Truva Linux Topluluklar Gezegeni

September 21, 2017

getGNU Programlama

Qt 5.6.3 duyuruldu

Uygulamaların oluşturulmasını hızlandırmak için tasarlanmış araçlar, masaüstü ortamları, gömülü ve mobil aygıtlar için kullanıcı arabirimleri içeren yetkin bir geliştirme platformu olan Qt’nin 5.6.3 sürümü, Tuukka Turunen tarafından duyuruldu. Qt 5.6.3’ü duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Turunen; çeşitli hata düzeltmeleri içeren yeni sürümdeki hata düzeltmelerinin ayrıntıları için her bir modül için değişiklik günlüklerinin kontrol edilmesini önerdi.  Qt’yi daha esnek ve kullanımı kolay bir yazılım haline getirmeye çalıştıklarını söyleyen Turunen; kullanıcıların Qt Project mailing lists aracılığıyla e-posta gönderebileceğini ve IRC aracılığıyla kendileriyle iletişim kurabileceğini belirtti. Qt 5.6.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

KDE masaüstü ortamı ve pek çok açık kaynak kodlu ve ticari amaçlı yazılımın Qt ile geliştirilmesi Nokia’nın da ilgisine çekmiş ve 2008 yılında Trolltech’i 104 Milyon Euro karşılığında satın almıştır. Qt; özellikle KDE masaüstü ortamının bu araç takımını kullanması ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Değerli bir geliştirme ortamı olan Qt, C++ ile ilişkili olsa da Python, Ruby, PHP, Perl, Pascal, C# ve Java ile de kullanılabilmektedir. Dikkatleri ilk kez KDE masaüstü ortamının bu araç takımını kullanması ile çeken Qt’nin ilk sürümleri özgür olmayan bir lisansla dağıtılmış, GNU/Linux gibi özgür bir işletim sisteminin en popüler masaüstü ortamının özgür olmayan bir araç takımını kullanması doğallıkla hoş karşılanmamıştır. Buna tepki olarak GTK+ kullanarak GNOME masaüstü geliştirilmeye başlanmıştır. Ayrıca, Harmony denen ve Qt’ye benzeyen bir araç takımı da geliştirilmeye başlanmıştır. Trolltech, bu tepkilere karşı Qt’yi QPL denen, GPL benzeri bir lisansla yayınlamış, ancak, özgür yazılım savunucuları Trolltech’e Qt’yi GPL lisanslı olarak dağıtmasını dayatmıştır. Dördüncü sürümle birlikte Windows için de GPL lisansıyla dağıtılmaya başlanan Qt; Trolltech firmasının Nokia tarafından satın alınmasından sonra, 4.5 sürümünden itibaren LGPL lisansı altında dağıtmaya başlanmıştır. Nokia Qt platformunu cep telefonları için zengin görselliğe sahip uygulamalar geliştirilmesi amacı ile Nokia yazılım geliştirici topluluğuna tanıtır. Günümüzde Qt C++ geliştirilen herhangi bir uygulamada kullanılabileceği gibi, cep telefonu ve gömülü sistemlerde kullanılmaktadır. Qt masa üstü ve sunucu ortamlarında Unix, Linux, Mac OS ve Windows işletim sistemlerini desteklemektedir. Qt C++ ile geliştirme yapmak için Qt SDK ile gelen Qt Creator kullanılabileceği gibi, Eclipse, Visual Studio yada Mac Os X üzerinde XCode kullanılabilir. Qt 5.6.3 edinmek için;

by filozof at September 21, 2017 01:38 PM

Krita 3.3.0 RC duyuruldu

Aslında bir Calligra Suite bileşeni olan grafik düzenleme yazılımı ve dijital sanatçılara yönelik bir çizim uygulaması olan Krita’nın 3.3.0 sürümünün ilk sürüm adayı duyuruldu. Yüksek çözünürlüklü ekran kullanırken meydana gelen bazı görsel aksaklıkların giderildiği belirtilirken, sık kullanılan karıştırma modları ile favori fırça önayarlarının başlangıçta doğru şekilde yüklendiği ifade ediliyor. Krita’nın artık dolaylı olarak Direct3D kullandığı belirtiliyor. Bazı yeni özellikler içeren sürüm, şimdi diğer uygulamalarla daha uyumlu hale getirilmiş bulunuyor. Krita 3.3.0 RC hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Krita 3.3.0 RC edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 21, 2017 01:30 PM

Kali Linux 2017.2 duyuruldu

Eski adı (Ubuntu tabanlı) BackTrack Linux olan adli analiz ve penetrasyon testleri için geniş bir güvenlik araçları koleksiyonu ile gelen Debian tabanlı bir dağıtım olan Kali Linux’un 2017.2 sürümünü duyuruldu. Debian Testing tabanlı yeni sürüm, yeni güvenlik ve penetrasyon araçları ve paket güncellemeleri içeriyor. Pek çok heyecan verici güncelleme ve özellikle gelen yeni sürüm, daha iyi donanım desteği sağlamayı hedefliyor. Kali Rolling 2017.2 sürümünün yansılarda yerini aldığı bildirilirken, Kali depolarının HTTPS apt taşımacılığının yanısıra HTTPS’i destekleyecek şekilde güncellendiği ifade edildi. Sistem, en son paket güncellemeleriyle iyi bir kullanım sunmayı hedefliyor. Kullanıcıların source.list girişlerini düzenlemek suretiyle sistemlerini yeni sürüme yükseltebilecekleri söyleniyor. Kali Linux 2017.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Kali Linux 2017.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 21, 2017 12:49 PM

Endian Firewall 3.2.4 duyuruldu

CentOS tabanlı oldukça gelişmiş ve yetenekli bir güvenlik duvarı dağıtımı olan Endian‘ın 3.2 serisinin ilk kararlı sürümü 3.2.4, güvenlik duvarları ve yönlendiriciler için duyuruldu. Güncelleştirilmiş sürücüler ile genişletilmiş donanım desteği ve çeşitli geliştirmeler dışında bir dizi güvenlik güncelleştirmesiyle gelen yeni sürüm, HTTP/FTP anti-virüs, içerik filtreleme, POP3/SMTP anti-virüs, anti-phishing ile anti-spam araçları, SSL/TLS VPN, IDS ve diğer özellikler gibi araçları içeriyor. Sistem; Squid 3.5.25, Dnsmasq 2.76, OpenVPN 2.4.3 gibi güncel yazılımlar içeriyor. 3G modem desteği de sunan Endian Firewall 3.2.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Endian Firewall 3.2.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 21, 2017 12:42 PM

Samba 4.7.0 duyuruldu

İnternet protokolü üzerinden dosya ve yazıcı paylaşımı için Microsoft tarafından geliştirilmiş olan SMB/CIFS protokollerini kullanan GPLv3 lisanslı sunucu yazılımı Samba’nın 4.7.0 sürümü duyuruldu. Samba 4.7 serisinin ilk kararlı sürümü olan sürümün çeşitli hata düzeltmeleri içerdiği bildiriliyor. Unix ve GNU/Linux sistemler ile Windows arasında dosya ve yazıcı paylaşımını olanaklı kılan Samba; 1992 yılından bu yana DOS, Windows, OS/2, GNU/Linux gibi çeşitli platformları destekliyor. Samba 4.7.0 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Samba 4.7.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 21, 2017 12:28 PM

CMake 3.9.3 duyuruldu

Çapraz platform, açık kaynak kodlu, derleyiciden bağımsız bir biçimde yazılım oluşturma sürecini yöneten bir yazılım olan CMake’in 3.9.3 sürümü, Robert Maynard tarafından duyuruldu. CMake 3.9.3’ü duyurmaktan gurur duyduğunu söyleyen Maynard; destek sunan herkese teşekkür ettiklerini ifade etti. Birden çok kütüphaneye dayanan uygulamaları ve dizin hiyerarşilerini destekleyen CMake; make, Apple Xcode ve Microsoft Visual Studio yerleşik yapı ortamlarıyla birlikte kullanılabiliyor. CMake’in kendi sisteminde yalnızca C++ derleyicisi gerektiren minimum bağımlılıkları vardır. CMake’in bir diğer güzel özelliği, bir grafik editörle kullanılmak üzere tasarlanmış bir önbellek dosyası oluşturmasıdır. Çapraz platform ortamına duyulan ihtiyaç nedeniyle, 1999’da geliştirilmeye başlanan CMake; United States National Library of Medicine tarafından finanse edilmektedir. İlk olarak 2000 yılında uygulanmaya giren CMake; 2001’de daha da gelişti. CMake 3.9.3 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

CMake 3.9.3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 21, 2017 12:24 PM

September 20, 2017

getGNU GNU/Linux

Slackware Live Edition 1.1.9 duyuruldu

Eric Hameleers tarafından çıkarılan Slackware Live Edition’ın 1.1.9 sürümü duyuruldu. Liveslak 1.1.9’a dayalı olarak gelen yeni sürüm, Plasma5, MATE , Cinnamon ve XFCE masaüstü ortamlarını içeren bir versiyonlarla kullanıma sunuluyor. Hameleers; halihazırda bir Slackware Live USB stick kullanan kullanıcıların, istemiyorlarsa yeni bir formata ihtiyaçları olmadığını, “iso2usb.sh” komut dosyasına “-r” parametresini uygulamalarının yeterli olacağını söyledi. Hameleers; 4.9.50 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin, gcc 7.2.0, glibc 2.26 ve X.Org 1.19.3 ile birlikte geldiğini ifade etti. Slackware Live Edition 1.1.9 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Slackware Live Edition 1.1.9 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 20, 2017 08:38 PM

Samba 4.6.8 duyuruldu

İnternet protokolü üzerinden dosya ve yazıcı paylaşımı için Microsoft tarafından geliştirilmiş olan SMB/CIFS protokollerini kullanan GPLv3 lisanslı sunucu yazılımı Samba’nın 4.6.8 sürümü duyuruldu. Samba 4.6 serisinin en son kararlı sürümü olan sürümün çeşitli hata düzeltmeleri içerdiği bildiriliyor. Unix ve GNU/Linux sistemler ile Windows arasında dosya ve yazıcı paylaşımını olanaklı kılan Samba; 1992 yılından bu yana DOS, Windows, OS/2, GNU/Linux gibi çeşitli platformları destekliyor. Samba 4.6.8 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Samba 4.6.8 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 20, 2017 03:09 PM

Apache Tomcat 8.5.21 duyuruldu

Genellikle Tomcat olarak anılan, Apache Software Foundation (ASF) tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir web sunucusu olan Apache Tomcat‘in 8.5.21 sürümü duyuruldu. Java Servlet de dahil olmak üzere, JavaServer Pages (JSP), Java EL ve WebSocket gibi birçok Java EE özelliklerini uyguladığı hatırlatılan Apache Tomcat; katışıksız bir Java HTTP web sunucusu ortamı sağlıyor. Bir açık kaynak geliştirici topluluğu tarafından Apache 2.0 lisansı altında geliştirilip muhafaza edilen Apache Tomcat; yüksek kullanılabilirlik özelliğine sahiptir. Apache Tomcat 8.5.21 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını ya da bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Apache Tomcat 8.5.21 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 20, 2017 03:04 PM

WordPress 4.8.2 duyuruldu

Açık kaynak kodlu ve GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslı ve dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden (CMS) biri olan WordPress’in bir bakım ve güvenlik güncellemesi olan 4.8.2 sürümü, Aaron D. Campbell tarafından duyuruldu.Kullanıcıların bir an önce yeni sürüme terfi etmelerinin çok önemli olduğu vurgulandı. Çeşitli düzeltmeler içeren yeni sürüme katkıda bulunan herkese teşekkür edildiği ifade ediliyor. WordPress 4.8.2 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

WordPress 4.8.2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 20, 2017 02:28 PM

September 19, 2017

getGNU Yazılım

VirtualBox 5.2 Beta 3 duyuruldu

Oracle VirtualBox’ın çeşitli kararlılık iyileştirmeleri içeren ve kimi problemleri giderilen 5.2 sürümünün üçüncü betası duyuruldu. Oracle’ın Oracle VM VirtualBox 5.2 Beta 3’ü duyurmaktan gurur duyduğu belirtilirken, sürümün, çeşitli geliştirmeler dışında, regresyon düzeltmelerini içerdiği ifade ediliyor. GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) 2 şartları altında kullanıma sunulan açık kaynak kodlu bir yazılım olan VirtualBox’ın özgür ve profesyonel bir çözüm olduğu belirtiliyor. Bir sanallaştırma yazılımı olan VirtualBox, Sun’ın Ocak 2010′da Oracle tarafından satın alınmasıyla Oracle VM VirtualBox adını almış bulunuyor. Bilindiği gibi; sanal makine yazılımları, donanımın, çalışan işletim sistemiyle paylaştırılmasını sağlarlar. Başka deyişle, bir işletim sistemi üzerinde diğer birini kurup kullanabilmenizi mümkün kılarlar. VirtualBox; başta GNU/Linux, Windows ve Mac OS X olmak üzere pek çok sisteme destek veriyor. Deneyimsiz kullanıcıların da fazla zorlanmadan kullanabildikleri VirtualBox, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılım. VirtualBox 5.2 Beta 3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için bu sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

VirtualBox 5.2 Beta 3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 19, 2017 03:31 PM

Clonezilla live 2.5.3-1 duyuruldu

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın Live versiyonunun yeni test sürümü 2.5.3-1, Steven Shiau tarafından duyuruldu. Debian Sid depolarıyla 19 Eylül 2017 tarihi itibariyle senkronize edilen sistemin temel GNU/Linux işletim sistemi güncellenmiş bulunuyor. 4.12.12-2 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemde, resim deposu olarak UUID ve LABEL kullanılarak destekleniyor. Partclone’ın 0.3.6 sürümüne güncellendiğini söyleyen Shiau; ocs_litesrv_mode önyükleme parametresinin kaldırıldığını ifade etti. Clonezilla live 2.5.3-1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Clonezilla live 2.5.3-1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 19, 2017 03:04 PM

GnuPG 2.2.1 duyuruldu

GPL lisanslı bir özgür yazılım olan GnuPG‘nin (ya da GPG) 2.2.1 sürümü, Werner Koch tarafından duyuruldu. GnuPG ekibinin yeni sürüm 2.2.1’i duyurmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen Koch; yeni sürümün kimi yeni özellikler ve hata düzeltmeleriyle geldiğini ifade etti. Yazılımın üç farklı versiyonunun (modern, kararlı, klasik) etkin olarak kullanıldığını hatırlatan Koch; çok yönlü bir anahtar yönetimi sistemine sahip olan yazılımın diğer uygulamalarla kolay entegrasyon özellikleriyle bir komut satırı aracı içerdiğini belirtti. Zengin bir kütüphane ile sunulan yazılımın 2. sürümünden bu yana, S/MIME ve Secure Shell için destek sağladığı belirtiliyor. Başlangıçta Werner Koch tarafından geliştirilen GPG, neredeyse tüm GNU/Linux dağıtımlarına; FreeBSD, OpenBSD, NetBSD gibi özgür işletim sistemlerine sıklıkla dahil edilir. GPG ayrıca Mac OS X ve Microsoft Windows gibi platformlar için de derlenebilir. Mac OS X için, MacPGP denen özgür bir GPG portu bulunmaktadır. MacPGP, OS X kullanıcı arayüzüne ve yerel sınıf tanımlarına uyarlanmıştır. Bir melez şifreleme yazılımı olan GnuPG, yalnızca bir kez kullanılan bir oturum anahtarı şifrelemeyi alıcının genel anahtarını kullanarak yapar. GnuPG 2.2.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GnuPG 2.2.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 19, 2017 02:54 PM

September 18, 2017

getGNU GNU/Linux

Linux Mint 18.3’ün Kod Adı: “Sylvia”

Linux Mint proje lideri ve yaratıcısı Clement Lefebvre; Aralık 2017’de çıkarılması planlanan Linux Mint 18.3’ün kod adının “Sylvia” olarak belirlendiğini, bunu duyurmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Kullanıcıların geliştirme ekibinden talep ettikleri sistem geri yükleme programına olumlu yaklaşıldığını belirten Lefebvre; ayrıca sistemin Tony George tarafından geliştirilen özgür bir uygulama olan Timeshift ile önceden yüklenmiş olarak çıkarılmasının uygun bulunduğunu söyledi. Lefebvre; Timeshift’in sistem anlık görüntüleri oluşturmaya ve geri yüklemeye odaklanan mükemmel bir araç olduğunu belirtti. MintReport ve System Reports gibi yardımcı yazılımların da “Sylvia” ile kullanıma sunulacağını söyleyen Lefebvre; Linux Mint 18.3’ün Cinnamon 3.6 masaüstü ortamı ile çıkarılmasının palnlandığını belirtti. Lefebvre; Timeshift aracı daha iyi HiDPI desteği sağlarken, HiDPI’in varsayılan olarak etkinleştirileceğini söyledi.

Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için Clement Lefebvre’in blog yazısını inceleyebilirsiniz.

by filozof at September 18, 2017 09:06 PM

GStreamer 1.12.3 duyuruldu

Gerçek zamanlı medya yayını yapan uygulamalar ve medya oynatıcıları altında çalışan bir uygulama olarak kullanılan GStreamer‘in 1.12.3 kararlı sürümü duyuruldu. GStreamer ekibinin 1.12.3 kararlı sürümü duyurmaktan memnuniyet duyduğu belirtilirken, bunun 1.12.x serisinin üçüncü hata düzeltme sürümü olduğu ifade edildi. Android, iOS, Mac OS X ve Windows için ikili dosyaların kısa bir süre içinde kullanıma sunulacağı belirtildi. LGPL altında yayınlanan GStreamer’in GObject yazı sistemine dayanılarak C programlama dilinde yazılan ve sözgelimi bir film oynatıcısı için grafik arayüz dışında ihtiyaç duyulan her türlü yeteneği sağlayabilen özgür bir multimedya framework çalışması olduğu belirtildi. GNU/Linux, Solaris, Mac OS X, Microsoft Windows gibi pek çok farklı platformda çalışabilecek şekilde tasarlanan yazılım;  Nokia 770 gibi gömülü sistem içeren aygıtlarda da kullanılmaktadır. GStreamer 1.12.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

GStreamer 1.12.3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 18, 2017 07:37 PM

PulseAudio 11.1 duyuruldu

Pek çok özelliğe sahip, ağa bağlı bir ses sunucusu olan PulseAudio’nun 11.1 sürümü, Tanu Kaskinen tarafından duyuruldu. Bunun 11.0 sürümünde yaşanan bazı problemler yüzünden çıkarılan bir hata düzeltme sürümü olduğunu söyleyen Kaskinen; bluetooth adaptöründe meydana gelen bir hatanın giderldiğini ifade etti. PulseAudio; GNU/Linux, Solaris, FreeBSD, NetBSD, Mac OSX ve Windows’a destek vermektedir. Yeni AirPlay donanım desteği ile gelen yeni sürüm, GNU Hurd desteği de veriyor. Dahili ses kartları üzerinden USB ve Bluetooth cihazları tercih edilebiliyor. PulseAudio 11.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

PulseAudio 11.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 18, 2017 07:32 PM

Tor 0.3.1.7 duyuruldu

İnternet üzerinde kişisel bilgileri gizleyebilme ve anonim olma olanağı sağlayan ünlü güvenlik aracı Tor‘un 0.3.1.7 sürümünün sürüm adayı duyuruldu. Tor ile internette tamamen belirsiz olabilmek ve yapılacak tüm işlemlerin bu belirsizlik içinde güvenli bir şekilde yapılabilmesi mümkündür. Tor, birbirine bağlı birden çok ve rastgele iletişim sürdüren perde sunucudan oluşur. Kullanıcı bir siteye istekte bulunduğunda, o isteği siteye ulaşana kadar birçok Tor sunucusu üzerinden şifrelenmiş bir şekilde karşı tarafa geçer ve son ulaşan makinenin ip adresi alınır, fakat bu makine de sadece kendinden önceki makineden haberdardır. Tam bir güvenlik için Tor sürümü ile birlikte, Tor Firefox Browser yazılımı da kurulur ve gezintiler bu browser üzerinden yapılır. Tor 0.3.1.7 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Kuşkusuz, bu trafiğin şöyle bir dezavantajı da vardır. Birçok sitenin açılması çok uzun sürebilmektedir. Ancak, kullanıcı .onion uzantılı web sitesini yayınlayarak bu sayede Tor Browser üzerinden yayınladığı siteye girişin hızlı olmasını sağlayabilir. Ayrıca bu siteye normal browserlar ile erişilemeyecektir, siteye yalnızca Tor Browser kullananlar ulaşabileceklerdir. Yani mükemmel bir şekilde gizlenmiş bir web sayfasıdır söz konusu olan. Tor 0.3.1.7 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 18, 2017 04:40 PM

ImageMagick 7.0.7-3 sürümüne güncellendi

Resim oluşturmak, düzenlemek veya bitmap resimleri dönüştürmek için kullanılan bir yazılım seti olan ImageMagick 7.0.7-3 sürümüne güncellendi. DPX, EXR, GIF, JPEG, JPEG-2000, PDF, PhotoCD, PNG, WebP, Postscript, SVG ve TIFF dahil 200’ün üzerinde resim biçiminde okuma, dönüştürme ve yazma becerisine sahip olan yazılım; resimleri dönüştürmek, döndürmek, ters çevirmek, ölçeklendirmek, eğmek veya boyutlandırmak; resim renklerini düzenlemek; çeşitli özel efektler uygulamak; metin, çizgi, çokgen, çember ve eğriler eklemek için kullanılabilir. Son derece işlevsel özellikler barındıran yazılım, özgür bir yazılım olarak Apache 2.0 lisansı altında dağıtılıyor. Bir grup GIF animasyon dizisi oluşturma olanağı sağlayan yazılımda, tüm değişiklikler kabuk komutlarıyla yapılabildiği gibi, X11 grafik arayüzle de gerçekleştirilebilir. ImageMagick 7.0.7-3 hakkında bilgi edinmek için sürüm sayfası incelenebilir.

ImageMagick 7.0.7-3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 18, 2017 04:03 PM

Zentyal 5.0.1 installer duyuruldu

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için kolay ve verimli bilgisayar ağ yönetimi sağlayan bir birleşik ağ sunucusu, bir ağ geçidi, bir altyapı yöneticisi, bir ofis sunucusu, birleşik bir iletişim sunucusu ya da bunların bir kombinasyonu olarak hareket edebilen Ubuntu tabanlı bir dağıtım olan Zentyal Server‘in 5.0.1 installer sürümü duyuruldu. Zentyal geliştirme ekibinin Zentyal 5.0.1 installer’i duyurmaktan gurur duyduğu söylenirken; Ubuntu 16.04.3 LTS’ye dayalı olarak yapılandırılan sürümün, entegre edilen yüm yazılımların en yeni sürümleriyle birlikte geldiği belirtildi. Samba 4.6.7 ile bütünleştirilen sistemin modern ağ arayüzlerini desteklemek üzere yükleyicisinin güncellendiği ve en son SOGo sürümünün entegrasyonunu (3.2.10) içerdiği belirtildi. Zentyal 5.0.1 installer hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Zentyal 5.0.1 installer edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 18, 2017 03:55 PM

ArchLabs 2017.09 duyuruldu

Openbox pencere yöneticisiyle kullanıma sunulan Arch Linux tabanlı dağıtım ArchLabs‘ın 2017.09 sürümü duyuruldu. 64-bit’lik bir live DVD olarak gelen sistem, Calamares grafiksel sistem yükleyicisi kullanılarak yükleniyor. Birkaç yeni değişiklikle gelen yeni sürümde, sisteme; resim ve video uygulamaları, web tarayıcılar, düzenleyiciler, ofis uygulamaları ve daha pek çok şeyi içeren 60 kadar farklı uygulama ve yardımcı programın yüklenebileceği belirtiliyor. Varsayılan panel de Tint2 ya da Polybar olarak seçilebiliyor. ArchLabs 2017.09 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

ArchLabs 2017.09 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 18, 2017 01:35 PM

Mesa 17.2.1 duyuruldu

Mesa‘nın 17.2.1 final sürümü, Emil Velikov tarafından duyuruldu. RADV sürücüsüne birkaç düzine yama yapıldığı belirten Velikov; i965, radeonsi, nvc0 ve freedreno için ise birkaç küçük düzeltmenin geçerli olduğunu söyledi. Velikov; tüm kullanıcıların yazılımlarını kararlılık ve güvenilirlik vaat eden yeni kararlı sürüme terfi ettirmelerinin uygun olacağını ifade etti. Mesa 17.2.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Mesa 17.2.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 18, 2017 01:18 PM

LibreOffice 5.4.2 RC1 çıktı

LibreOffice’in yeni seri 5.4.2’den ilk sürüm adayı The Document Foundation (TDF) tarafından sürüm takvimine uygun biçimde çıkarılarak kullanıma sunuldu. The Document Foundation (TDF), henüz resmi duyuruyu yapmadı ama paketler test edilmek üzere yansılardaki yerini aldı. Bunun, yalnızca test etmek amacıyla kullanıma sunulan bir sürüm olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılıyor. LibreOffice 5.4.2 RC1’i var olan LibreOffice kurulumuna paralel kurabilirsiniz. Farklı dağıtımlar için ayrıntılı kurulum yönergelerini incelemeniz önerilir. Sürüme ilişkin hataları Bugzilla üzerinden bildirebilirsiniz. LibreOffice 5.4.2 RC1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için yayımlandıktan sonra sürüm notlarını inceleyebileceksiniz.

LibreOffice 5.4.2 RC1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz. Resmi duyuru yapılana kadar:

Resmi duyuru yapıldıktan sonra:

by filozof at September 18, 2017 12:57 PM

September 17, 2017

getGNU GNU/Linux

Tails 3.2~rc1 duyuruldu

İrlanda kökenli, Debian GNU/Linux tabanlı ve internet taraması sırasında güçlü kişisel gizlilik ve anonimlik özellikleri içeren bir live DVD/USB dağıtımı olan Tails‘in 3.2 sürümünün ilk sürüm adayı duyuruldu. Tails Installer 4.4.19 ile gelen sistem, 4.12.12 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış bulunuyor. Bluetooth desteği artık tamamen devre dışı bırakıldığı sistem, NVIDIA Maxwell serisi ekran kartları için daha iyi destek sunuyor ve donanım desteğinin geliştirildiği söyleniyor. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, kullanıcıların elde ettikleri izlenimleri bildirmeleri rica edildi. Tails 3.2~rc1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Tails 3.2~rc1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 17, 2017 08:03 AM

FreeType 2.8.1 duyuruldu

Metinleri bitmap‘lere dönüştürmek için kullanılan popüler bir yazılım geliştirme kitaplığı olan FreeType‘in 2.8.1 sürümü duyuruldu. Önemli bir değişiklik içeren sürüm, bir bakım sürümü olarak sunuluyor. Filtreleme tekniklerine başvurmadan yüksek kaliteli LCD ile optimize edilmiş çıktılar sunan yazılımda, önemli bir değişiklik olarak varsayılan biçimde ClearType çözünürlüğün üç katına çıkarıldığı belirtiliyor. BSD benzeri bir lisans ve GPL altında iki lisansla kullanıma sunulan FreeType; fontları gömme ve alt kısıtlama bilgilerine erişebilme özelliğini 2.3.8 sürümüyle elde etmiştir. FreeType 2.8.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için projenin haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

FreeType 2.8.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 17, 2017 07:50 AM

FreeBSD 10.4-RC1 duyuruldu

BETA4 sürümü 9 Eylül 2017‘de duyurulan serverlerin, masaüstü bilgisayarların ve gömülü aygıtların gözde işletim sistemi FreeBSD’nin 10.4 sürümünün ilk sürüm adayı, sürüm takvimine uygun biçimde, Marius Strobl tarafından duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlatan Strobl; test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmelerini rica etti. 3 Ekim 2017’de duyurulması planlanan final sürüme kadar, birkaç test sürümü daha çıkarılması düşünülüyor. FreeBSD 10.4-RC1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve kalıpların MD5/SHA256 checksums değerlerine ulaşabilmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

FreeBSD 10.4-RC1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 17, 2017 07:28 AM

Kernel 4.14-rc1 duyuruldu


Linux çekirdeği resmi sitesi: https://www.kernel.org
Geliştirme & kararsız çekirdek:
Resim4.14-rc1 2017-09-16
Linus Torvalds’ın duyurusu.

by filozof at September 17, 2017 07:14 AM

September 16, 2017

getGNU GNU/Linux

Manjaro 17.0.5 duyuruldu

Manjaro’nun yeni 17.0.5 sürümü, Bernhard Landauer tarafından duyuruldu.Bunun küçük bir hata düzeltme sürümü olduğunu söyleyen Landauer; Pamac’ın yepyeni bir sürümü eklenen sistemin, yerel ayarlar ve grafik kurulum programı Calamares’in BTRFS kullanımının iyileştirildiğini ifade etti. Xfce 4.12, KDE Plasma 5.10, GNOME masaüstü ortamlarıyla kullanıma sunulan sistem; KDE-Apps 17.08, Xorg-Stack 1.19, gcc 7.2 gibi güncel paketlerle geliyor. Sistem, 4.9.49 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış bulunuyor. Manjaro 17.0.5 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Manjaro 17.0.5 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 16, 2017 10:00 PM

Bugün Yazılım Özgürlüğü Günü!

Bugün Yazılım Özgürlüğü Günü. Bu yıl, Yazılım Özgürlüğü Günü (Software Freedom Day), tüm dünyada özgür yazılıma dikkat çekmek ve bu bilinci arttırmak için, bugün, ondördüncü defa kutlanıyor. Özgür yazılım ve erdemleri hakkında farkındalığı artırmak ve kullanımını teşvik etmek amacıyla bir halk eğitim çalışması olan Yazılım Özgürlüğü Günü için tüm dünyada yapılan etkinlikler, Dijital Özgürlük Vakfı (Digital Freedom Foundation) tarafından düzenleniyor. Özgür Yazılım Vakfı (FSF), neredeyse 100 ülkede binlerce ekibin katılımıyla etkinlikler düzenliyor. Çevrenizde düzenlenen etkinlikleri bulabileceğiniz bir harita burada bulunuyor. Herhangi bir özgür yazılım için bir hata raporu ya da özellik isteği gönderebilirsiniz. Geliştiriciler tarafından incelenmek üzere pek çok GNU projesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Sözgelimi, LibreJS ya da GIMP resim editörü için bu, oldukça kolaydır.

Email Self-Defense sitesi, özgür yazılım kullanıcıları için bir rehber ve özgür yazılım kullanarak e-posta şifreleme konusunda bilgilendirme merkezidir.

by filozof at September 16, 2017 04:15 PM

NuTyX 9.0.95 çıktı

Bir Fransız GNU/Linux dağıtımı olan ve “cards” adlı özel bir paket yöneticisi ile kullanıma sunulan ve Linux From Scratch‘ten türetilen NuTyX‘in çeşitli güncelleştirmeler içeren 9.0.95 sürümü çıktı. Henüz resmi duyurusu yapılmamış olan sürümün kalıpları yansılarda yerini almış bulunuyor. Resmi duyurusu yapılmamış olduğu için, UEFI desteğiyle gelen sistemin hangi özellikleri taşıdığı konusunda bir fikir edinilebilmiş değil. Ancak, bir önceki sürüm olan 9.0.94‘ün güncel bir çekirdek ve güncel paketlerle geldiği hatırlanırsa, yeni sürümün de benzer bir performansa sahip olacağı düşünülebilir.

NuTyX 9.0.95 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 16, 2017 07:04 AM

September 15, 2017

getGNU GNU/Linux

Wine 2.17 duyuruldu

Wine’in yeni geliştirme sürümü 2.17, Alexandre Julliard tarafından duyuruldu. Çeşitli hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürümde, gri tonlamalı PNG görüntüleri için daha iyi destek sağlandığını söyleyen Julliard; sanal bellek uyumluluğu iyileştirmeleri sağlandığını ifade etti. Çeşitli hata düzeltmeleriyle gelen sürüm, bazı performans iyileştirmeleri ile geliyor. Bu arada, Can Taşan dostumuzun belirttiğine göre “Wine artık tam Türkçe desteği içeriyor ve Türk lirasının simgesi de yazılıma eklenmiş bulunuyor.Half-Life 2′den Counter-Strike ve WoW’a pek çok ilgi çekici oyunun GNU/Linux sistemde oynanabilmesini olanaklı kılan Wine’ın yeni geliştirme sürümü 2.17 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Wine 2.17 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 15, 2017 07:26 PM

September 14, 2017

getGNU Yazılım

VirtualBox 5.1.28 duyuruldu

Oracle VirtualBox’ın çeşitli kararlılık iyileştirmeleri içeren ve kimi problemleri giderilen 5.1.28 sürümü duyuruldu. GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) 2 şartları altında kullanıma sunulan açık kaynak kodlu bir yazılım olan VirtualBox’ın özgür ve profesyonel bir çözüm olduğu belirtiliyor. Bir sanallaştırma yazılımı olan VirtualBox, Sun’ın Ocak 2010′da Oracle tarafından satın alınmasıyla Oracle VM VirtualBox adını almış bulunuyor. Bilindiği gibi; sanal makine yazılımları, donanımın, çalışan işletim sistemiyle paylaştırılmasını sağlarlar. Başka deyişle, bir işletim sistemi üzerinde diğer birini kurup kullanabilmenizi mümkün kılarlar. VirtualBox; başta GNU/Linux, Windows ve Mac OS X olmak üzere pek çok sisteme destek veriyor. Deneyimsiz kullanıcıların da fazla zorlanmadan kullanabildikleri VirtualBox, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılım. VirtualBox 5.1.28 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için bu değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

VirtualBox 5.1.28 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 14, 2017 08:16 PM

Ruby 2.4.2 duyuruldu

Ruby programlama dilinin 2.4.2 sürümü duyuruldu. Geliştirme ekibi, Ruby programlama dilinin 2.4.2 sürümünü duyurmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Ruby 2.4 serisinin ikinci küçük sürümü olan sürüm, kimi çeşitli güvenlik ve hata düzeltmeleri içeriyor. Nesne yönelimli bir programlama dili olan Ruby; Unix türevleri dışında Windows, Mac OS X, BeOS, Amiga, OS/2, Symbian gibi hemen tüm platformlarda çalışabilen; GPL ile lisanslanmış, özgür bir yazılım. Ruby 2.4.2 hakkında daha fazla bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Ruby 2.4.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 14, 2017 03:55 PM

Manjaro-Cinnamon 17.0.4 duyuruldu

Manjaro’nun 8 Eylül 2017’de duyurulan 17.0.4 sürümünün Cinnamon versiyonu, Bernhard Landauer tarafından duyuruldu. Cinnamon masaüstü ortamının 3.4.6 sürümüyle gelen sistem; X-apps stack, pix, xed, xplayer, xreader ve xviewer’in en son versiyonlarıyla kullanıma sunuluyor. Kurulum için Calamares 3.1.4 ve Manjaro-architect 0.9.2 içeren sistem; Firefox 55.0.3, Thunderbird 52.3.0, Libreoffice 5.4.1, Gimp 2.8.22, Transmission-gtk 2.92, Pamac package manager 5.1.1 gibi güncel yazılımlar içeriyor. Manjaro-Cinnamon 17.0.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Manjaro-Cinnamon 17.0.4 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 14, 2017 12:31 PM

KDE Plasma 5.11 Beta duyuruldu

KDE Plasma masaüstü ortamının 5.11 sürümünün ilk beta sürümü duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica edildi. Ekim 2017’de yayınlanması planlanan KDE Plasma 5.11 final sürüme doğru giderken, daha güçlü bir görev yöneticisi ve gelişmiş bildirimlerle gelen yazılımın kullanıcılar tarafından test edilip geri bildirimde bulunulmasının önemli olduğu belirtildi. Yenilenmiş sistem ayarları kullanıcı arabiriminin, yaygın olarak kullanılan ayarlara daha kolay erişim sağlamaya imkan verdiği ifade ediliyor. KDE Plasma 5.11 Beta hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

KDE Plasma 5.11 Beta edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 14, 2017 12:15 PM

Q4OS 1.8.8 duyuruldu

Klasik tarzda bir kullanıcı arayüzü ile basit eklentileri ve Google Chrome, VirtualBox ve geliştirme araçları gibi karmaşık üçüncü parti uygulamalar için kararlı API’leri hizmete sokmayı şiar edinen Debian GNU/Linux tabanlı hafif bir dağıtım olan Q4OS’un 1.8.8 sürümü duyuruldu. Çekirdek sistem paketleri güncellenen ve kimi geliştirmeler gerçekleştirilmiş olan sürüm, Debian 8.9 Jessie’ye dayanıyor. Trinity R14.0.4 masaüstü ortamıyla kullanıma sunulan sistem, Q4OS 1.8 “Orion” serisinin bir bakım sürümü olarak tanıtılıyor. Varsayılan web tarayıcısı olan Google Chrome’un 61.0.3163.79 sürümüne yükseltildiği ifade edilirken, ilk önyüklemede Systemd yapılandırma komut dosyası ve iyileştirilmiş GTK3 temaları gibi çeşitli özellikler ön plana çıkarılıyor. Q4OS 1.8.8 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için projenin haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Q4OS 1.8.8 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 14, 2017 11:54 AM

CentOS Linux 7-1708 Duyuruldu

Red Hat Enterprise Linux ile % 100 uyumlu bir GNU/Linux dağıtımı olan CentOS’un, Red Hat Enterprise Linux 7.4 kaynak kodlarından derlenen yeni sürümü CentOS Linux 7-1708, Karanbir Singh tarafından duyuruldu. 1503 sürümünden itibaren CentOS 7 hataları doğrudan bugs.centos.org’a bildirebileceğini söyleyen Singh; konuya ilişkin bilgilerin bu sayfadan bulunabileceğini ifade etti. Pidgin ve Qt 5. SSH1 desteğinin SSH sunucusundan kaldırıldığını belirten Singh; sistemin python-gssapi, python-netifaces, mod_auth_openidc yeni paketler içerdiğini söyledi. İş istasyonu, sunucu ve minimal seçeneklerin tercih edilebileceğini ifade eden  Singh; gelecekteki güncellemeler için ilgili depoların kullanılabileceğini söyledi. CentOS Linux 7-1708 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

CentOS Linux 7-1708 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 14, 2017 06:12 AM

September 13, 2017

getGNU İnternet

BIND 9.12.0 Alpha duyuruldu

Adını BIND (Berkeley Internet Name Domain), geliştirildiği Berkeley üniversitesinden alan günümüz Internetinin tartışmasız en popüler alan adı sunucu yazılımı olan BIND‘in 9.12.0 Alpha sürümü duyuruldu. Çeşitli güvenlik sorunları giderilen sürüm, kimi hata düzeltmeleri ve önemli değişikliklerle geliyor.  Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica edildi. BIND’in geliştirilmesi Internet Yazılım Konsorsiyumu (Internet Software Consortium) tarafından yapılmaktadır ve web sayfalarından ücretsiz olarak indirilebilir. BIND 9.12.0 Alpha hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

BIND 9.12.0 Alpha edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 13, 2017 07:54 PM

Enlightenment 0.22.0 Alpha duyuruldu

GNU/Linux, X11 ve diğerleri için hafif bir pencere yöneticisi olan Enlightenment, 0.22.0 sürümüne güncellendi. Büyük ölçüde geliştirilmiş Wayland desteği ile gelen yeni sürümde, yeni gadget altyapısı iyileştirilmiş bulunuyor. Bir sudo/ssh yardımcı programı eklenen yazılımda çeşitli iyileştirmeler gerçekleştirilmiş bulunuyor. Enlightenment, telefonlar gibi küçük mobil aygıtlarda da kullanılıyor. Enlightenment; X11 ve GNU/Linux için yalın, hızlı, modüler ve genişletilebilir bir masaüstü yöneticisi. Kullanıcının masaüstünde veya dizüstünde gereksinim duyacağı şeyleri sağlayan bir “masaüstü kabuğu” olarak sınıflandırılmış ama bir bütün uygulamalar dizisi değil. Enlightenment ve EFL kimi platformları destekliyor: GNU/Linux temel platform olmak üzere; FreeBSD ile BSD’ler, Solaris, MacOS X, Windows (XP, Vista, 7 vb.) ve daha fazlası. Enlightenment 0.22.0 hakkında daha fazla bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Enlightenment 0.22.0-alpha edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 13, 2017 03:57 PM

APT 1.5~rc4 duyuruldu

Üçüncü sürüm adayı 10 Eylül 2017 ’de duyurulan Debian GNU/Linux ve Debian tabanlı GNU/Linux dağıtımlarının paket yönetim sistemi olan APT’nin yeni 1.5 sürümünün dördüncü sürüm adayı, Julian Andres Klode tarafından duyuruldu. Sürümün çeşitli yenilikler ve hata düzeltmeleriyle geldiğini belirten Klode; yeni sürüm hakkında daha geniş bilgi edinmek için debian.org sayfasının ziyaret edilebileceğini söyledi. Debian GNU/Linux ve Debian tabanlı GNU/Linux dağıtımlarının paket yönetim sistemi olan APT ile yazılım kurma ya da kaldırma, sistemi güncelleme, çekirdeği derleme gibi işlemleri uçbirim üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Önemli bir bölümü C++ programlama dili ile yazılan APT’nin bir kısmını libapt kütüphanesi oluşturur. Genellikle apt-get ve apt-cache olarak kullanılan APT ile tüm Debian GNU/Linux temelli dağıtımlarda program indirme, kurma, güncelleme ve kaldırma işlemleri ile sistem genelinde yükseltme işlemleri mümkündür. APT 1.5~rc4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

APT’nin diğer paket yönetim araçlarına göre çok sayıda üstünlüğü vardır. Sözgelimi, temel internet bağlantılarının (SSH) kolay kullanımı ve sistem yönetim betiklerinin kullanılabilmesi bunlardan bazılarıdır. Yerel paket içeriklerini depolardaki en son paketlerle güncellemek için şu komut kullanılır:

sudo apt-get update

Sistemi yükseltmek için öncelikle yukarıda açıklandığı gibi paket içeriğini güncellemek sonra da şu kodu döndürmek gereklidir:

sudo apt-get upgrade

apt-get komutunun paket yükleme ve kaldırma gibi işlevlerini /var/log/dpkg.log kayıt dosyasından görebilirsiniz.

APT hakkında daha fazla bilgi edinmek için uçbirime şu komutu yazın:

apt-get help

APT 1.5~rc4 edinmek için sürüm yansılarda yerini aldıktan sonra aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 13, 2017 03:44 PM

MPV Player 0.27 duyuruldu

MPlayer ve mplayer2 tabanlı bir medya oynatıcı olan MPV Player’in 0.27 sürümü duyuruldu. GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslı özgür bir yazılım olan MPV Player; GNU/Linux, MacOS ve Unix olmayan Windows da dahil olmak üzere çeşitli işletim sistemlerinde çalışır. MPV Player tutkunları için yeni bir sürüme güncelleme yapma ihtiyacı doğduğu bildirilirken, yeni sürümün çoğunlukla OpenGL video çıkışı güncellemelerinden oluştuğu ifade ediliyor. MPV Player 0.27 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için GitHub üzerindeki sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

MPV Player 0.27 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 13, 2017 02:44 PM

Qt 5.10 Alpha duyuruldu

Uygulamaların oluşturulmasını hızlandırmak için tasarlanmış araçlar, masaüstü ortamları, gömülü ve mobil aygıtlar için kullanıcı arabirimleri içeren yetkin bir geliştirme platformu olan Qt’nin 5.10 Alpha sürümü, Jani Heikkinen tarafından duyuruldu. Qt 5.10 Alpha’yı duyurmaktan gurur duyduğunu söyleyen Heikkinen; bunun bir kaynak kodu olduğunu hatırlatarak, bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini belirtti. Bir sonraki sürümün bir Beta sürüm olmasının planlandığını söyleyen Heikkinen; kullanıcıların geri bildirimlerini beklediklerini ifade etti. Qt 5.10 Alpha kaynak paketlerinin Qt hesabından veya download.qt.io adresinden indirilmesini öneren Heikkinen; sürüme ilişkin yeniliklerin buradan incelenebileceğini söyledi. Qt 5.10 Alpha hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

KDE masaüstü ortamı ve pek çok açık kaynak kodlu ve ticari amaçlı yazılımın Qt ile geliştirilmesi Nokia’nın da ilgisine çekmiş ve 2008 yılında Trolltech’i 104 Milyon Euro karşılığında satın almıştır. Qt; özellikle KDE masaüstü ortamının bu araç takımını kullanması ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Değerli bir geliştirme ortamı olan Qt, C++ ile ilişkili olsa da Python, Ruby, PHP, Perl, Pascal, C# ve Java ile de kullanılabilmektedir. Dikkatleri ilk kez KDE masaüstü ortamının bu araç takımını kullanması ile çeken Qt’nin ilk sürümleri özgür olmayan bir lisansla dağıtılmış, GNU/Linux gibi özgür bir işletim sisteminin en popüler masaüstü ortamının özgür olmayan bir araç takımını kullanması doğallıkla hoş karşılanmamıştır. Buna tepki olarak GTK+ kullanarak GNOME masaüstü geliştirilmeye başlanmıştır. Ayrıca, Harmony denen ve Qt’ye benzeyen bir araç takımı da geliştirilmeye başlanmıştır. Trolltech, bu tepkilere karşı Qt’yi QPL denen, GPL benzeri bir lisansla yayınlamış, ancak, özgür yazılım savunucuları Trolltech’e Qt’yi GPL lisanslı olarak dağıtmasını dayatmıştır. Dördüncü sürümle birlikte Windows için de GPL lisansıyla dağıtılmaya başlanan Qt; Trolltech firmasının Nokia tarafından satın alınmasından sonra, 4.5 sürümünden itibaren LGPL lisansı altında dağıtmaya başlanmıştır. Nokia Qt platformunu cep telefonları için zengin görselliğe sahip uygulamalar geliştirilmesi amacı ile Nokia yazılım geliştirici topluluğuna tanıtır. Günümüzde Qt C++ geliştirilen herhangi bir uygulamada kullanılabileceği gibi, cep telefonu ve gömülü sistemlerde kullanılmaktadır. Qt masa üstü ve sunucu ortamlarında Unix, Linux, Mac OS ve Windows işletim sistemlerini desteklemektedir. Qt C++ ile geliştirme yapmak için Qt SDK ile gelen Qt Creator kullanılabileceği gibi, Eclipse, Visual Studio yada Mac Os X üzerinde XCode kullanılabilir. Qt 5.10 Alpha edinmek için;

by filozof at September 13, 2017 02:24 PM

GNOME masaüstü ortamının 3.26 sürümü duyuruldu

İkinci sürüm adayı (3.25.92) 7 Eylül 2017‘de duyurulan GNOME projesince geliştirilen GNOME masaüstü ortamının “Manchester” kod adlı 3.26 sürümünün finali, Matthias Clasen tarafından duyuruldu. GNOME 3’ün en son sürümü olan yeni versiyon, GNOME topluluğunun altı aylık çalışmasının sonucunda ortaya çıktı ve çeşitli iyileştirmeler ve yeni özelliklerle dolu olarak kullanıma sunuluyor. “Manchester” kod adlı 3.26 sürümünü duyurmaktan mutluluk ve gurur duyduklarını söyleyen Clasen; GUADEC’te GNOME’un 20. doğum gününü kutladıktan yalnızca birkaç hafta sonra GNOME’un en büyük sürümünü duyurmuş oluyoruz, biçiminde konuştu. Clasen; 24105 değişiklik içeren sürüm ile her zamanki gibi, heyecan verici özellikler sunmak, çevirileri tamamlamak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek konularında mükemmel bir iş çıkarıldığını belirtti. GNOME 3.26 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

GNOME 3.26 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 13, 2017 02:09 PM

Tiny Core Linux 8.2rc1 duyuruldu

8.1.1 sürümü 7 Eylül 2017‘de duyurulan Damn Small çatallaması bir GNU/Linux dağıtımı olan, çok hızlı bellek ve önyükleme özelliklerine sahip, üstelik kullanıcıyı destekleyen uygulamalarla donatılmış Tiny Core Linux’un grafiksel bir pencere yöneticisi (flwm) içeren yeni 8.2 serisinin ilk sürüm adayı duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica edildi. Daha önceki test süreçlerinde geribildirimde bulunan kullanıcılara teşekkür edilirken, yeni sürümde, Busybox’ın 1.27.2 sürümüne güncellendiği ifade edildi. Tiny Core Linux 8.2rc1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Tiny Core Linux 8.2rc1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 13, 2017 11:39 AM

Parrot Security OS 3.8 duyuruldu

Debian GNU/Linux tabanlı, penetrasyon testleri için güvenliğe odaklanmış bir koleksiyonla gelen ve adli tıp, tersine mühendislik, hack, gizlilik, anonimlik, şifreleme çözümleri sunan İtalyan kökenli dağıtım Parrot Security OS‘un 3.8 sürümü duyuruldu. Debian’ın Testing (Buster) versiyonuna dayanan ve ZFS depolama hacimleri ile çalışma konusunda destek içeren sürümü duyurmaktan gurur duyulduğu ifade edilirken; 4.12 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin, daha iyi kablosuz sürücü desteği sağladığı ve GCC 6.4 ve 7.2, Java 9 gibi güncel yazılımlarla geldiği belirtiliyor. MATE masaüstü ortamının 1.18 sürümüyle kullanıma sunulan sistemde, sistemin daha hızlı ve daha hafif olmasını sağlamak için bazı yararsız paketler düşürüldüğü ifade ediliyor. Parrot Security OS 3.8 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Parrot Security OS 3.8 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 13, 2017 11:26 AM

GNU Texinfo 6.5 duyuruldu

GNU projesinin resmi dokümantasyon formatı olan Texinfo‘nun 6.5 sürümü, Gavin Smith tarafından duyuruldu. Richard Stallman ve Bob Chassell tarafından yıllar önce yaratılan Texinfo; diğer biçimlendirme dillerine ve Brian Reid’in Scribe’ine dayanmaktadır. GNU dışında da pek çok projede kullanılan yazılım, çevrimiçi ve basılı (dvi, html, info, pdf, xml, vb. gibi farklı formatlarda) çıktı üretmek için tek bir kaynak dosyası kullanır. Texinfo, GNU Emacs ile iyi entegre edilmiştir. Metin tabanlı bir format olan Texinfo, HTML ve PDF de dahil olmak üzere, çeşitli dokümanlar üreten araçlar sağlar. GNU Texinfo 6.5  hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNU Texinfo 6.5 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 13, 2017 10:50 AM

September 12, 2017

getGNU Yazılım

Nautilus dosya yöneticisinin 3.26.0 sürümü duyuruldu

GNOME masaüstü ortamının resmi dosya yöneticisi olan Nautilus, 3.26.0 sürümüne güncellendi. Çeşitli hata düzeltmeleri ve önemli değişikliklerle gelen yeni sürüm hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için 3.26.0 haberler sayfasını inceleyebilirsiniz. Sürüm, indirilmek üzere yansılarda yerini almış bulunuyor. Önceleri Eazel Inc. adlı şirketin projesi olarak başlayan Nautilus, günümüzde özgür bir yazılım olarak GNOME projesi tarafından geliştiriliyor. 1.4 sürümünden itibaren GNOME’da Midnight Commander’ın yerine kullanılmaya başlanan Nautilus, 2.0 sürümünden itibaren GONME’un varsayılan dosya yöneticisi oldu. Nautilus’u kullanarak dosyalar ve klasörler arasında gezinmek, onları gruplamak, değiştirmek ya da silmek mümkündür. Sekmeli tarama özelliği sayesinde, klasörlerin arasında gezinirken birden çok pencere açmak yerine, tek pencerede birden çok işlemi yürütebilmeyi mümkün kılan Nautilus, root haklarıyla açılırsa, sistem dosyalarını düzenleme olanağı sunar. Gizli dosyaların görüntülenmesi için menü içindeki “Gizli dosyaları göster” seçeneğinin tıklanması ya da CTRL+H kısayolunun kullanılması gerekir.

nautilus-o

Nautilus 3.26.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 12, 2017 08:07 PM

Clonezilla live 2.5.2-31 kararlı sürüm duyuruldu

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın Live versiyonunun yeni kararlı sürümü 2.5.2-31 , Steven Shiau tarafından duyuruldu. Shiau; büyük geliştirmeler ve hata düzeltmeleri içeren yeni sürümün 4.12.6-1 Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığını ve 7 Eylül 2017 tarihi itibariyle Debian Sid Debian Sid depolarıyla senkronize edildiğini söyledi. Shiau; sisteme katkıda bulunan herkese teşekkür ettiklerini belirtti. Biz de Türkçe dil dosyalarını güncelleyen Sevgili Volkan Gezer’e teşekkür ediyoruz. Sisteme bir lite server eklendiğini hatırlatan Shiau; artık Clonezilla’nın sunucu olarak da kullanılabileceğini söyledi. Clonezilla live 2.5.2-31 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Clonezilla live 2.5.2-31 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 12, 2017 11:43 AM

Blender 2.79 duyuruldu

Yaygın biçimde kullanılan 3D modelleme ve tasarım yazılımlarından biri olan Blender‘in 2.79 sürümü duyuruldu. Blender Vakfı ve geliştirici topluluğunun Blender 2.79’u sunmaktan gurur duyduğu ifade edilirken, yazılıma otomatik DPI ölçekleme özelliğinin karşılandığı ifade edildi. Sürüm, her zaman olduğu gibi pek çok hata giderilmiş ve diğer iyileştirmeler gerçekleştirilmiş olarak geliyor. Bilindiği gibi, 2002 yılında kurulan Blender Vakfı, o güne dek yazılmış olan kodları Free Blender adıyla kamuya açmış ve bir bağış kampanyası başlatmıştı. Yazılımın geliştirilmesi için aktarılan ilk fonlar bu şekilde oluşturulmuştu. Papervision 3d desteği de veren Blender 2.79 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Blender 2.79 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanalabilirsiniz.

by filozof at September 12, 2017 11:27 AM

FFmpeg 3.3.4 sürümüne güncellendi

FFmpeg’in yeni “Hilbert” kod adlı 3.3 serisinin son güncellemesi 3.3.4 duyuruldu. En son kararlı FFmpeg sürümü 3.3.4, çeşitli kütüphane sürümleri güncellenmiş olarak geliyor. Her üç ayda bir büyük sürüm yayınlayan popüler bir multimedya kapsamı olan FFmpeg’in 3.3.4 sürümünün duyurulmasından mutluluk duyulduğu belirtilirken, sürümün beğenileceğinin umulduğu ifade edildi. Sürüme ilişkin olarak herhangi bir sorunla karşılaşan kullanıcıların, bunu, #ffmpeg IRC kanalı (irc.freenode.net) ya da e-posta listeleri üzerinden iletebilecekleri belirtildi. FFmpeg 3.3.4 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

FFmpeg 3.3.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 12, 2017 11:19 AM

KStars 2.8.3 duyuruldu

KDE için bir masaüstü gökevi olarak tasarlanan, dünya üzerinde herhangi bir yerden, herhangi bir tarih ve saatte gece gökyüzünün tam bir grafik benzetimini sağlamayı amaçlayan KStars‘ın 2.8.3 sürümü duyuruldu. KStars içerisinde 100 milyon yıldız, 13000 karanlık gökyüzü nesnesi, 8 gezegen, Güneş, Ay ve binlerce kuyruklu yıldız ile asteroid bilgisi bulunmaktadır. Astronomik hesaplamalar için çeşitli araçlar içeren ve teleskopları ve kameraları kontrol edebilen yazılım, gözlem planı yapmak için bir gözlemleme listesi aracı da içeriyor. Bir hata düzeltme sürümü olan yeni sürümde, KDE çeviri ekibinin çabalarıyla Windows ve MacOS kullanıcıları için çeviriler yapılmış bulunuyor. KStars 2.8.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

KStars 2.8.3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 12, 2017 11:05 AM