in sisteme geleneksel Çince (Hong Kong) ve Amharca dil desteğinin eklendiği hatırlatıldı. Kontrol Merkezi, yepyeni bir tasarım ile sunulurken, ana sayfada, çeşitli işlemleri daha kolay ve hızlı yapmak için kimi ögelerin kullanıma sunulduğu belirtiliyor. deepin 15.4.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

deepin 15.4.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 21, 2017 07:26 PM

Nano 2.8.6 duyuruldu

GNU/Linux altında çalışan pico editörünün bir benzetimi (emülatörü) olan metin düzenleme yazılımı Nano‘nun “Kekulé” kod adlı 2.8.6 sürümü, Benno Schulenberg tarafından duyuruldu. AIX’te bir yapı hatasını düzelten sürüm, yeni özellikler sunuyor. Kullanıma sunulmak üzere yansılarda yerini almış bulunan sürümde, bazı alanların bir sonraki satıra taştığı ifade ediliyor. SSH üzerinde metinleri düzenlemeye yarayan Nano; Unix benzeri işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılan, kullanıcı dostu bir metin editörüdür. İlk olarak Haziran 2000 yılında yayınlanan nano, Pico metin editörüne özenerek ek işlevselliklerle yüklü olarak kullanıma sunuluyor. nano komutundan sonra dosya yolu ve dosya adı birlikte kullanılarak dosyanın istenen dizin içerisine oluşturulması veya istenen adresten açılması sağlanabiliyor. Nano 2.8.6 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusu incelenebilir.

nano

Nano 2.8.6 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 21, 2017 06:52 PM

TDF 2016 yıllık raporu yayımlandı

The Document Foundation, 2016 yılı için yıllık raporunu yayımladı. Raporun yayımlandığı, documentfoundation.org üzerinden Italo Vignoli tarafından duyuruldu. İngilizce düşük çözünürlük, İngilizce yüksek çözünürlük ve Almanca olmak üzere üç farklı sürüm olarak indirime hazır edilen rapor için ayrıca talep üzerine Lulu üzerinden bir versiyon kullanıma sunulmuş bulunuyor. Daha ayrıntılı bilgi edinmek için Italo Vignoli’nin documentfoundation.org üzerindeki bildirisi incelenebilir.

TDF’nin 2016 yıllık raporunu edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 21, 2017 06:36 PM

pfSense 2.3.4-p1 duyuruldu

2.3.4 sürümü 4 Mayıs 2017‘de duyurulan FreeBSD tabanlı özgür bir firewall çözümü olan pfSense’in güvenlik duvarları ve yönlendiriciler için üretilen ve  bir bakım, güncelleme sürümü olarak kullanıma sunulan 2.3.4-p1 sürümü, Jim Pingle tarafından duyuruldu. pfSense 2.3.4-p1’i duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Pingle; bunun, bir dizi kararlılık ve hata düzeltmesiyle gelen bir bakım sürümü olduğunu ve güvenlik düzeltmeleri dışında, bir blog yazısında bahsedilen OpenVPN güncellemelerini içerdiğini ifade etti. Pingle; sadece otomatik güncelleştirme işlevini kullanmanın genellikle daha kolay olduğu belirtirken, bu durumda, herhangi bir şey indirmeye de gerek olmadığını vurguladı. pfSense 2.3.4-p1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve yeni özellik ve değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

pfSense 2.3.4-p1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 21, 2017 09:47 AM

phpMyAdmin 4.7.3 duyuruldu

Web üzerinden MySQL yönetimini idare etmek üzere tasarlanmış ve PHP ile yazılmış bir özgür yazılım aracı olan phpMyAdmin‘in 4.7.3 sürümü duyuruldu. Yeni özellikler, hata düzeltmeleri ve güvenlik düzeltmeleri içeren düzenli bir bakım sürümü olarak duyurulan yeni sürüm, aynı zamanda pek çok geliştirme içeriyor. Başlıca kullanım amacı internet üzerinden MySQL veritabanı yönetimi olan, bununla birlikte veritabanı oluşturma ve silme; tablo ekleme, değiştirme, silme; alan ekleme, değiştirme, silme; SQL sorguları çalıştırma; kullanıcıları, yetkileri ve alan anahtarlarını yönetme gibi pek çok işlevi yerine getiren açık kaynak kodlu ve özgür yazılım phpMyAdmin; halen 72 farklı dili destekliyor. 1998 yılında, Peter Kuppelwieser’in yazmış olduğu MySQL-Webadmin’den esinlenerek PHP tabanlı bir MySQL arayüzü geliştirmeye başlayan Tobias Ratschiller’in zaman darlığı gerekçesiyle 2000 yılında bu projeyi ve özgün yazarı olduğu diğer projeyi (phpAdsNew) yarıda bırakmasının ardından büyük bir kullanıcı ve geliştirici kitlesinin ilgisini kazanan phpMyAdmin, popüler bir PHP uygulaması olmuştu. phpMyAdmin 4.7.2 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Pek çok GNU/Linux dağıtımında kullanılan ürüne destek için Marc Delisle, Loïc Chapeaux ve Olivier Müller’den oluşan bir grup geliştirici 2001 yılında SourceForge‘de phpMyAdmin Projesini oluşturup, geliştirme işini üstlendiler. phpMyAdmin projesi; Olivier Müller, Marc Delisle, Alexander M. Turek, Michal Čihař ve Garvin Hicking tarafından yürütülmektedir. phpMyAdmin 4.7.3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 21, 2017 08:54 AM

July 20, 2017

getGNU Yazılım

Wine 2.0.2 duyuruldu

2.12 geliştirme sürümü 7 Temmuz 2017‘de duyurulan Wine’in yeni kararlı sürümü 2.0.2, Michael Stefaniuc tarafından duyuruldu. çeşitli hata düzeltmeleri ile gelen yeni sürümde Xuzhou ağ istemcisinin başlangıçta çökmesi probleminin yaşandığını söyleyen Stefaniuc; GPU listesine NVIDIA GTX 1080 Ti’nin eklendiğini belirtti. Bu arada, Can Taşan dostumuzun belirttiğine göre : “Wine artık tam Türkçe desteği içeriyor ve Türk lirasının simgesi de yazılıma eklenmiş bulunuyor.Half-Life 2′den Counter-Strike ve WoW’a pek çok ilgi çekici oyunun GNU/Linux sistemde oynanabilmesini olanaklı kılan Wine’ın yeni kararlı sürümü 2.0.2 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Wine 2.0.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 20, 2017 07:19 PM

GTK+ 3.91.1 araç takımı duyuruldu

Çok platformlu grafiksel kullanıcı arayüzü geliştirme araç takımı olan GTK+‘nın (eski adıyla GIMP Toolkit) GTK 4.0‘a doğru giden süreçte GTK+ 3.91.1 araç kiti, Matthias Clasen tarafından duyuruldu. GTK 4.0’a doğru gidilen süreçte yeni sürümün, Wayland iyileştirmeleri, yeni bir GtkCenterBox widget’ı ve düzineden fazla hata düzeltmesi içöerdiğini söyleyen Clasen; yazılıma OS X için yerel dosya seçici desteği eklendiğini belirtti. Qt ile beraber X Pencere Sistemi’nin en popüler araç takımı olan GTK+, başlangıçta GNU Resim İşleme Programı için yazılmıştı. 2.8 sürümü ile birlikte çok sayıda yeni etkinlik içeren yazılım, C’de yazılmış nesne yönelimli Glib nesne sistemini kullanıyor. GIMP hâlâ GTK+ olanağını kullanan en iyi programlardan biri olmaya devam ediyor. Pek çok uygulama ve masaüstü ortamının grafik arayüzü geniş bir dil desteğine sahip olan GTK+ araç takımı kullanılarak yazılmıştır. GTK+, bugün GNU Projesi’nin bir parçası olarak LGPL lisansı altında ücretsiz olarak dağıtılıyor. GTK+ 3.91.1 araç takımı hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GTK+ 3.91.1 araç takımı edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 20, 2017 03:46 PM

GNOME masaüstü ortamının 3.25.4 sürümü duyuruldu

GNOME projesince geliştirilen GNOME masaüstü ortamının 3.25.4 sürümü, Florian Müllner tarafından duyuruldu. GNOME 3.26’ya yönelik son geliştirme adımı olan GNOME Shell 3.25.4’ün bazı GDM düzeltmeleri, eklenti hatalarının geliştirilmiş kullanımını içerdiğini söyleyen Müllner; ayrıca Mutter 3.25.4’ün de çıktığını belirtti. GNOME çevrimiçi hesaplarına Flickr desteğinin eklendiğini hatırlatan Müllner; bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlattı. Modern grafik donanım özelliklerinden yararlanan yazılımın, görsel olarak çekici ve kullanım  deneyimi kolay bir arayüz sağlamayı amaçladığı ifade edilirken, kaynağından GNOME Shell’i inşa etmekle ilgilenen varsa, komut dosyası kullanarak sürüm kontrolünün önerildiği belirtildi. GNU/Linux üzerinde ekran için yeni nesil teknoloji Wayland’ın çoklu dokunmatik yüzey hareketleri gibi yeni işlevlere sahip olarak sunulduğu GNOME 3.25.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNOME 3.25.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 20, 2017 11:20 AM

Qt Creator 4.4 Beta duyuruldu

Oldukça basit arayüzü ve yetenekleriyle pek çok kişinin vazgeçilmezi bir ide olan Qt Creator’un 4.4 sürümünün betası, Eike Ziller tarafından duyuruldu. Qt Creator 4.4 Beta’yı duyurdukları için mutlu olduklarını söyleyen Ziller; bu sürümün, kod modelinden gelen uyarılar ve hatalar ile yer imi yorumları için satır içi açıklamalara sahip olduğunu ifade etti. Ziller; bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlatırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmelerini rica etti. Bilindiği gibi, genellikle GUI programları geliştirmek için kullanılsa da gelişmiş kütüphanesi GUI bileşenlerinin dışında pek çok araç içeren ve bir grafiksel kullanıcı arayüzü geliştirme araç takımı olan Qt; en çok kullanılan masaüstü ve gömülü platformları desteklemektedir. Daha çok KDE ve Unity 8 ile kullanılan Qt’nin ilk sürümleri özgür olmayan bir lisansla dağıtılmış, GNU/Linux gibi özgür bir işletim sisteminin en popüler masaüstü ortamının özgür olmayan bir araç takımını kullanması doğallıkla hoş karşılanmamıştır. Qt masa üstü ve sunucu ortamlarında Unix, GNU/Linux, Mac OS ve Windows işletim sistemlerini desteklemektedir. Qt C++ ile geliştirme yapmak için Qt SDK ile gelen Qt Creator kullanılabileceği gibi, Eclipse, Visual Studio yada Mac Os X üzerinde XCode kullanılabilir. Qt Creator 4.4 Beta hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Qt Creator 4.4 Beta edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 20, 2017 11:08 AM

VirtualBox 5.1.24 duyuruldu

Oracle VirtualBox’ın çeşitli kararlılık iyileştirmeleri içeren ve kimi problemleri giderilen 5.1.24 sürümü duyuruldu. Bir bakım sürümü olduğu belirtilen yeni sürümde, kimi öğelerin düzeltildiği ve/veya eklendiği ifade edilkiyorBir sanallaştırma yazılımı olan VirtualBox, Sun’ın Ocak 2010′da Oracle tarafından satın alınmasıyla Oracle VM VirtualBox adını almış bulunuyor. Bilindiği gibi; sanal makine yazılımları, donanımın, çalışan işletim sistemiyle paylaştırılmasını sağlarlar. Başka deyişle, bir işletim sistemi üzerinde diğer birini kurup kullanabilmenizi mümkün kılarlar. VirtualBox; başta GNU/Linux, Windows ve Mac OS X olmak üzere pek çok sisteme destek veriyor. Deneyimsiz kullanıcıların da fazla zorlanmadan kullanabildikleri VirtualBox, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılım. VirtualBox 5.1.24 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için bu değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

VirtualBox 5.1.24 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 20, 2017 10:55 AM

Elive 2.9.5 beta duyuruldu

Debian GNU/Linux tabanlı bir dağıtım olan ve özelleştirilmiş Enlightenment 17 pencere yöneticisiyle yapılandırılmış bir live DVD olarak gelip, kolay bir sistem ve masaüstü yönetimi için bir kontrol merkezi sunan Elive‘in 2.9.5 sürümünün betası, Elive geliştirme ekibi tarafından duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica edildi. Daha sezgisel ve kullanışlı bir arayüz ile gelen yazılım; kullanışlı araçlara doğrudan erişimle ilgili olarak çok daha iyi hale getirildiği ifade ediliyor. Elive 2.9.5 beta hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Elive 2.9.5 beta edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 20, 2017 08:35 AM

July 19, 2017

getGNU GNU/Linux

Container Linux 1409.7.0 duyuruldu

Asıl olarak sunucular için tasarlanan Gentoo tabanlı GNU/Linux dağıtımı Container Linux‘un 1409.7.0 sürümü duyuruldu. Eski adı CoreOS Linux olan sistemin yeni sürümü, 4.11.11 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış bulunuyor. Sunucular için tasarlandığı için bir masaüstü ortamı içermeyen sistem; docker, etcd, systemd, Ignition gibi yazılımlar içeriyor. Öncelikle modern veri merkezleri için tasarlanmış olan sistem, sistemi güvenli hale getirmek için güvenilir ve güncel uzman araçlar sağlıyor. Güncellemeleri yönetmek için bir kontrol paneli içeren sistem, pek çok bulut sağlayıcı desteğine de sahip. Container Linux 1409.7.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Container Linux 1409.7.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 19, 2017 08:39 PM

Wireshark 2.4.0 duyruldu

Network trafiğinin, bir grafik arayüz üzerinden izlenmesini sağlayan açık kaynak kodlu bir yazılım olan Wireshark‘in 2.4.0 sürümü duyruldu. Çeşitli güvenlik açıkları giderilen Wireshark’in kurulu olduğu bilgisayar üzerinden anlık network trafiği izlenebileceği gibi, Wireshark daha önce kaydedilmiş dosyaların incelenmesi amacı ile de kullanılabilir. Yaygın olarak kullanılan ağ protokol analizörü olan Wireshark; ağdaki olayları mikroskobik düzeyde görmeyi sağlar. 1998’de Gerald Combs tarafından başlatılan projenin devamı olarak geliştirilmesi dünya çapında ağ uzmanlarının gönüllü katkılarıyla devam etmektedir. Çeşitli güvenlik açıkları giderilen eski kararlı versiyonlar da 2.2.8 ve 2.0.14 sürümlerine güncellenmiş bulunuyor. 2.2.8 ve 2.0.14 sürümleri hakkında bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz. Wireshark 2.4.0 ve eski kararlı sürümler 2.2.8 ile 2.0.14 hakkında bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Wireshark 2.4.0 ile eski kararlı sürümler 2.2.8 ile 2.0.14’ü edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 19, 2017 08:19 PM

Quirky Xerus64 8.2 duyuruldu

Avustralya kökenli, Puppy Linux’un kardeş projesi, varsayılan masaüstü ortamı olarak JWM kullanılan, “Woof” olarak adlandırılan özel bir araç ile inşa edilen, kullanıcı dostu masaüstü deneyimi sunan ve hafif  bir dağıtım olan Quirky‘nin Ubuntu 16.04 Xenial Xerus uyumlu olan ve Deb paketlerini yükleyebilme olanağı sağlayan 8.2 sürümü, Barry Kauler tarafından duyuruldu. 21 Nisan 2016’da duyurulan Quirky 8.0‘ın bir güncellemesi olan sistem, serinin önceki güncelemelerine oranla çoğunlukla artımlı iyileştirmeler sunuyor. “Xerus” kod adlı sürüm, Ubuntu 16.04.2’ye dayalı olarak geliyor ve tüm Ubuntu depolarıyla uyumlu bir biçimde kullanıma sunuluyor. 4.11.11 Linux çekirdeği üzerine inşa edilen sistemde, SeaMonkey 2.48b1 sürümüne güncellenmiş bulunuyor. Quirky Xerus64 8.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Quirky Xerus64 8.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 19, 2017 02:45 PM

GTK+ 3.22.17 duyuruldu

Çok platformlu grafiksel kullanıcı arayüzü geliştirme araç takımı olan GTK+‘nın (eski adıyla GIMP Toolkit) 3.22.17 sürümü, Matthias Clasen tarafından duyuruldu. Clasen; kullanıcılar tarafından bildirilen sayısız hatanın giderildiğini belirtti. Qt ile beraber X Pencere Sistemi’nin en popüler araç takımı olan GTK+, başlangıçta GNU Resim İşleme Programı için yazılmıştı. 2.8 sürümü ile birlikte çok sayıda yeni etkinlik içeren yazılım, C’de yazılmış nesne yönelimli Glib nesne sistemini kullanıyor. GIMP hâlâ GTK+ olanağını kullanan en iyi programlardan biri olmaya devam ediyor. Pek çok uygulama ve masaüstü ortamının grafik arayüzü geniş bir dil desteğine sahip olan GTK+ araç takımı kullanılarak yazılmıştır. GTK+, bugün GNU Projesi’nin bir parçası olarak LGPL lisansı altında ücretsiz olarak dağıtılıyor. GTK+ 3.22.17 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GTK+ 3.22.17 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 19, 2017 02:28 PM

CMake 3.9.0 duyuruldu

Çapraz platform, açık kaynak kodlu, derleyiciden bağımsız bir biçimde yazılım oluşturma sürecini yöneten bir yazılım olan CMake’in 3.9.0 sürümü, Robert Maynard tarafından duyuruldu. CMake 3.9.0’u duyurmaktan gurur duyduğunu söyleyen Maynard; destek sunan herkese teşekkür ettiklerini ifade etti. Maynard; ayrıntılar hakkında fikir edinmek isteyenlerin sürüm notlarını ya da yardım sayfasını inceleyebileceklerini kaydetti. Birden çok kütüphaneye dayanan uygulamaları ve dizin hiyerarşilerini destekleyen CMake; make, Apple Xcode ve Microsoft Visual Studio yerleşik yapı ortamlarıyla birlikte kullanılabiliyor. CMake’in kendi sisteminde yalnızca C++ derleyicisi gerektiren minimum bağımlılıkları vardır. CMake’in bir diğer güzel özelliği, bir grafik editörle kullanılmak üzere tasarlanmış bir önbellek dosyası oluşturmasıdır. Çapraz platform ortamına duyulan ihtiyaç nedeniyle, 1999’da geliştirilmeye başlanan CMake; United States National Library of Medicine tarafından finanse edilmektedir. İlk olarak 2000 yılında uygulanmaya giren CMake; 2001’de daha da gelişti. CMake 3.9.0 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

CMake 3.9.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 19, 2017 02:23 PM

BusyBox 1.27.1 duyuruldu

Debian GNU/Linux dağıtımı kurulum programının çalışabilmesi için oluşturulan 2 disketlik Linux sistemde kullanılmak üzere geliştirilen BusyBox, 1.27.1 sürümüne güncellendi. Çeşitli hata düzeltmeleri ile gelen yeni sürümün kararlı bir sürüm olduğu belirtiliyor. Kurulum için gerekli ufak fakat çok sık kullanılan uygulamaları (cp, mv, tar, ls, sh, find, init vb.) yeniden yazarak tek bir uygulama üretmek ve böylece yerden kazanmak amacıyla yazılan BusyBox; yer kazancını, uygulamaların sık kullanılmayan özelliklerini desteklemeyen sürümlerinin yeniden yazılmasıyla gerçekleştiriyor. Mesela “find” komutu normalde onlarca parametre ile çalıştırılabilirken; Busybox içerisinden çıkan “find”, sadece en sık kullanılan beş parametresini destekliyor. Böylece, en temel uygulamalar yeniden yazılmış ve sonuçta 300-400 kB büyüklüğündeki bir dosya ile, her biri ayrı ayrı kullanıldığında normalde 4-5 MB toplam yer kaplayacak olan uygulamalar ile aynı işlevsellik büyük ölçüde sağlanabilmiştir. BusyBox kullanımı, sistemde, disk alanından kazanç sağlar. BusyBox 1.27.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfasına başvurabilirsiniz.

BusyBox 1.27.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 19, 2017 02:15 PM

Libgcrypt 1.8.0 duyuruldu

GnuPG’nin ayrı bir modülü olarak gelen gelişmiş bir kriptografik kütüphane olan Libgcrypt‘in 1.8.0 sürümü, Werner Koch tarafından duyuruldu. GnuPG Projesi’nin Libgcrypt 1.8.0’ı duyurmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen Koch; bunun, 1.7 serisine tam API ve ABI uyumluluğu getiren yeni bir kararlı sürüm olduğunu belirtti. Koch; ARM mimarisi için performans geliştirmeleri içeren sürümün Blake-2, XTS mod ve geliştirilmiş RNG desteği sunduğunu söyledi. GnuPG’nin ayrı bir modülü olarak gelen Libgcrypt; onun hata raporlama kitaplığına bağlı olarak GnuPG’den bağımsız olarak da kullanılabilir. Tüm şifreleme yapı taşları için işlevler sağlayan yazılım, Alpha, AMD64, HP PA-RISC, i386,
i586, M68K, MIPS 3, PowerPC ve SPARC dahil çeşitli işlemciler için, assembler uygulamaları ile kendine özgü çok hassas aritmetik uygulamalar içerir. Libgcrypt 1.8.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Libgcrypt 1.8.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 19, 2017 10:15 AM

July 18, 2017

getGNU GNU/Linux

Slackware Live Edition 17 Temmuz güncellemesi duyuruldu

Eric Hameleers tarafından çıkarılan Slackware Live Edition’ın 17 Temmuz güncellemesi duyuruldu. Slackware 14.2’ye dayalı olan sistemin KDE Plasma 5.10.3 masaüstü ortamına sahip olduğu, KDE Frameworks 5.36.0 ve Applications 17.04.3 içerdiği bildiriliyor. Qt 5.9.0 içeren sistem, bir LaTex editörü olan Kile’yi kullanıma sunuyor. Sistemle birlikte gelen README dosyasının tam bir yükleme ve yükseltme talimatlarına sahip olduğu belirtiliyor. KDE 5 ile ilgili olarak da bu sayfanın incelenebileceği ifade ediliyor. Slackware Live Edition 17 Temmuz güncellemesi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Slackware Live Edition 17 Temmuz güncellemesi edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 18, 2017 05:52 PM

Netrunner Rolling 2017.07 duyuruldu

Aynı zamanda Kubuntu ve linuxmint KDE sürümünü de geliştirmekte olan Blue Systems tarafından geliştirilen; büyük ölçüde özelleştirilmiş bir KDE masaüstü ortamıyla birlikte multimedya codecleri, Flash ve Java eklentilerini de sunan; aslında Kubuntu tabanlı bir dağıtım olarak kullanılan Netrunner‘ın Debian ve Manjaro/Arch tabanlı 2017.07 rolling sürümü duyuruldu.  Tüm paket güncellemelerini içeren sistemin 4.11.8 Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığı belirtilirken, KDE Plasma 5.10.3 masaüstü ortamıyla kullanıma sunulan sistemin KDE Frameworks 5.35 ve KDE Applications 17.04.2 ile geldiği söyleniyor. Sistem; Qt5.9.0, Firefox 54.0.1, Thunderbird 52.2.1, LibreOffice 5.2.7 ve pek çok güncel yazılım içeriyor. Önceki sistemi basitçe güncellemek mümkün olsa da, yeni bir kurulumun önerildiği belirtiliyor. Netrunner Rolling 2017.07 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Netrunner Rolling 2017.07 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 18, 2017 04:33 PM

KDE Plasma 5.10.4 duyuruldu

KDE Plasma masaüstü ortamının 5.10.4 sürümü duyuruldu. Bunun Mayıs ayında duyurulan KDE Plasma 5.10‘un bir güncellemesi ve bir hata düzeltme sürümü olduğu belirtilirken, yazılım için pek çok özellik geliştirmesi ve yeni modüllerin söz konusu olduğu ifade edildi. Ayrıca yeni çeviri güncellemeleriyle gelen sürüm, önemli hata düzeltmeleriyle kullanıma sunuluyor. Sürüm, modern bir masaüstü bilgisayar deneyimi için Plasma masaüstü için gerekli tüm araçları sunuyor ve görsel efektler ve ölçeklenebilir grafik kullanımı ile modüller masaüstü deneyimi içeriyor.  Geliştirilmiş dokunmatik ekran desteğiyle gelen yazılım, kilit ve giriş ekranında bir sanal klavyeyi kullanıma sunuyor. KDE Plasma 5.10.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusu incelenebilir.

KDE Plasma 5.10.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 18, 2017 03:06 PM

Krita 3.2 beta 1 duyuruldu

Aslında bir Calligra Suite’in bileşeni olan grafik düzenleme yazılımı ve dijital sanatçılara yönelik bir çizim uygulaması olan Krita’nın 3.2 sürümünün ilk betası duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica edildi. Çok sayıda hata düzeltmesi ve bazı yeni özellikler içeren sürüm, şimdi Inkscape gibi diğer uygulamalarla daha uyumlu hale getirilmiş bulunuyor. Krita 3.2 beta 1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Krita 3.2 beta 1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 18, 2017 08:56 AM

Clonezilla live 2.5.2-19 duyuruldu

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın Live versiyonunun yeni test sürümü 2.5.2-19, Steven Shiau tarafından duyuruldu. Debian Sid depolarıyla 18 Temmuz 2017 tarihi itibariyle senkronize edilen sistemin temel GNU/Linux işletim sistemi güncellenmiş bulunuyor. Çeşitli hataları düzeltilen sistemin, ayrıca İspanyolca dil dosyası da güncellenmiş bulunuyor. Yazılımın Türkçe dil dosyasının güncellenmesi konusunda katkıları nedeniyle Volkan Gezer’e teşekkür ediyoruz. Clonezilla live 2.5.2-19 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Clonezilla live 2.5.2-19 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 18, 2017 08:11 AM

Nautilus dosya yöneticisi 3.24.2.1 sürümüne güncellendi

GNOME masaüstü ortamının resmi dosya yöneticisi olan Nautilus, 3.24.2.1 sürümüne güncellendi. Çeşitli hata düzeltmeleri ve önemli değişikliklerle gelen yeni sürüm hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için 3.24.2 ve 3.24.2.1 haberler sayfasını inceleyebilirsiniz. Sürüm, indirilmek üzere yansılarda yerini almış bulunuyor. Önceleri Eazel Inc. adlı şirketin projesi olarak başlayan Nautilus, günümüzde özgür bir yazılım olarak GNOME projesi tarafından geliştiriliyor. 1.4 sürümünden itibaren GNOME’da Midnight Commander’ın yerine kullanılmaya başlanan Nautilus, 2.0 sürümünden itibaren GONME’un varsayılan dosya yöneticisi oldu. Nautilus’u kullanarak dosyalar ve klasörler arasında gezinmek, onları gruplamak, değiştirmek ya da silmek mümkündür. Sekmeli tarama özelliği sayesinde, klasörlerin arasında gezinirken birden çok pencere açmak yerine, tek pencerede birden çok işlemi yürütebilmeyi mümkün kılan Nautilus, root haklarıyla açılırsa, sistem dosyalarını düzenleme olanağı sunar. Gizli dosyaların görüntülenmesi için menü içindeki “Gizli dosyaları göster” seçeneğinin tıklanması ya da CTRL+H kısayolunun kullanılması gerekir.

nautilus-o

Nautilus 3.24.2.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 18, 2017 07:56 AM

July 17, 2017

getGNU GNU/Linux

Zenwalk Linux 160717 duyuruldu

Slackware Linux tabanlı, Xfce masaüstü ortamıyla sunulan hafif bir dağıtım olan Zenwalk Linux’un 160717 sürümü duyuruldu. Varsayılan kurulumda güncellenmiş bir dizi paket sunuluyor. GTK+ 3 ile gelen sistemin en yeni Zenwalk uygulamaları ve Firefox 55 beta’nın özel bir derlemesi ile geldiği bildiriliyor. Çok sayıda paket güncellemesi sunan sistem; libreoffice-5.3.4, flashplayer-plugin-26.0.0.126, ffmpeg-3.3.2, soxr-0.1.2, mozilla-firefox-54.0b9, gnome-disk-utility-3.22.1 pek çok güncel paket içeriyor. Zenwalk Linux 160717 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Zenwalk Linux 160717 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 17, 2017 04:25 PM

OPNsense 17.7 RC1 duyuruldu

FreeBSD tabanlı, güvenlik duvarları ve yönlendiriciler için tasarlanmış bir pfSense çatallaması ve uzman bir dağıtım olan OPNsense‘in 17.7 sürümünün sürüm adayı, Jos Schellevis tarafından duyuruldu. OPNsense ekibinin 17.7 RC1’i duyurmaktan gurur duyduğu belirtilirken, FreeBSD 11.0 tabanlı sistemin İtalyanca, sürümün güvenlik ve kararlılık iyileştirmeleri ve güncellenmiş Çekçe, Çince, Japonca, Portekizce ve Almanca gibi kimi çeviriler içerdiği ifade ediliyor. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatıldı. BSD lisansı ile kullanıma sunulan sistem, geliştirme ve iyileştirmelere yönelmiş bulunuyor. OPNsense 17.7 RC1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

OPNsense 17.7 RC1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 17, 2017 03:56 PM

Evolution 3.24.4 sürümüne güncellendi

GNOME masaüstü ortamının resmi kişisel bilgi yönetimi uygulaması olan Evolution, 3.24.4 sürümüne güncellendi. Bir hata düzeltme sürümü olan yeni sürümde, çeşitli problemler giderilmiş, çeşitli tercüme güncellemeleri de gerçekleştirilmiş bulunuyor. Eylül 2004’te GNOME 2.8 sürümü ile Evolution 2.0’dan itibaren GNOME’un resmi bir parçası olan Evolution’ın kullanıcı arabirimi ve işlevselliği Microsoft Outlook’u andırır. Evolution; GNU GPL lisansı ile lisanslanmış özgür bir yazılımdır. Evolution; e-posta, takvim, not alma, yapılacaklar listesi gibi çeşitli işleri birleştiriyor. POP ve IMAP protokolleri ile e-posta alımı ve SMTP ile e-posta iletimi sunan Evolution; SSL, TLS ve STARTTLS ile şifreli ve güvenli bir ağ bağlantısı sağlar. E-posta filtrelerine ve GPG ve S/MIME ile e-posta şifreleme özelliğine sahip olan Evolution; SpamAssassin ve Bogofilter ile otomatik spam filtreleme imkanı da sunuyor. Yerel adres defterleri, LDAP ve Google adres defterleri ile iletişim yönetimi sağlayan Evolution’a ait adres defterleri LibreOffice’te bir veri kaynağı olarak kullanılabilir. Evolution ayrıca bir RSS okuyucusu eklentisine sahiptir. Evolution 3.24.3 hakkında daha geniş bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Evolution 3.24.4 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 17, 2017 03:42 PM

Python 3.6.2 duyuruldu

GNU/Linux başta olmak üzere; Mac Os, Windows, Amiga, Symbian gibi hemen hemen her türlü platformda çalışabilen Python dilinin yeni sürümü, 3.6.2 duyuruldu. Python 3.6 serisinin ikinci bakım sürümü olduğu belirtilen sürüm, 3.6 için hata düzeltmelerini ve belge güncellemelerini içeriyor. Python 3.6.2 üzerinde yapılan değişiklikler hakkında ayrıntılı bilgi değişiklikler sayfasında bulunabilir. Geliştirilmeye 1990 yılında Guido van Rossum tarafından Amsterdam’da başlanan ve adını Guido Van Rossum’un çok sevdiği, Monty Python adlı altı kişilik bir İngiliz komedi grubunun Monty Python’s Flying Circus adlı gösterisinden alan Python; dilin öğrenilmesini ve akılda kalmasını kolaylaştıran girintilere dayalı basit sözdizimine sahiptir. Bu da ona söz diziminin ayrıntıları ile vakit geçirmeden programlamaya yönelme imkanı bulunabilen bir dil olma özelliği kazandırmaktadır. Günümüzde Python Yazılım Vakfı çevresinde toplanan gönüllülerin çabalarıyla sürdürülen Python’ın 1.0 sürümü Ocak 1994′te duyurulmuştur. Python 3.6.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da neler yeni sayfasını inceleyebilirsiniz.

Python 3.6.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 17, 2017 03:35 PM

SolydXK 9 duyuruldu

Beta sürümü 26 Haziran 2017‘de duyurulanSolydXK’nın 9 final sürümü, SolydXK projesi tarafından duyuruldu. Yeniden etkinleştirilebilse de yeni bir tabanla gelen sistemden Backports depoları kaldırılmış bulunuyor. Açık ve koyu olarak sunulan yeni bir temayla gelen sistem, şifreleme özelliklerine de sahip bir arayüzle sunuluyor. Updatemanager yerine Debian deposundan uygulamaları sistem arayüzü sağlıyor. Kullanıcı yöneticisi, Gnome-system-tools ile değiştirilmiş bulunuyor. SolydXK 9 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

SolydXK 9 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 17, 2017 09:27 AM

MySQL’in 5.7.19 sürümü duyuruldu

Çoklu iş parçacıklı (multi-thread), çok kullanıcılı (multi-user), hızlı, sağlam ve açık kaynak veritabanı yönetim sistemi olan MySQL’in 5.7 serisi sürümlerinin  onbirinci resmi sürümü 5.7.19 duyuruldu. Çeşitli hataları giderilen, güvenlik düzeltmeleri gerçekleştirilen ve mekansal veri desteğiyle gelen 5.7.19 için gelen hata raporları ve geribildirimler için teşekkür edildiği ifade ediliyor.  Yeni sürüm hakkında fikir edinmek için MySQL 5.7 neler yeni sayfasının, MySQL kurulumu hakkında bilgi edinmek için MySQL kurulum belgelerinin incelenmesi tavsiye ediliyor. MySQL 5.7.19 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

MySQL 5.7.19 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 17, 2017 09:08 AM

July 16, 2017

getGNU GNU/Linux

SparkyLinux 5.0 “Nibiru” duyuruldu

SparkyLinux’un “Nibiru” kod adlı 5.0 yuvarlanan sürümü duyuruldu. 4.11.6 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem; hafif masaüstü ortamları LXQt, MATE ve Xfce ile kullanıma sunuluyor. 14 Temmuz 2017 tarihi itibariyle Debian testing depolarıyla senkronize edilen sistem, LXQt versiyonu için yeni bir tema ve Calamares 3.1.1 sistem yükleyici içeriyor. 4.12.x Linux çekirdeğinin de depolarda hazır olduğu belirtilirken, Icedove yerine Thunderbird e-posta istemcisi kullanıldığı belirtiliyor. İki farklı yeni canlı sistem önyükleme seçeneği eklenen sistem; LXQt, MATE ve Xfce versiyonları dışında codecsiz olarak gelen minimal versiyonunu kullanıma sunuyor. SparkyLinux 5.0 “Nibiru” hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

SparkyLinux 5.0 “Nibiru” edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 16, 2017 08:32 PM

Mageia 6 duyuruldu

Sürüm adayı 25 Mayıs 2017‘de duyurulan Mageia 6’nın final sürümü, Rémi Verschelde tarafından duyuruldu. 2010 yılında Mandriva Linux’tan çatallanan GNU/Linux dağıtımı Mageia’nın 6 nın final sürümünü duyurmaktan çok mutlu olduklarını söyleyen Verschelde; sürümün, pek çok yenilik ve heyecan verici özellikle ve yeni bir yükleme ortamı yelpazesi, herhangi bir Mageia sürümünden beklenen kullanışlılık ve kararlılıkla birlikte geldiğini belirtti. Verschelde; Mageia 6’nın gelişi biraz gecikmiş olsa da Mageia 5’e uzun bir destek sağlayan paketleyiciler ile QA ekibine teşekkür ettiklerini ifade etti. KDE SC 4 masaüstü ortamı yerine KDE Plasma 5.8 ile kullanıma sunulan sürüm, KDE Applications 16.12 ve KDE Frameworks 5.32 içeriyor. Sürüm ayrıca GNOME 3.24, XFCE 4.12, MATE 1.18.0, Cinnamon 3.2, LXQt 0.11.0 ve LXDE masaüstü ortamlarıyla geliyor. Yeni paket yöneticisi DNF, urpmi’ye bir alternatif olarak geliyor. Mageia araçları, özellikle de Mageia Kontrol Merkezi için yeni bir simge teması içeren sürüm, varsayılan önyükleyici olarak GRUB2 içeriyor. Mageia 6 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Mageia 6 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 16, 2017 08:00 PM

APT 1.4.7 duyuruldu

Debian GNU/Linux ve Debian tabanlı GNU/Linux dağıtımlarının paket yönetim sistemi olan APT’nin 1.4.7 sürümü, Julian Andres Klode tarafından duyuruldu. Sürümün çeşitli yenilikler ve hata düzeltmeleriyle geldiğini bildiren Klode; yeni sürüm hakkında daha geniş bilgi edinmek için debian.org sayfasının ziyaret edilebileceğini söyledi. Debian GNU/Linux ve Debian tabanlı GNU/Linux dağıtımlarının paket yönetim sistemi olan APT ile yazılım kurma ya da kaldırma, sistemi güncelleme, çekirdeği derleme gibi işlemleri uçbirim üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Önemli bir bölümü C++ programlama dili ile yazılan APT’nin bir kısmını libapt kütüphanesi oluşturur. Genellikle apt-get ve apt-cache olarak kullanılan APT ile tüm Debian GNU/Linux temelli dağıtımlarda program indirme, kurma, güncelleme ve kaldırma işlemleri ile sistem genelinde yükseltme işlemleri mümkündür. APT 1.4.7 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

APT’nin diğer paket yönetim araçlarına göre çok sayıda üstünlüğü vardır. Sözgelimi, temel internet bağlantılarının (SSH) kolay kullanımı ve sistem yönetim betiklerinin kullanılabilmesi bunlardan bazılarıdır. Yerel paket içeriklerini depolardaki en son paketlerle güncellemek için şu komut kullanılır:

sudo apt-get update

Sistemi yükseltmek için öncelikle yukarıda açıklandığı gibi paket içeriğini güncellemek sonra da şu kodu döndürmek gereklidir:

sudo apt-get upgrade

apt-get komutunun paket yükleme ve kaldırma gibi işlevlerini /var/log/dpkg.log kayıt dosyasından görebilirsiniz.

APT hakkında daha fazla bilgi edinmek için uçbirime şu komutu yazın:

apt-get help

APT 1.4.7 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 16, 2017 08:48 AM

ImageMagick 7.0.6-1 sürümüne güncellendi

Resim oluşturmak, düzenlemek veya bitmap resimleri dönüştürmek için kullanılan bir yazılım seti olan ImageMagick 7.0.6-1 sürümüne güncellendi. DPX, EXR, GIF, JPEG, JPEG-2000, PDF, PhotoCD, PNG, WebP, Postscript, SVG ve TIFF dahil 200’ün üzerinde resim biçiminde okuma, dönüştürme ve yazma becerisine sahip olan yazılım; resimleri dönüştürmek, döndürmek, ters çevirmek, ölçeklendirmek, eğmek veya boyutlandırmak; resim renklerini düzenlemek; çeşitli özel efektler uygulamak; metin, çizgi, çokgen, çember ve eğriler eklemek için kullanılabilir. Son derece işlevsel özellikler barındıran yazılım, özgür bir yazılım olarak Apache 2.0 lisansı altında dağıtılıyor. Bir grup GIF animasyon dizisi oluşturma olanağı sağlayan yazılımda, tüm değişiklikler kabuk komutlarıyla yapılabildiği gibi, X11 grafik arayüzle de gerçekleştirilebilir. ImageMagick 7.0.6-1 hakkında bilgi edinmek için sürüm sayfası incelenebilir.

ImageMagick 7.0.6-1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 16, 2017 08:40 AM

Kernel 4.13-rc1 duyuruldu


Linux çekirdeği resmi sitesi: https://www.kernel.org
Geliştirme & kararsız çekirdek:
Resim4.13-rc1 2017-07-15
Linus Torvalds’ın duyurusu.

by filozof at July 16, 2017 08:32 AM

July 15, 2017

getGNU Yazılım

awesome pencere yöneticisinin 4.2 sürümü duyuruldu

C ve Lua programlama dilleriyle geliştirilen dinamik bir pencere yöneticisi olan awesome‘ın 4.2 sürümü duyuruldu. Çoğunlukla son 3 ayda bildirilen hataları düzelten sürümle birlikte yaklaşık 150 problemin çözüme kavuşturulduğu bildiriliyor. Tüm resmi temaların artık HiDPI ekranlarını desteklediği belirtilirken, Lua 5.1 kullanıcıları için menü barın düzeltildiği ifade ediliyor. Geliştirilmeye dwm çatallaması bir yazılım olarak başlayan, 20 Eylül 2007’de dwm posta listesinde ilan edilen awesome; geniş ölçüde özelleştirilebiliyor, kullanıcının klavye kullanarak pencereleri verimli bir şekilde yönetmesini sağlıyor. X için yeni nesil çerçeve pencere yöneticisi olan yazılım, son derece hızlı ve işlevsel bir pencere yöneticisi olup GNU GPLv2 llisansı altında lisanslanmıştır. Kuşkusuz, web tarayıcısı, posta okuyucusu ve metin düzenleyicisi gibi araçlar için günlük işlerde en çok kullanılan yazılımlardan biri olan pencere yöneticisi olarak özelleştirilebilir, yeniden düzenlenebilir, hızlı, küçük ve dinamik olan awesome; aynı zamanda, günlük görevler için çeşitli araçlar arasında büyük bir seçim yelpazesine sahiptir. awesome 4.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

awesome 4.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 15, 2017 08:27 PM

Cacti 1.1.13 duyuruldu

Network üzerinde bulunan aktif cihazlardan bellek (RAM), disk, ağ ve sistem yükü gibi bilgilerini grafiksel olarak web arayüzüyle sunan komple bir sunucu çözümü olan Cacti; 1.1.13 sürümüne güncellendi. Kod ile katkıda bulunan ve GitHub’daki sorunları bildirerek yardımcı olan herkese özel olarak teşekkür edildiği bildirilirken, sürüm hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarının incelenebileceği ifade edildi. RRDTool’un veri depolama ve grafik işlevselliğini kullanmak için tasarlanmış eksiksiz bir ağ grafik çözümü olan Cacti; ağ bulma, cihaz yönetimi otomasyonu, şablonlu grafik, kullanıcı, grup ve alan yönetimi, hesap kilitleme desteği gibi becerilere sahiptir. SNMP (Simple Network Management Protocol) protokolünü kullanarak sistem ve ağ cihazları izleme olanağı sunan Cacti; izlemek istenen cihazdan aldığı snmp sorgularının cevabına göre grafikler oluşturarak sistem ve ağ cihazlarının takip edilebilmesini (monitoring) sağlıyor. Grafik ekran olarak RRdTool kullanan yazılım, veri tabanı olarak da MySQL kullanıyor. RRDTool grafik aracı ile oluşturulan grafiklerin birkaç şekilde gösterimi mümkündür. Cacti’yi çalıştırmak için Apache, PHP, NET-SNMP ve RRDTOOL paketlerinin sisteme kurulmuş olması gerekir. 2000’lerin başında Ian Berry tarafından lise projesi olarak geliştirilen proje, binlerce şirketin ve meraklıların ağları ve veri merkezlerini izlemeleri ve yönetmeleri için kullanılıyor.

Cacti 1.1.13 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

Cacti hakkında bilgi edinmek için Özgür Karataş’ın yazdığı Cacti Türkçe El Kitabı‘nı inceleyebilirsiniz.

by filozof at July 15, 2017 06:18 PM